גלנט וסמוטריץ'
גלנט וסמוטריץ'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' פנה הערב (שני) לשר הביטחון יואב גלנט בעקבות הדיווחים על שינוי הוראות הפתיחה באש בגבול רצועת עזה.

"בפתח הדברים אבקש לשוב ולחזק את ידיך ואת ידי לוחמי צה"ל ומפקדיו במלחמה הצודקת שלנו להשמדת חמאס, להשבת החטופים ולהסרת האיום הנשקף מרצועת עזה לעבר ישראל", פתח סמוטריץ' את מכתבו.

המכתב המלא

הוא כתב לגלנט כי "בימים האחרונים מתרבות העדויות של לוחמי צה"ל המוצבים על הגדר ולפיהן עזתים חוזרים להסתובב בסמיכות לגדר, במרחקים של 600 ו 700 מטרים, וללוחמים לא ניתן אישור ירי לצורך הרחקתם ומניעת שהותם במרחב".

"לפי העדויות", ציין, "ירי כאמור דורש מדרג אישורים גבוה שלוקח זמן רב ובמקרים רבים גם לא ניתן, וממילא הוא בעל אפקטיביות נמוכה".

"נדמה כי מיותר להרחיב בדבר חשיבות ההקפדה על מרחב הפרימטר כמרחב השמדה מוחלט שאסור לאיש להיכנס או לשהות בו", כתב סמוטריץ'. "זה חייב להיות אחד מלקחי האירועים שקדמו לטבח ה-7 באוקטובר, ובהם שחיקת מרחב ההשמדה הסמוך לגדר בשנים שקדמו לטבח והשימוש שעשו מחבלי החמאס והג'יהאד בשהיית האוכלוסייה במרחב הגדר לביצוע ההכנות לטבח".

"כידוע, ההחלטה על הפרימטר תוקפה בקבינט תוך הדגשת הרציונל האמור לעיל ותוך קביעה כי מי שיכנס אליו - דמו בראשו", הפנה סמוטריץ' את תשומת לבו של גלנט והוסיף כי "ככל שעדויות הלוחמים נכונות, הרי שמדובר באירוע חמור. כדי שהפרימטר יממש את מטרותיו לאורך זמן, ההקפדה על היותו מרחב השמדה חייבת להיות טוטלית. אחרת אנו בסכנה של שחיקה איטית זוחלת שתפגע אנושות באפקטיביות שלו, כפי שכאמור אירע לנו בשנים שקדמו לטבח".

הוא הבהיר כי שאל על כך את הרמטכ"ל אך, "תשובותיו של הרמטכ"ל לשאלתי בעניין בדיון הקבינט האחרון אינן מניחות את דעתי, ובעיקר אינן עולות בקנה אחד עם העדויות הרבות מן השטח".

סמוטריץ' כתב לסיום, "אבקשך להיכנס לעובי הקורה, לבחון את הנושא ולתקן את הדורש תיקון באופן מידי. על הכף שימור הישגי המלחמה עד כה שהושגו במחיר כבד, ביטחון תושבי הדרום ויכולתם לתת מחדש אמון בצה"ל ובממשלה שתספק להם ביטחון, ולא פחות חשוב מכך רוח הלוחמים והאמון שלהם במטרות המלחמה ובנחישות הפיקוד לממשן בעוצמה".