דוד ביטן
דוד ביטןצילום: דוברות לשכת עורכי הדין

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, התכנסה היום להקראת הנוסח המתוקן של הצעת חוק התקשורת המבקשת להבטיח עצמאות לועדת הרבנים לענייני תקשורת המפקחת על הסלולר הכשר.

הצעת החוק קובעת גם הגבלת ניידות של מספר טלפון מתוך טווח מספרי טלפון ייעודיים (לדוגמה – "קומה כשרה"), וכן הגבלת ניידות של מספרים בין "קומה כשרה" אחת ל"קומה כשרה" אחרת, אך מאפשרת לעבור בין ספקים באותה הקומה.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן, אמר בפתח הדיון: "העיקרון הוא שאנשים שרוצים להיות בקבוצה מסוימת זו רצונם וצריך לכבד אותם. אין לי בעיה עם עיקרון זה".

עוד הוסיף: "יש הרבה מאוד טענות בנושא שמגיעות דווקא מאנשים חרדים שפונים אליי. זה קצת מוגזם שכל קבוצה רוצה את הקומה שיוכלו להתנייד רק אליה וממנו הלאה - לא. זה לא הגיוני לנהל ככה דיונים רציניים בנושא.

"חלק מהתיקונים שהתבקשו ע"י המשתתפים מדיון קודם קיבלנו והוכנסו לתיקונים בחוק. אקיים דיון מיוחד לגבי מה שנאמר על פגיעה בתחרות. גם בדיון הבא טרם נקיים הצבעות והייעוץ המשפטי עד אז יכול לשבת ולקבל את הערות המשתתפים".

שר התקשורת שלמה קרעי הסכים עם הדברים. "הצוותים עשו לילות כימים כדי להגיע לנוסח מוסכם ומוסדר. המתווה מצד אחד מבטל את הגזרות שניסו בכוח להתערב בקהילות בחיי היומיום ובדרך שבה הם רוצים להתנהל אך מצד השני שומר על היכולת גם לקבוצות אחרות להקים קווי תקשורות. הגענו כאן למתווה טוב וראוי שמשקף את הצרכים של הקהילה ומאפשר לעוד גופים להתאגד".

השר קרעי סבר בדיון שיש לקבל את הטענה של קבוצה שכבר הקימה קומה כשרה חדשה ע"פ מתווה הנדל וכעת לא ניתן לנייד אליה מספרים ומאידך יוכלו לנייד ממנה משום שבזמן הקצר שהיה להם הצטרפו רק 6000 לקוחות - מס' שאינו מגדיר קבוצה שלא ניתן להתנייד ממנה - ועל כן סבר שיש להוסיף בחוק שקבוצה כזו תוכל למשך שנה וחצי - זמן סביר לדבריו לגייס עד 10 אלף - שגם לא יוכלו להתנייד ממנה.

יועמ"ש ועדת הכלכלה עו"ד איתי עצמון, הסביר על החוק ואמר כי לשון החוק נייטרלית ולא מדברת על מתכונת קווים כשרים.

בדיון טענו חלק מחברי הכנסת כי המציאות שחברי קומה כשרה אחת לא יוכלו לעבור עם המספר שלהם לקומה הרגילה ואף לא לקומה כשרה אחרת, היא פגיעה בקניין וזכויות הפרט שיש לכל אדם עם המספר שרכש.

עו"ד ברוריה מנדלסון, יועמ"ש משרד התקשורת אמרה בדיון כי אף פעם מספר טלפון לא הוכרז קניינו של אדם וכי המספר שייך למדינה אשר יכולה להוסיף ולגרוע בכל עת מספרים מכל קו.

בנוסף דחתה את הטענות כנגד החוק בפגיעה בשוויון ואמרה כי הזכות לצרוך את השירותים קיים גם בחוק זה אשר כל אחד יכול לבחור איזה שירותים הוא צורך.