יושב ראש הרשות הפלשתינית אבו־מאזן
יושב ראש הרשות הפלשתינית אבו־מאזןצילום: רויטרס, Brendan McDermid

מוסד הנשיאות הפלסטינית, בראשו עומד מחמוד עבאס (אבו מאזן), תוקף את "הקמפיין הבלתי צודק" שמנהלת ממשלת ישראל נגד אונר"א, סוכנות האו"ם האחראית על פליטי 1948 וצאצאיהם לדורותיהם.

בהודעה שפרסם היום (ראשון), טוען מוסד הנשיאות הפלסטינית, כי הקמפיין הישראלי נועד לחסל את בעיית הפליטים הפלסטינים, וכי הדבר עומד בניגוד להחלטת האו"ם 302 שעל פיה הוקמה אונר"א ב-1949 והחלטות אחרות של האו"ם העוסקות בפליטים הפלסטינים.

מוסד הנשיאות הפלסטינית קורא למדינות התורמות שהודיעו על השעיית העברת הכספים לאונר"א בעקבות מידע שפרסמה ישראל בדבר מעורבות עובדיה בטרור, לחזור בהן מהחלטתן בציינה שמדובר במהלך "בלתי אנושי" שיפגע במיליוני פלסטינים.

עוד הדגיש מוסד הנשיאות הפלסטינית, כי סוגיית הפליטים הינה "לב הבעיה הפלסטינית" שבעניינה התקבלו עשרות החלטות של האו"ם, וכי "לא יהיה פתרון לבעיה הפלסטינית אלא בשיבת הפליטים בהתאם להחלטה194.

מוחמד אשתייה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, אמר במסיבת עיתונאים ברמאללה, כי אבו מאזן רואה בחומרה רבה את המערכה המתנהלת נגד אונר"א וההחלטה להשעות את הסיוע לארגון, שהתקבלה במקביל לתוכנית הישראלית לגרש את התושבים הפלסטינים מרצועת עזה.

לדברי אשתייה, אונר"א מהווה זיכרון מתמשך לסבל של הפליטים הפלסטינים בכל מקום הימצאם בסוריה, לבנון, ירדן, עזה והגדה המערבית, ומקור לתקווה לפליטים לשוב לבתיהם על פי החלטות האו"ם ובפרט החלטה 194.