כיתות הכוננות
כיתות הכוננותצילום: איגוד ישיבות ההסדר

מתחילת מלחמת חרבות ברזל גויסו רבים מבני ישיבות ההסדר, ברוב הישיבות 50-70% מגויסים מתחילת המלחמה ובפועל אין ישיבה חוץ משיעורי א+ב וחלק קטן מהצוות.

לבקשת צה"ל, תלמידי מחזור גיוס אוגוסט בישיבות ההסדר יקדימו את גיוסם ממחזור גיוס אוגוסט שתוכנן לגיוס מרץ הקרוב.

בנוסף, הישיבות נענו לבקשה להקמת כיתות כוננות בהשתתפות כ-100 תלמידים משיעורי א' מישיבות הסדר שהחלו אתמול באימון הקמה מיוחד של כ-3 שבועות כדי לקחת חלק בכיתות הכוננות המרחביות.

ההחלטה התקבלה לאחר מסכת דיונים ארוכה שקיימו חברי הנהלת מועצת איגוד ישיבות ההסדר בחודשים האחרונים בעקבות פניית ראשי אכ"א. הפנייה מגיעה מתוך צורך בעיבוי מערך הסד"כ במלחמה ומילוי השורות בחיילים וקצינים, שנובעת בין היתר מריבוי פציעות ונופלים מתחילת הלחימה ובמטרה להגדיל את סבבי ההתרעננות בחזיתות בעזה ובצפון במלחמה שצפויה להימשך תקופה ארוכה.

ההחלטה העקרונית התקבלה לפני שבועיים בעקבות פנייה של ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם תא"ל שי טייב לחברי הנהלת מועצת איגוד ישיבות ההסדר, הפרטים נסגרו עכשיו וכעת ניתן לפרסם את הדברים לאחר יידוע של ראשי הישיבות, התלמידים והוריהם.

עם קבלת הבקשה, במועצת איגוד ישיבות ההסדר קיימו רצף דיונים בסוגיה שכוללת בחובה סוגיות ולבטים רבים; מתחילת המלחמה ירדה מצבת התלמידים והמחנכים לכ-50% בלבד בעקבות גיוס נרחב של תלמידי המסלול ובהם תלמידים במעמד של"ת.

לקראת גיוס נובמבר התבקשו הישיבות להעמיד חיילים נוספים לחיל השריון בנוסף לאלו שאמורים היו להתגייס והישיבות שוב עמדו במשימה. כאמור, לאור פניית הצבא בנוגע לגיוס מרץ ולאחר דיונים של חברי מועצת האיגוד יחד עם ראשי ישיבות מגיוס אוגוסט, אישרו את ההחלטה ברוב גורף ואחדות דעים מלאה. בפגישה שנערכה עם צה"ל הדגישו ראשי הישיבות וכן נציגי צה"ל את "חשיבות הלימוד בישיבה ושמירת מסלול ההסדר, את הפירות הגדולים בחיל וברוח שנותן המסלול הזה במהלך עשרות שנים, ויחד עם זאת את המחויבות למלחמת מצוה כאשר הדבר נדרש".

בנוסף להקדמת הגיוס, יצא אמש (א') לדרך פיילוט ייחודי של כיתות כוננות שיהוו תוספת בטחון משמעותית לישיבות המשתתפות ולישובים שלהן. כ-100 תלמידי שיעור א' נכנסים היום לאימון מיוחד של כ-3 שבועות בו יוכשרו לשימוש בנשק והגנה על הישוב. לאחר האימון התלמידים יחומשו ויהוו כיתות כוננות.

רמ"ט איגוד ישיבות ההסדר אורי פינסקי: "ישיבות ההסדר, זוכות פרס ישראל על תרומתן הגדולה לצה"ל ולחיזוק החוסן והרוח הלאומית, נמצאות היום כפי שנהגו תמיד בחזית הלחימה בגזרות השונות. אנו שמחים וגאים להיות מרכיב משמעותי כל כך בבנין החיל והרוח של המדינה והעם הנפלאים האלו!"

מדובר צה"ל נמסר כי "מערכת הביטחון מוקירה את מערך המכינות, שנות השירות והישיבות, ואת תרומתן הרבה לצה"ל, ליחידות הלוחמות ולתפקידי הפיקוד והקצונה. כאמור, ברקע המלחמה, היקף הנפגעים והצורך למלא את השורות ולהרחיב מסגרות לוחמות, עלה בצה"ל צורך מבצעי להגדלת מחזור הגיוס הקרוב (מחזור מרץ)".

"אגף כוח האדם בצה"ל והאגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון קיימו בשבועות האחרונים שיח עם כלל הגופים הקדם הצבאיים על מנת להגיע להסכמות ותאום, שימזערו את הפגיעה. בבסיס המתווה עומדות שתי מטרות עיקריות: מימוש הצורך המבצעי של צה"ל ושותפות של כל המסלולים במאמץ המלחמתי, זאת תוך המשך הפעילות התקינה של מסגרות אלה. בנוסף, משרד הביטחון יפעל על מנת שלא יפגעו כלכלית מהקדמת הגיוס במידת האפשר".

"משרד הביטחון וצה"ל מודים לכלל השותפים: המכינות, הישיבות ותנועות וארגוני הנוער המשלחים לשנת השירות, על ההבנה וההירתמות בעת לחימה ועל הנכונות לשאת בנטל במשותף. אנו רואים חשיבות רבה בקיומם של מסלולים אלה ובתרומתם הרבה לצה"ל ולחברה הישראלית. נמשיך לתמוך בהם ולהרחיב אותם גם בשנים הבאות".

הרכב מועצת איגוד ישיבות ההסדר כולל את ראש ישיבת ההסדר קרני שומרון הרב שמואל יעקב הבר, ראש ישיבת מעלות הרב יהושע ויצמן, ראש ישיבת ההסדר מצפה רמון הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת ההסדר שדמות מחולה הרב שלמה רוזנפלד, ראש ישיבת ההסדר בשדרות הרב דוד פנדל, ראש ישיבת ההסדר הגולן הרב יואל מנוביץ', ראש ישיבת ההסדר טפחות הרב אייל גריינר, ראש ישיבת ההסדר ירוחם הרב חיים וולפסון וראש ישיבת ההסדר שילובים באור עקיבא הרב יוסי אלפסי.