ח"כ אייכלר
ח"כ אייכלרצילום: ערוץ כנסת

ועדת העבודה והרווחה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק של יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר לפיה תתאפשר הנפקת אישור תברואה למוסד חינוך על ידי תברואן מוסמך.

משרד החינוך יורשה לתת אישור תברואתי לצורך חידוש רישיון למוסד חינוכי על סמך חוות דעת זו. הרקע להצעת החוק הוא עומס רב של בקשות לרישיון של מוסדות חינוך, שממתינות לביקור של מפקחי בריאות הסביבה מטעם משרד הבריאות.

בהתייחס להצעה אמר ח"כ אייכלר: "המטרה של כולנו היא שילדים ישבו במוסדות בריאים ובטוחים. לצד זאת, אנחנו רוצים שלא תהיה ביורוקרטיה מיותרת ושלא ישללו תקציבים ממוסדות בגלל בעיות טכניות. אם נסמיך גורמי מקצוע נוספים להגיש חוות דעת למשרדי הממשלה לצורך מתן הרישיון נחסוך הרבה ביורוקרטיה".

ישראל אדלר, מנהל אגף הרישוי במשרד החינוך אמר: "מדובר בהצעת חוק חשובה. מידי שנה מוגשות כ-10,000 בקשות להנפקה או חידוש של רישיון למשרד החינוך".

"מפקחי בריאות הסביבה של משרד הבריאות עמוסים מאוד במשימות נוספות ונוצר פקק גדול מאוד, וכרגע במידה והם לא מגיעים תוך 60 יום המוסדות לא מקבלים רישיון והמשמעות היא שאין תקציבים, ואנחנו לא יכולים לסייע".

משרד הבריאות והשלטון המקומי הביעו גם הם תמיכה בהצעת החוק של יו"ר הוועדה. עוד ציינו נציגי המשרדים כי כבר החלו בהקמה משותפת של צוות שיוכשר ויפעל תחת משרד החינוך לצורך מענה לסוגיה זו.