אלפי בני אדם השתתפו הערב (ראשון) בבנייני האומה בירושלים בכנס ענק של הימין הקורא להתיישב בחבל עזה וצפון השומרון כתשובה לשאלת "היום שאחרי".

את הכנס הובילו מועצה אזורית שומרון יחד עם תנועת נחלה, בתמיכת גופים רבים נוספים והוא השיא שבא אחרי פעילות שטח של כנסים ופעילויות ציבוריות.

בכנס, בראשות ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראשי תנועת נחלה דניאלה וייס וצבי אלימלך שרבף, לקחו חלק 26 חברי קואליציה - מהם 11 שרים ו-15 חברי כנסת. מדובר בשרים בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר, יצחק גולדקנופף, חיים כץ, עמיחי שיקלי, יצחק וסרלאוף, אורית סטרוק, עידית סילמן, מאי גולן ועמיחי אליהו.

אליהם הצטרפו חברי הכנסת חנוך מילביצקי, ניסים ואטורי, עמית הלוי, טלי גוטליב, אתי עטיה, משה פסל, אריאל קלנר, דן אילוז, לימור סון הר מלך, יצחק קרויזר, אלמוג כהן, צביקה פוגל, משה סולומון, צבי סוכות ומיכל וולדיגר.

כמו כן משתתפים הרב דב ליאור, הרב אליקים לבנון, הרב דוד פנדל והרב עוזי שרבף וכן משפחות חטופים, משפחות שכולות, תושבי הדרום ועוטף עזה וגרעיני ההתיישבות בחבל עזה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר בכנס: "התכנסנו כאן בירושלים, בירת הנצח של עם ישראל, כדי להגיד לכל העולם בלי להתבלבל, בקול ברור - ארץ ישראל שלנו. חזרנו לכאן אחרי 2,000 שנה אל ארצנו האהובה, כולה, והתכנסנו כאן כדי לומר הערב בזמן קשה של מלחמה, בזמן קשה של הפקת לקחים לאומית, בשם רוב עם ישראל – אנחנו אומרים: חומש, שאנור, גנים, כדים, כל גוש קטיף – אנחנו חוזרים".

"שנים רבות אנחנו זועקים בקול ניחר ואחרי טבח ה-7 לאוקטוברי ברור לכולם: במקום שיש התיישבות יש ביטחון, במקום שאין בו התיישבות - יש טרור. עם ישראל כולו באחדות נדירה, במלחמה על חייו, במלחמה על קיומה של מדינת ישראל, ואנחנו חייבים לומר את זה בקול ברור: אוסלו, הגירוש וההתנתקות הביאו עלינו את השואה הזו! שלושים שנה משכו אותנו באף בכוח, במחטפים, בנסיגות. גם הפסדנו את חלקי ארצנו האהובה, גם חטפנו טרור ודם וגם חטפנו את השואה הזו והמלחמה הזו. אנחנו אומרים: הסכם אוסלו מת, עם ישראל חי", הצהיר.

הוא הוסיף "קהל האלפים שהגיעו לכאן הערב ועימנו 12 שרים בממשלת ישראל ולמעלה מ-15 ח"כים – משתתפים באבן דרך משמעותית לתיקון גדול ונצרך למדינת ישראל. 16 שנים נאבקנו יחד כדי לתקן את חרפת ההתנתקות, הגירוש ועקירת הישובים. בשנה האחרונה אחרי מהלך היסטורי זכינו יחד עם השרים, הח"כים ועם פעילי חומש תחילה וישיבת חומש למחוק את החרפה - לבטל את חוק ההתנתקות הנפשע מספר החוקים של מדינת ישראל ולהקים מחדש את ישיבת חומש במקום הקבע שלה".

שרי הממשלה רוקדים עם יוסי דגן בכנס הניצחוןדוברות

"אחרי השואה שספגנו המענה הערכי והביטחוני היחיד שיחזיר את ההרתעה והביטחון הוא להמשיך את התיקון שהתחלנו בחומש ולחזור לשאנור, לגנים, לכדים ולחבל עזה – לגוש קטיף. אנחנו קוראים מכאן לממשלת ישראל לעשות את הצעד היחיד שידבר בשפה המזרח תיכונית של האזור בו אנחנו נמצאים - לקחת בחזרה את השטח שלנו ולהקים התיישבות בצפון השומרון ובחבל עזה", הצהיר דגן.

הוא פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו. "שרים רבים וח"כים רבים כל כך שמייצגים לא רק את רוב בוחריך אלא את רוב עם ישראל ניצבים כאן היום עם אלפי אזרחים ואזרחיות, ובשם כולם אני פנה אליך – כנס מחר את הממשלה וקבל החלטה להתחיל את התיקון ולחדש את ההתיישבות בצפון הרצועה ובחבל עזה. להתחיל בצפון הרצועה, שלושה ק"מ משדרות בסה"כ, ולהמשיך הלאה – בשאנור, גנים, כדים, ויש עוד הרבה מקום לישובים חדשים בצפון השומרון. כי זה שלנו".

"הערב הזה יחד מירושלים אנחנו מניחים ביחד את האבן הראשונה. מתחילים את הצעד הציבורי הגדול הראשון יחד עם שרי הממשלה וחברי הכנסת - לבנות את מדינת ישראל ולהציל את עם ישראל. לבנות מחדש ולתקן את החרפה בחבל עזה וצפון השומרון. אנחנו מתחילים דרך ארוכה להציל את מדינת ישראל. היא תהיה ארוכה, היא תהיה קשה, אבל האלטרנטיבה היא שואה, האלטרנטיבה היא חורבן המדינה. אנחנו כאן בנחישות, באמונה, כיהודים, ציונים, מאמינים. הגענו לכאן כדי לנצח. ואני אומר לכם חברים יקרים – אנחנו ננצח. מדינת ישראל תנצח ואנחנו נחזור לצפון השומרון ולחבל עזה שלנו. עם ישראל חי", סיכם.

דניאלה וייס, יו"ר תנועת נחלה, אמרה כי "בנקודות זמן היסטוריות כמו זו שאנחנו נמצאים בה, אנחנו צריכים להתעלם מכל רעשי הרקע ולהבין מה אנחנו באמת צריכים לעשות, מה החזון שלנו ולאן אנחנו רוצים לכוון. הניצחון האמיתי היחיד של המלחמה הזאת יהיה לשוב לחבלי ארץ אבותינו. בעיר עזה היתה התיישבות יהודית לאורך רוב שנות ההיסטוריה מאז יציאת מצרים ועד היום".

מעמד החתימה על האמנה להתיישבות בחבל עזה וצפון השומרון
מעמד החתימה על האמנה להתיישבות בחבל עזה וצפון השומרוןצילום: אליחי מנחם

"אנחנו צריכים להבין שבידינו הדבר, ולא להכנע לתכתיבים ולחצים. כשראש הממשלה מנחם בגין הכריז על ריבונות ברמת הגולן, הנשיא האמריקאי רייגן החליט לבטל את ההבנות הביטחוניות עם ישראל, ועצר סיוע כספי של 300 מיליון דולר. זרמו מאז קצת מים בירדן והיחסים חודשו. ממשלים, וגם ממשלות - מתחלפים, אבל על שמירה על ביטחון עם ישראל, ועל המחוייבות שלנו לארץ ישראל - לא נוותר לעולם", הדגישה.

צבי אלימלך שרבף, יו"ר תנועת נחלה, סיכם: "לצערינו לפני 30 שנה עזבנו את חבל עזה במסגרת הסכמי אוסלו. במקום שלום קיבלנו רק מלחמה וטבח. זה הזמן להבין שרק נאמנות לארצינו האהובה יוכלו לבלום את הטרור. זה הזמן לחזור לחבל עזה".