לכל חלקה בארץ ישראל, יש את הצבע שלה. כך, בדרום אנו מכירים את 'דרום אדום' מפריחת הכלניות, לאורך מישור החוף את ארגמן האירוס, ברמת הגולן את הסגול של הכרמלית הנאה ובבקעת הירדן את הירוק.

בקעת הירדן גם היא ירוקה עכשיו מתמיד. הגשמים שירדו ברחבי הבקעה ובמיוחד בחלקה הצפוני היטיבו עד מאוד עם הצומח במקום.

מרבדים של תורמוסים, מקור החסידה הסגלגל (בפסגות של הישוב חמדת תמצאו אותם על מלא), והרבה ירוק. הנסיעה על הכביש מואטת מדי כמה רגעים לא בשל פקקים או עומס. רועה צאן חוצה עם צאנו את הכביש וכולם עוצרים ונותנים כבוד. באף מקום אחר לא תמצאו כאלה דברים.

נוף של תורמוסים בחמדת
נוף של תורמוסים בחמדתצילום: קובי פינקלר

ברקע מתנגן שירו של יורם טהר לב ז"ל, (שהחודש מלאו שנתיים לפטירתו וגם יום הולדתו בחודש שבט) 'את עיניך שא מזרחה', ומולנו שוקטת ונחה ארץ הבקעה על שתי גדותיה. כל מילה בסלע. כאילו נכתב השיר הזה היום.

שולחן עמוס מכל טוב מקדם את פנינו. חנה עגיב מקונדיטוריית רוזיליה, בת המקום, מכינה בכל יום שישי בראנץ' מפנק. בשאר הימים ניתן להזמין סל פיקניק עשיר וגם מבחר מעוגות הבית שלה. המקום מוגן מפני הקור והשלווה שם מושלמת. פתוחים ביום שישי מהשעה 8:30 ועד 14:30 בחמדת.

רוזיליה בחמדת
רוזיליה בחמדתצילום: קובי פינקלר

ולמה רוזיליה? סבתא רוז'י של חנה, היא רוזליה אהובה, הייתה יצירתית וקפדנית והמתכונים שלה נכתבו בהונגרית על גבי דפי מחברת ישנים והשאירו בעיקר געגועים. הכול איכותי, טרי, טעים ומדויק. חוויה ייחודית.

ואחרי ששבענו יצאנו לסיור ולימוד עם מדרשת שדמות מחולה.

בחרו ראשית את מסלול הביקור. מגוון אפשרויות התיירות באזור גדול ומקיף. מנהלי המקום יכולים לבנות לכם כאן סיור מאלף של יום־יומיים ואפילו יותר, כולל ביקור באתרי האזור, כניסה למאגרי תרצה ולמטעי התמרים ואפילו סיור בינות לתבליני נהר הירדן, אגמי המלחה ומוצב הינשוף. ההיצע רב. לפרטים נוספים: 04-6099776.

תבליני נהר הירדן

שלושה חברים ממייסדי הישוב הדתי מחולה ובראשם יהודה ריינס, ראשון המתיישבים בבקעת הירדן חלמו חלום. להקים משק תבלינים.

בהיותם סמוכים לירדן, קראו למקום 'תבליני נהר הירדן' ומאז הם עוסקים בגידול ושיווק תבלינים לייצוא. קבוצות ובודדים יתקבלו כאן באהבה ותוך כדי לגימת תה חם מעשבי המקום הם מסבירים על המשק, העבודה, הייחודיות של אחד מהמשקים הגדולים ביותר מבחינת היקף הגידול והיצור, של תבלינים ירוקים בישראל.

שמורת אום זוקה

אמרנו בקעה ירוקה אבל תוספת יש לה. בקעה ירוקה ופורחת. בשמורת או זוקא (הנוף היפה בעברית) הנוף משולב בין נופים גיאולוגיים ונוף ספר מדבר ים-תיכוני. הפריחה מרהיבה. כלניות, צומח ספר (ים תיכוני) עירית גדולה, כתלה חריפה ובלוטה גלונית, רותם חלביב רותמי ואוג קוצני. מומלץ ביותר לטייל בנחלים אלו עכשיו כשיש פריחה מרשימה של נרקיסים ורקפות, כשהצבעונים בהדרם ובעוד כחודש, זמן פריחת תורמוס ההרים הכחול, אירוס הגלבוע ואירוס שחום ומרבדי פריחה של תורמוס ההרים.

אגמי המלחה

2 ק"מ מזרחית ליישובים תומר וגילגל, נמצאים אגמי המלחה.

כביש חקלאי מסתעף מכביש הבקעה מזרחה, בדיוק מול הכניסה לנערן. הפנייה אינה משולטת. הדרך שאורכה הכולל כ- 5 ק"מ, היא דרך עפר שרובה עבירה לכל רכב בנסיעה זהירה, החולפת לכל אורך גבולה המזרחי של השמורה.

השמורה משתרעת בחלקו העליון של ואדי מלחה, ערוץ אכזב הזורם בשקע מאורך באזור בתרונות החוואר של בקעת הירדן. השקע נמוך מסביבתו, ואוגר בחורף גשום מי נגר המגיעים ממספר ערוצים במזרח השומרון.

התאדות המים, יחד עם קרקע החוואר המלוחה, גורמת לעליית המליחות בקרקע ואכן אחרי טעימה מהם מבינים מהו המושג מלוח. את המשך הדרך אנו עושים עד למוצב ינשוף. הכניסה בתיאום מראש עם מדרשת שדמות מחולה או במסגרת הסיורים בפסטיבל בקעה ירוקה שנערך בחודש הקרוב.

מוצב הינשוף
מוצב הינשוףצילום: קובי פינקלר

עוד ירוק במשתלת נערן

בקיבוץ נערן - קיבוץ מחנכים שיתופי בבקעת הירדן, מגדלים צמח שרבים לא שמעו עליו אדניום נפוח או "ורד המדבר". צמח מדברי אוהב חום, מסתדר עם שמש ישירה ומעט מים. רגיש לקור.

בעל גזע נפוח, ניתן לעיצוב. אפשר לבוא, לעבוד, ללמוד, להכיר ולדעת דבר חדש וכמובן לרכוש. פרטים: 052-6102958

אדניום בנערן
אדניום בנערןצילום: קובי פינקלר

והיכן אוכלים? פינה חדשה בכשרות מהדרין נמצאת בקצה מושב נתיב הגדוד.

לאכול, להירגע וליהנות מהאווירה הייחודית והקסם של בקעת הירדן זאת בשילוב תפריט בשרי כשר, תפריט חלבי כשר ובירה צוננת. בשני אגפים נפרדים תוכלו לבחור באשר חשקה נפשכם. המקום משלב שירותי משלוחים, T.A וכמובן שאתם מוזמנים לשבת, לרבוץ או להתנדנד בנדנדות. המלצה - תבואו רעבים. פרטים: 050-7070838

כל האירועים השנה יתקיימו בסימן אחדות העם ובמתכונת שונה מהשנים הקודמות. כלל הסיורים יתקיימו בהרשמה מראש בעלות סמלית של 10 שקלים למשתתף, כאשר מפונים מהדרום והצפון ומשפחות של חיילי סדיר ומילואים לא ידרשו בתשלום.

בנוסף לסיורים, יתקיימו בימי חמישי שישי בין ה-15/2 ל-15/3, סדנאות שונות, מופעים ופעילויות לילדים כשהפעילות נערכת ביוזמתה של המועצה אזורית בקעת הירדן, בשיתוף קק"ל, מרכז סיור ולימוד שדמות מחולה, בית ספר שדה עופרה, ועוד.

וזו רק טעימה קטנה מכל הטוב והירוק שמציע בקעת הירדן. עוד פרטים באתר האינטרנט הייעודי של הפסטיבל