רס"ר במיל' מרדכי שנוולד שנפצע בעזה כשהטנק שלו ספג פגיעת נ"ט, מתאושש בימים אלה מפציעתו הקשה ועדיין מטופל באשפוז יום.

בראיון לערוץ 7 הוא מספר שאחד הדברים שמעולם לא הרגיש נזקק להם ולאחר הפציעה סייעו לו היה טיפול פסיכולוגי. "אני נחשפתי פעם ראשונה לעניין של טיפול וזה עזר לי מאוד. אני יושב עם פסיכולוגית מטעם בית החולים וזה חד משמעית מסייע. זה מתחיל שהיו שם רגעים שאתה לא בשליטה ואתה שוכב על הרצפה שם בעזה והגוף שלך זוכר את זה. כנראה שדברים נשארים ופתאום אתה מתעורר בלילה ומתעמת עם מחבלי בחלום. דיברתי עם הפסיכולוגית ועיבדנו את זה והחלומות האלה לא חזרו".

שנוולד שוחח איתנו אחרי ששב מסיור בקרב יהודי התפוצות עם "משלחת הגבורה" שכללה בין היתר את רחל מאופקים שהגיעה עם בנה אביתר ואת חלי גנות שבנה השוטר דן ז"ל נפל בקרב בבארי בזמן שהציל חיים רבים.

"הרגשתי בתור מפקד שאני חוזר לעם ישראל ומדבר איתם ויש חלק גדול מהיחידה הזו שנמצא בחו"ל ואני לא יכול לדבר איתו. הצורך שלי היה להתחבר ליהודים בחו"ל כי פה קצת קשה לנו להבין את כוחם. הבנתי שאנחנו לא לבד, וכל הזמן שהייתי בחו"ל, החוויה שלי הייתה שהיהודים שם עוזרים ולנו ומחזקים אותנו בכל הכוח".

"אירועי ה-7 באוקטובר הפכו אותם לגמרי. יש לי צמרמורת כשאני נזכר שאנשים חיבקו אותי, ואין להם מושג מי אני, אלא הם מחבקים חייל מישראל וזה החיבור שלהם לארץ ישראל ובעוצמה מדהימה", הוא מוסיף.

רגע שהיה עוצמתי מאוד בשבילו, לדבריו, היה הביקור במטה האו"ם בניו יורק. "אני חושב שהדבר הכי בולט היה שאתה מבין שזה מקום שבו ממקדים את השנאה בנו. זה לא מישהו הזוי שצועק ברחוב אלא תחושה במסדרונות. להגיע לשם ולהביא את העוצמה הפשוטה שלנו כבני אדם טובים וצודקים, יהודים שמביאים את האמת והסיפור האמיתי - זו היתה השליחות שלנו. התחושה היתה שזה משפיע ונוגע ואמרו לנו שטוב שבאנו והיינו שם".

המסר שלו הוא העלאה למודעות של הצורך בחיזוק הקשר עם יהודי התפוצות. "היחידה שלנו, להפתעתי, היא גדולה וחזקה יותר וזה מחייה. כי לפעמים אתה חושב שאתה בשטח וללוחמים אין כוח ופתאום אתה רואה כמות אדירה של לוחמים מאחוריך - ואלו יהודי התפוצות. אנחנו גם צריכים לדעת לחזק את הקשר הזה. הם איתנו ואנחנו צריכים להיות יותר איתם".