בחינת בגרות. אילוסטרציה
בחינת בגרות. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

פרסום ראשון: תלמידי ישיבות תיכוניות ואולפנות בעוטף עזה פנו היום (ב') למשרד החינוך בדרישה לקבלת מלוא הזכויות בבחינות הבגרות 2024

"אנו תלמידי כיתות יא'-יב' בתיכונים במועצה האזורית שדות נגב פונים, אליכם בדרישה לקבל את מלוא ההקלות בבחינות הבגרות. אנו פונים מתוך צורך אמיתי, ומתוקף העובדה שיש באפשרותכם לאשר לנו הקלות נוספות על הקלות שניתנו לנו", כתבו התלמידים.

לדבריהם, "תלמידי העיר שדרות ותלמידי המועצה האזורית שער הנגב קיבלו הקלות רבות בבחינות הבגרות, ואנחנו דורשים לקבל הקלות כמו שלהם בדיוק.

ראשית, במועצה שלנו כמו במועצות נוספות בעוטף עזה פונו רוב היישובים. במהלך חודשי המלחמה למדנו במסגרות המאולתרות שהמוסד שלנו הציע. לא למדנו כמו שצריך, הן באיכות הלמידה והן במספר שעות הלמידה. המערכת השבועית שלנו הייתה מורכבת מחמש עשרה שעות פרונטליות מתוך ארבעים שעות שאנו זקוקים להן.

הצוות החינוכי שלנו השקיע מאמצים רבים לאפשר לנו למידה משמעותית ככל האפשר, אך בכל זאת בפועל למדנו מספר קטן מאוד של שעות. בהתחשב בעובדה שאנחנו ניגשים לבגרות חיצונית, השעות האלו לא מספיקות כלל. במשך שלושה חודשים למדנו במתכונת מצומצמת מאוד, צברנו פערים רבים. כדי לצמצם את הפערים, אנו דורשים לקבל את מלוא ההקלות שניתנו למועצות השונות בעוטף, אנחנו גם כן זכאים להקלות משמעותיות, איננו שונים מתלמידי שדרות ושער הנגב. יתר על כן, גם בתקופה האחרונה שבה חזרנו למסגרות שלנו, המערכת אינה שגרתית ומצומצמת מאוד. חסרות לנו הרבה שעות שלא ניתנות לנו עקב אילוצים רבים".

התלמידים הדגישו את נושא התלמידים המפונים מביתם שטרם חזרו. "גם כעת יש המון מורים ותלמידים שמפונים מבתיהם ועדיין לא חזרו. למנוע מאיתנו הקלות משמעותיות זה חוסר התחשבות הן בתלמידים המפונים, והן בתלמידים שנמצאים בביתם. אנחנו גרים באזור מלחמה. המציאות פה מורכבת ומאתגרת וקשה מאוד לפתח כאן שגרה. אנחנו חיים בתוך המלחמה, בתוך הרעש, בתוך המציאות הלא מציאותית הזאת ומתקשים מאוד ללמוד. גם בבתי הספר, וגם אחרי הצהריים, קשה לנו מאוד ללמוד פה.

הקלות נוספות קריטיות להצלחה שלנו. אנחנו מוכנים ללמוד ולהשקיע על אף הקושי העצום הכרוך בזה. אנחנו נעשה את כל מה שנדרש כדי להצליח, ואנו מבקשים מכם גם כן לעשות כל שביכולתכם למען הצלחתנו .

יתרה מזאת, אנחנו , בדיוק כמו תלמידי בתי הספר שלהם כן ניתנו הקלות משמעותיות, חווינו טראומה משמעותית מאוד בשבעה באוקטובר. אנחנו גרים ביישובים סעד ,זמרת, שובה, שוקדה, כפר מימון. הטבח הנורא סבב אותנו. היינו באזור שנפצע ונפגע כלכך. חווינו את התופת. חלק גדול מהתלמידים שלנו סובלים מהתקפי חרדה ופוסט טראומה שרק הולכים ומתעצמים. השגרה הכואבת הותירה בנו פגיעות בתום וברוגע שלנו. אנחנו רק מבקשים שתקלו עלינו בתחומים בהם אתם יכולים להקל".

לסיום הדגישו התלמידים כי הם לא מבקשים מה שאי אפשר לתת להם. "איננו מבקשים דבר שאין ביכולתכם לתת, הרי תלמידי העיר שדרות ותלמידי המועצה שער הנגב קיבלו הקלות כאלה. מה אנו שונים מהם? מדוע המצב שלנו לא מצדיק קבלת הקלות כאלה? האם לא סבלנו מספיק ? אנו מעריכים את העבודה הרבה שלכם, ובד בבד מבקשים מכם לראות אותנו. לראות את תלמידי העוטף שנשארו מאחור".

על המכתב חתומים תלמידי כיתות יא- יב באולפנת אלומה, תיכון נריה בנות, תיכון נריה בנים וישיבת בית יהודה.

לערוץ 7 נודע כי יש שיח בין מנהל המבחנים במשרד החינוך לבין הרשת, המנהלים, המועצה והפיקוח, כדי לנסות למצוא נוסחה שתאפשר לכולם לקבל את המענה הנכון. עיקר הבעיה נובעת שבתי הספר של שדות נגב אמנם בעוטף אך מחוץ לקו שבעת הק"מ.