רון חולדאי ומירי רגב
רון חולדאי ומירי רגבצילומים: מרים אלסטר ויונתן זינדל, פלאש 90

בית משפט השלום בתל אביב דחה היום (ראשון) את התביעה שהגיש ראש עיריית תל אביב רון חולדאי נגד שרת התחבורה מירי רגב.

מדובר בתביעת לשון הרע שהגיש חולדאי נגד רגב, לאחר שטענה במהלך קמפיין בחירות כי אסר להניח תפילין במרחב הציבורי בעירו. הדחייה נעשתה בהסכמת פרקליטיו של חולדאי ולאחר שהשרה סירבה להסיר את חסינותה.

בשבוע שעבר מסרה רגב את עדותה בתיק. לקראת הדיון בביהמ"ש, פנתה השרה לחולדאי והציעה לו כי "למען האחדות בעם, שכה נחוצה בתקופה זו", כלשונה, לבטל את התביעה ולהסכים על כך ש"לכל יהודי, יש הזכות לקיים את מצוות הנחת התפילין במרחב הציבורי בתל אביב ללא כל הגבלה". לטענת רגב, חולדאי סירב.

עורך הדין טל שפירא, המייצג את חולדאי, הציג תחילה את דבריה של רגב בכנס הליכוד בעכו שם אמרה כי חולדאי הודיע "שלא יאפשר הנחת תפילין ברחוב".

רגב מצידה הסבירה כי לתפיסתה, אי-הסכמה להציב דוכן במרחב 100 מטרים ממוסד חינוכי גורם לכך שאי-אפשר להניח תפילין ברחוב.

השופטת דורית קוברסקי שאלה האם חולדאי ייאות לפרסם הבהרה בנושא הנחת התפילין - אך רגב התעקשה כי עליו לפרסם הודעה שבה הוא חוזר בו מהחלטתו.

בסיום הדיון אמרה השרה רגב כי "מצוות התפילין היא אחת המצוות החשובות ביותר. יהודים לאורך כל הדורות מסרו את נפשם להניח תפילין, כולל בימים אלו, בהם אנו רואים את חיילי צה"ל הגיבורים שמניחים תפילין בלב הקרבות בעזה, לפני היציאה לקרב, פצועים בבית חולים ועוד".

לדבריה, "החלטתו של רון חולדאי להגביל את דוכני התפילין, כמוה כהגבלת הנחת תפילין, כי הרי על מנת להניח תפילין, יש צורך במשטח בכדי לקיים את המצווה, הגבלה זו מפלה רק את הציבור היהודי מלהניח תפילין מרחב הציבורי כולו בעיר תל אביב".

עוד הוסיפה השרה, כי "ניסיתי לעשות הכל על מנת להגיע לפשרה, זהו יום קשה, בו אנו קוברים שלושה חיילים, אך לצערי רון חולדאי סירב ואני מצרה על כך. אמשיך לפעול ללא לאות, למען חיזוק הקשר של העם היהודי למסורת ישראל. אני מציעה למר חולדאי להסיר כל הגבלה להנחת תפילת במרחב הציבורי כולו בעיר תל אביב, ובכך לאפשר לכל יהודי לקיים את מצוות הנחת התפילין בכל מקום".