עם חברו הצנחן חיים אושרי בסיור בגבעת התחמושת
עם חברו הצנחן חיים אושרי בסיור בגבעת התחמושתצילום: טליה בן סבו

בעקבות הדיווחים על כוונה לקצץ בתקציב אתר גבעת התחמושת והאפשרות לסגירת האתר שוקל ציון (ציגי) כרסנטי, מלוחמי הגבעה במלחמת ששת הימים ואחד משלושת הצנחנים שצולמו בכותל המערבי על ידי זוכה פרס ישראל, הצלם המנוח דוד רובינגר, לפתוח בשביתת שבת מול הכנסת עד לביטול ההחלטה.

"גבעת התחמושת היא הבית בו נולדים הגיבורים הבאים הלומדים עליי ועל חבריי הלוחמים הנופלים והחיים, אסור שדבר כזה יקרה, 36 חבריי נפלו בקרב הזה", אומר כרסנטי שבאחרונה נפטרה רעייתו, לאה והוא אומר:

"גם בגיל שמונים, עם הכאב על לאה, אני שוקל לסגור את הבית בעפולה, להגיע לירושלים ולשבת מול הכנסת עד שיבטלו את ההחלטה שלא להעביר תקציב לגבעת התחמושת. הבית של הצנחנים בו איבדתי 36 לוחמים וחברים לא ייסגר".

נזכיר כי על פי מספר דיווחים אתר המורשת בגבעת התחמושת נמצא בסכנת סגירה בשל הקיצוץ המשמעותי המתוכנן בתקציבו. מנחם לנדאו, יו"ר הוועד המנהל גבעת התחמושת, צוטט בעיתון 'מקור ראשון' בקביעה לפיה התקציב קוצץ בכמעט חצי, לעומת אחוזים בודדים בשאר משרדי הממשלה.

"זה לא מאפשר לנו לעבוד. אמרו שקיצצו לכל המשרדים בגלל המלחמה ולכן גם מקצצים לנו, אבל לכולם קיצצו 5 אחוזים ולנו כמעט 50 אחוזים. לפני שנתיים היה לנו תקציב בסיס של 4 מיליון וקיבלנו תקציב תוספתי בסכום דומה. בשנה שעברה הם ירדו והגיעו לחמישה מיליון שקלים ביחד. הצלחנו לתפקד אבל בלי לעשות פרויקטים. השנה קיצצו את זה ל-2.5 מיליון שקלים, ועם זה אין הרבה מה לעשות".

כרסנטי מספר על תחושה קשה כששמע על ההחלטה. "הצטמררתי. לא האמנתי שנגיע אי פעם למצב שבו דווקא בדברים הקדושים כמו אתר גבעת התחמושת יפגעו. בתחילה לא האמנתי", הוא אומר ומוסיף: "מלחמת ששת הימים היא המלחמה האחרונה בה ניצחנו. הצנחנים הגדלים על המורשת שלנו נלחמים עכשיו בעזה ומי יודע אם ילחמו בצפון. אני מבין שבגלל המלחמה ישנם קיצוצים רוחביים, אבל לפני שרצים לסמל יש מקומות אחרים שניתן לקצץ בהם".