שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

שמישהו יתקשר לביידן

למישהו יש את המספר של הבית הלבן? זה מתחיל להיות דחוף. למי שיש את המספר, אנא, התקשרו לאחד שם, ג'ו שמו, ואולי תעדכנו אותו במה שקורה מסביב.

מישהו חייב לגלות לו כמה סודות שכנראה הוא לא שמע עליהם. הרי לא יתכן שהוא יודע שחות'ים משתלטים כאן על ספינות ויורים על אניות אמריקאיות, שחיילים אמריקאים נהרגים בתקיפה איראנית בירדן, שמיליוני מהגרים פולשים לאמריקה שלו, שפוטין ממשיך להלום באוקראינים, שבין לבין גם מתבצע במידל איסט טבח אכזרי בישראלים, והוא עסוק וטרוד בארבעה מתנחלים שלטעמו נהגו באלימות כלפי פלשתינים.

מדובר בכל זאת באדם שפילס את דרכו לצמרת האמריקאית, מה שכנראה מוכיח רמה מסוימת של אינטליגנציה, אז משהו לא סביר כאן. מישהו חייב לעדכן אותו במה שקורה בעולמנו.

ילדי כאפות

בהתחלה מישהו זרק לאוויר את השמועה שנתניהו מוכן לתת את משרד המשפטים ליאיר לפיד ובלבד שהאיש יואיל להיכנס לממשלתו, אלא שחלפו כמה שעות ושר המשפטים (לפחות בינתיים) יריב לוין הבהיר שלא כדאי לבנות על שמועות. הוא בכל אופן לא ממש מתכוון להגיש את המשרד על כל המשתמע מכך ליו"ר האופוזיציה.

אבל אז הגיעה חברת הכנסת מירב בן ארי שסיפרה על ההצעה שיריב לוין עצמו נתן ל'יש עתיד' ולדבריה דובר על תיקי סמוטריץ' ובן גביר שיימסרו ללפיד ואנשיו, אבל שהשניים יישארו בממשלה בתפקידים אחרים. חלפו מספר שעות וקיבלנו הכחשה נוספת מיריב לוין.

נראה לי שאין עוררים על כך ששר המשפטים שלנו הוא אדם אמין, ובכל זאת יש נטייה להאמין לבן ארי. אולי הסיפור היה מעט שונה, אולי לא מדויק, וחוסר הדיוק הזה שימש את השר לטובת ההכחשה, אבל האופן בו התנסחה חברת הכנסת, העובדה שנקטה בשמו של יריב לוין ולא באיזו אמירה מעורפלת על "גורם בליכוד שאמר כך וכך" כמקובל במצבים שכאלה, מחזקת את התחושה שהצעה ברוח הזו אכן הגיעה אליה.

ההצעה הזו, אומרת בן ארי, נשללה על הסף. אפילו לא הועברה ללפיד כי אין שום סיכוי שהוא יישב עם השניים בממשלה אחת. מיד נזעקו סרוגי כיפה בעלבון ותימהון על שיאיר לפיד רואה בנבחריהם מצורעים ואינו מוכן לשבת במחיצתם. למה מי הוא, מלמלו הנעלבים שאינם עולבים.

בהחלט שאלה יפה היא השאלה הזו, למה מי הוא, אבל אם יורשה לי, אני מבקש לשאול דווקא על הליכודניקים שמרגישים בנוח ובביטחון להציע סוג כזה של הצעה. שם בטוחים בנטייתם של בני הציונות הדתית לשמור באדיקות על מעמדם כילדי הכאפות של הפוליטיקה הישראלית, וככאלה בטוח שהם לא יעשו יותר מדי רעש, לא יאיימו ולא יפרשו. לכל היותר ינועו באי נוחות על הכיסא ויפנו אותו אחר כבוד לטובת תפקיד אחר. הרי כאלה הם, התורמים ביותר והחוטפים ביותר, אז למה לא לסחוט מהם עוד קצת.

אבל למען מה, ליכודניקים יקרים, אתם מועכים שוב את הנאמנים לכם ביותר, הקרובים ביותר למשנתכם האידיאולוגית (לפעמים אפילו יותר מכם עצמכם)? למען מה אתם שוב ושוב בוגדים בהם? בשם השאיפה לאחדות צבועה ואינטרסנטית עם מי שלא הפסיק לעלוב ולסנוט, לעקוץ ולהשפיל, לדרוך ולמעוך אתכם מעל כל במה?

בשם האחדות המשונה הזו גירשתם את הצמד הציוני דתי מפורום קבלת החלטות המלחמה, למרות שבדיוק את דעתם שלהם אתם צריכים לשמוע וליישם, לפי ניסיון העבר. גירשתם וידעתם שהם ישתקו, יבלעו ויתקדמו הלאה, דווקא בגלל שמדובר במגזר כזה, בעל אחריות לאומית עד כאב. ועכשיו אתם רוצים להדיח אותם מתפקידם רק כדי להכניס לממשלה את ההוא שרוצה לראות כאן מדינה פלשתינית, כדי שהוא יצטרף לשניים שכבר הוכנסו למוקד קבלת ההחלטות על אף העמדות ההזויות הללו? כדי שחובבי אבו מאזן יוכלו לגבש רוב מוחלט סביב שולחן הקבינט? מישהו מוכן להסביר לי את ההיגיון הערכי? האידיאולוגי? הפוליטי??

בעבר כבר התבטא נתניהו ואמר שלציונות הדתית יש לב גדול ושכל פוליטי קטן. כך הוא הגדיר את אותה אחריות לאומית שמגלה הציבור המוכה והחבול ביותר בישראל ביחס לתרומתו לפיתוחה ושגשוגה של המדינה. ההגדרה המעליבה הזו לא מבטאת חוסר הבנה של נתניהו במה שנמצא מתחת הכיפה הסרוגה. הוא מכיר היטב את הציבור הזה. הביקור שלו השבוע ב'בני דוד' לא היה מקרי. הוא יודע איפה נמצא מבוע ענק של רוח שמזרים כוחות לעם כולו, אבל אם אפשר לסחוט פוליטית עוד קצת את הלימון הזה, אז למה לא?

חשוב שיזכרו בליכוד שנטישת השותפים האידיאולוגיים, גם אם רק כהצעה, מסייעת להבין למה עקומת המנדטים של המפלגה פוחתת והולכת.

ועל כל הנאמר כאן נוסיף הערת כוכבית קטנה: הכול בכפוף לכך שאכן בדבריה של חברת הכנסת בן ארי ישנה אמת שלמה או חלקית.

ואולי

נכון, מעולם לא היו על כתפיי דרגות קצין ובוודאי לא דרגות קצין בכיר, ונכון שלא קוראים לי רועי שרון או אלון בן דוד, ובכל זאת אני רוצה לשאול שאלה קטנה ואפילו להציע תשובה. אולי הם בכלל לא בעזה?

נחנו שומעים שוב ושוב את השאלה, איך יתכן ועד כה לא נלכד איש מצמרת החמאס, ושוב ושוב אנחנו מקבלים את אותה תשובה בשינויים גיאוגרפיים מתבקשים, הם ירדו דרומה, ושוב דרומה ועוד יותר דרומה, אבל רק רגע, הוייסה... תעצרו רגע, אולי הם כבר בכלל לא ברצועה? אולי הם כבר מזמן בסיני.

הרי כולנו יודעים על קיומן של מנהרות אימים שדרכן הוברחו לרצועה ממצרים כלי נשק וכלי רכב, בני אדם וסמים, מזון וציוד ומה לא, ולמיטב הבנתי אין שום סיבה שמנהרה תהיה חד סטרית, אז אולי בדיוק דרך אותן מנהרות נמלטה זה מכבר חבורת סינוו'אר, סביר להניח עם לפחות חלק מהחטופים, לסיני. שם, בשטח הכפול בגודלו ממדינת ישראל, בין הרים ונקיקים, במערות נוסח טורה-בורה של בין לאדן הם שוכנים כמעט לבטח. אולי.

אחדות שכזו

חודשים ליהגנו כאן עד כמה חשובה האחדות ועד כמה היא נצרכת להבראת רוחו של העם, אבל כשהגיעה ההזדמנות להפגין יחד, ימין ושמאל, נגד הזיה מטורללת שקשה להאמין שמישהו, בימין או בשמאל, חושב שהיא לא הזיה מטורללת, הזרמת משאיות הסיוע לחמאס, הגיעו לשם כמה עשרות בודדות של אזרחים, לא אגיד מאיזה צד של המפה.

סטייקים בעזה

כמה סרטונים עזתיים הסתננו אלינו ובהם עזתים, בדרך כלל קשישים, מקללים מגדפים ומחרפים את יחיא סינוו'אר וחבורת הרוצחים שסביבו. הקללות, יש לציין, מגוונות להפליא, אם כי לא נשמעו הבלחות מקוריות בתחום, ואצלנו רבים רואים את הסרטונים הללו ונהרה של אושר מתחילה להשתלט להם על קצות השפתיים.

אז סליחה שאני מחרב לכם את השמחה הקטנה הזו שלכם, אבל חשוב שנזכור שלתושבי עזה, כמו לפלשתינים בכלל, יש נטייה סטייקית. הם נוטים להתהפך לפי בעל הכוח שניצב לפניהם. אל תצפו שהמקללים הללו יתרמו מחצית השקל לקופת הקק"ל. הם פשוט צולמו ברגע נעים לישראלי הממוצע, אבל לא כדאי לשכוח שכשאותם מקללים שמעו שקרוביהם ושכניהם טובחים ביהודים הם צהלו וקיללו את הנרצחים והטבוחים, חלף זמן, צה"ל היכה והקללות עברו צד, חלף עוד קצת זמן ונראה היה שצה"ל עוזב את הגזרה ושוב הם מתהפכים והפעם מהללים ומשבחים את מוחמד דף וכן הלאה ומי יודע כמה התהפכויות נוספות היו להם בין לבין.

בקיצור, אל תתנו לסרטוני המקללים הללו לפתוח את מעיין הרחמים היהודיים שלכם, זה שמבקש בלי הרף לשפוך קיתונות של חמלה על זולת כלשהו. תשמרו את הרגש הזה למקומות הנכונים.

עדכון

לפני שבועיים סיפרתי לכם כאן על הניסיונות שלי לקבל תשובה מדובר צה"ל על שאלתי כמה קצינים בכירים בצה"ל לומדים בימים אלה באוניברסיטת הווארד. הסברתי ארוכות שבימים בהם צה"ל נלחם נגד הטרור לא נשמע לי סביר שקציני צה"ל הבכירים יתחנכו במוסד שסירב לגנות את רוצחי וטובחי הנוח'בה, בעיקר כאשר מדובר במוסד שנמצא במקום האחרון בטבלת חופש הביטוי, כלומר מוסד שגם לא מאפשר להתבטא בניגוד לעמדת הקודקודיה שלו.

סיפרתי גם שניסיונותיי לקבל את הנתון כשלו, על אף שלכאורה מדובר במשהו שלחיצה על כמה מקשים אמורה לשלוף אותו ממסד נתונים צבאי כלשהו. אז זהו, שרציתי לעדכן שאחרי תזכורות חוזרות ונשנות גם לאורך החודשיים האחרונים... ניחשתם נכון... עדיין אין תשובה מדובר צה"ל. כנראה עדיין לא רוצים שנדע כמה ומי שוטפים לאלופינו את המוח.

רק רציתי שתדעו.

קורס מזורז בתקשורת

הרגע בו שאל איתמר פליישמן את אייבי בנימין, מגדולי מתעביו של נתניהו, אם כשהוא אומר שצריך להכול להשבת החטופים זה כולל גם את השארת נתניהו בשלטון, הוא רגע תקשורתי מזוקק שחייב כל פרח תקשורת ללמוד.

לא בפעם הראשונה מוכיח פליישמן את היכולת שלו לתכנן ראיונות כמה מהלכים קדימה, להכין מארב מתוכנן היטב במקוריות לא צפויה ולהביא את המרואיין בעצמו להבין ואפילו לומר שבעצם אין לו תשובה ומדובר בשאלה טובה. יבורך ויילמד.

עידן ועידנים

'אז מה ככה, קאטו? אני בטוח שהפעם אתה מרוצה', טפח בעל המסבאה הסמוכה למערתו של קאטו הזקן על כתפו מכה שטלטל את גופו השברירי. 'למה אני אמור להיות מרוצה?', תהה הזקן ותקע בבן שיחו מבט חצי משועמם.

'תקפו את ארץ נהדרת. אמרו שפגעו שם בעידן עמדי, יקיר האומה. בטח זרקת להם איזה מילה או שתיים, אני מכיר אותך, קאטו, אתה שובב לא קטן...', ניסה המסבאי לנגן את המשפט בנימה שובבה, מה שלא גיהץ ולו קמט אחד בפניו החרושות של קאטו. 'לזה אתה מתכוון? נו באמת, מישהו נעלב בשם עידן עמדי ועל זה געשה הארץ? זאת הבעיה שלכם? עידן עמדי? הרי כל אדם בעל משמעות וחשיבות נרמס שם ברגל גדושת בוץ ורפש, אז עידן עמדי זה מה שמטריד אותך? נו באמת, תתבגרו ותעברו ערוץ, חאלס', אמר, הרים את תיק העור הקטן שלו ופנה הביתה.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]