בן גביר דוחה את הטענות נגד אירוע ההתיישבותערוץ הכנסת

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות הפרסום אמש לפיו בצה"ל הוחלט על שינוי הוראות הפתיחה באש בשטח רצועת הביטחון שהוקמה מעבר לקו הגבול בצפון רצועת עזה.

על פי הדיווח, נאסר על לוחמי צה"ל לבצע ירי לעבר עזתים המתקרבים למרחק קצר מהגדר עם ישראל, כולל אלו הנחשדים כמחבלים, כאשר האיסור כולל אף ביצוע ירי הרחקה - בניגוד להחלטה שהתקבלה בתחילת המלחמה.

בן גביר מציין במכתב כי הוא פנה למזכירו הצבאי של רה"מ, אלוף אבי גיל, שהכחיש בפניו את הדברים, "אך מאז פורסמו עוד ועוד עדויות של חיילים המאמתות את הפרסום וגם הח"מ מתכוון לערוך תחקיר ולרדת לשטח ולשמוע מפי החיילים את האמת העובדתית".

לאור זאת, מוסיף וכותב השר בן גביר לראש הממשלה כי "ככל שהדברים נכונים, מדובר בהנחיה מופקרת ואווילית, שמעידה כי יש מי שטרם התפכח מהקונספציה המסוכנת שהביאה אותנו לטבח השבעה באוקטובר. יש להגיד את הדברים באופן הברור והנחרץ ביותר: הוראות הפתיחה באש הקיימות, מסכנות את הלוחמים, ומקרבות את הטבח הבא בתושבי עוטף עזה והדרום".

"אדוני ראש הממשלה, אתה נושא באחריות לניהול הלחימה. ככל שחלילה הפרסום נכון, אני דורש ממך – הורה באופן מיידי לשר הביטחון ולרמטכ"ל לאפשר לכוחות צה"ל לירות בכל מי שנכנס לשטח רצועת הביטחון, ולבטל לאלתר את ההוראות המופקרות וההזויות הקיימות, והבהר בקולך כי מי שמנסה להתקרב לגדר – הוא בן מוות. במידה ולא ייעשה כן, ויתגלה שאכן הפרסומים נכונים חלילה, יהיו לכך השלכות ברורות מאוד על המשך תפקוד הקואליציה - סיכון חיי חיילי צה"ל ותושבי הדרום באופן כה מוחשי הוא קו אדום עבורנו, ואין לי ספק כי לאור הצהרותיך הברורות, תראה עין בעין את הדברים איתנו", סיכם בן גביר את מכתבו.

דובר צה"ל הגיב "בהמשך לטענות ביחס להוראות הפתיחה באש בגבול עזה, בצה"ל מבהירים כי אין שינוי בהוראות הפתיחה באש, וכוחות צה"ל פועלים על פי ההנחיות שלא לאפשר הגעה לגדר הגבול של אף גורם".

"הוראות הפתיחה באש ומדיניות הפעלת הכוח מאפשרות לכוחות לעמוד במשימה, תוך מניעת אירועי ירי כוחותינו על כוחותינו, או פגיעה באזרחים ישראליים, לרבות חטופים שעלולים להגיע למרחב. כוחות צה"ל פרוסים לאורך מרחב הגבול, ונלחמים גם בעומק הרצועה. בחודש האחרון חוסלו עשרות מחבלים במרחב הגבול", נמסר מטעם דובר צה"ל.