דונלד טוסק
דונלד טוסקMark Neiman/GPO

השוואה מקוממת בדיוק ביום השואה הבינלאומי: מנהיג האופוזיציה בפולין, ירוסלב קצ'ינסקי, השווה בנאום פומבי בין ראש הממשלה המכהן דונלד טוסק לצורר הנאצי אדולף היטלר.

בטקס הסרת הלוט מעל אנדרטה לנשיא פולין המנוח, לך קצ'ינסקי, אחיו של מנהיג האופוזיציה שנהרג בהתרסקות המטוס הנשיאותי בשנת 2010, אמר ירוסלב קצ'ינסקי כי ראש הממשלה טוסק רוצה שרצונותיו יהיו החוק והאשים אותו בהרס הדמוקרטיה בפולין.

"דמוקרטיה, חוק, כל אלו הופרו מתחילת הממשלה הזו. באופן ישיר ובחוצפה. השאיפה של טוסק היא שהרצון שלו יהיה החוק. בזה זה מסתכם: רצונו של טוסק הוא החוק. כבר היו מי שעבורם הרצונות שלהם היו החוק. רצונו של הפיהרר היה החוק", אמר קצ'ינסקי בנאום לתומכי מפלגת "חוק וצדק" בלובלין.

ההשוואה המזעזעת בין ראש הממשלה הפולני לצורר הגרמני התבצעה בעוד ברחבי העולם מציינים את יום השואה הבינלאומי. לאחר מכן האשים קצ'ינסקי את טוסק כי הוא רוצה לשעבד את אזרחי פולין לשליטי מדינות מערב אירופה, כאשר הוא שוב מזכיר את גרמניה. קצ'ינסקי טען כי "טוסק מוביל מבצע שנועד להרוס את ריבונותה של פולין ולהפוך אותנו לאנשי החווה לאנשים ממערב אירופה, בעיקר מגרמניה".