שמחה רוטמן
שמחה רוטמןצילום: יואב דודקביץ/TPS

חבר הכנסת שמחה רוטמן ממפלגת הציונות הדתית מתייחס לסוגיית החטופים, "האינטרס הצבאי של מדינת ישראל בסוגיית החטופים חייב להיות חד וברור.

שכל תושבי עזה או במדינות האוייב סביבנו יבינו שסינואר עשה את טעות חייו כשהעז לחטוף ישראלים. רק כך נצליח לשחרר את כל החטופים ונמנע את החטיפות הבאות. הדיבורים על העסקה המתגבשת משדרים לכל העולם שאנחנו לא חותרים להישג הצבאי הזה. זה הזמן להגביר עד להכרעה המוחלטת של האויב".

בישראל עדיין ממתינים לעדכון בנוגע לעמדת חמאס על מתווה ההסכם שגובש בפסגה בפריז בתחילת השבוע, בצל המתיחות הכבדה בין הנהגת חמאס בעזה להנהגת חמאס בחו"ל. לפי העיתון הסעודי "אילאף", חמאס כבר לא מתעקש על הפסקת אש מקיפה וקבועה של המלחמה בעזה בתמורה לעסקת "חילופי שבויים".

בחמאס מתעקשים לבחור בעצמם את המחבלים שישוחררו מבתי הכלא בישראל במסגרת עסקה, לאחר שאתמול אישרו רשמית כי ידרשו את שחרורו של מרואן ברגותי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר השבוע שלא יסכים לנסיגת כוחות צה"ל מהרצועה, לסיום המלחמה או לשחרור אלפי מחבלים - שלושה תנאים שאותם הגדיר כ"קווים האדומים" שלו.

מהפרטים שהוצגו לשרים בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שלשום, עולה כי לא גובשה עדיין טיוטה של ההסכם, אלא רק מסגרת שהביאו המתווכים ושמקובלת על ישראל. לפי הדיווחים טרם סוכמו פרטים מרכזיים כגון כמות המחבלים שישוחררו וזהותם. הפסקת האש, כך התברר בדיון, עשויה להימשך עד 142 ימים, לפי המתווה הבא: בפעימה הראשונה ישוחררו 35 חטופים במהלך 42 ימי הפוגה - יום הפוגה עבור כל חטוף שמוחזר ועוד שבעה ימים של משא ומתן לסיכום על הפעימה הבאה. לאחר פעימה זו יישארו בשבי עוד 100 חטופים, והמשמעות היא שייתכן כי ההפוגה תימשך 100 ימים נוספים.