מי נראה עשיר יותר?
מי נראה עשיר יותר?צילום: iStock

האם לעשירים יש פרצוף שונה מאחרים? לא בטוח, אבל זה עדיין לא מונע מאיתנו לחשוב ככה. מחקר מאוניברסיטת גלזגו שהתפרסם לאחרונה נבחן הקשר שבין פנים אנושיות לבין כמה האדם נתפס כעשיר.

במחקר, הנבדקים התבקשו לדרג עד כמה עשיר האדם שהם רואים, על בסיס תמונה של הפנים שלו בלבד. למרבה ההפתעה, החוקרים זיהו תבנית קבועה של תכונות פנים שאנשים רבים זיהו כקשורה לעושר. פנים צרות יותר, גבות בחלק עליון יותר של הפנים ועיניים יחסית צמודות אחת לשנייה. לדברי החוקרים, תווי פנים אלו מקושרים אצלנו באופן בלתי מודע אל האופן שבו אנשים עשירים נראים ולכן הם נתפסים כמקושרים לאנשים עשירים.

למרות שהמחקר הראה רק את הסטריאוטיפים שלנו לגבי עשירים, ייתכן והפנים שלנו באמת עשויות לחשוף חלק מהאופי או מההתנהגות שלנו. במחקר שנערך לפני מספר שנים בשיתוף פעולה בין האוניברסיטה העברית וחוקרים מצרפת, ניסו לברר האם יש קשר בין השם של האדם ומראה הפנים שלו.

הנבדקים קיבלו תמונה של אדם והתבקשו לנחש מה השם שלו, כאשר ניתנו להם ארבעה שמות אפשריים. למרבה ההפתעה, למרות שהסיכוי להצליח לנחש את השם הנכון הוא 25% (אחד מארבע), התוצאות הראו שהנסיינים הצליחו לנחש נכונה 40% מהשמות.

להשערת החוקרים, הקשר בין השם שלנו ובין הפנים קשור לסטריאוטיפ שקיים לנו לגבי "איך צריך להיראות" פרצוף של אדם עם שם מסוים. הידיעה איך אדם עם שם מסוים אמור להתנהג או להיראות משפיעה עלינו באופן בלתי מודע. באותו האופן, במחקר נוסף שבו הראו למשתתפים ישראלים תמונות של צרפתים ולהיפך, הנבדקים לא הצליחו לשחזר את ההצלחה ולזהות את השם הנכון, כנראה מכיוון שלא הכירו את הסטריאוטיפים שקיימים בחברה לגבי השם.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!