סניף של רשת מקדונלדס. אילוסטרציה
סניף של רשת מקדונלדס. אילוסטרציהiStock

לראשונה מזה ארבע שנים, ובעקבות חרם נגד החברה "עקב תמיכה בישראל" במספר מדינות מוסלמיות, מקדונלד'ס הודיעה כי לא עמדה ביעדי המכירות של החברה ברבעון האחרון.

ההודעה הובילה לירידה של 4 אחוזים במניות החברה. מקדונלד'ס, סטארבקס וכמה חברות מזון מערביות גדולות עמדו בפני חרם מצד תומכי החמאס שטענו כי החברות "תומכות בישראל".

עם תחילת המלחמה אף נפוצו שמועות כי מקדונלד'ס תרמה עשרות אלפי ארוחות לחיילי צה"ל. סניפי החברה שנפגעו בצורה הקשה ביותר הם במזרח התיכון, לאחר שבחלק מהמדינות הערביות הוכרז חרם נגד החברה.

מנכ"ל מקדונלד'ס, כריס קמפצ'ינסקי, אמר כי ההפסדים האחרונים קשורים ישירות למלחמה בישראל. "כל עוד המלחמה הזו נמשכת, אנחנו לא מצפים לראות שום שיפור משמעותי בשווקים האלה", אמר קמפצ'ינסקי.

בריאן מאלברי, מנהל תיקי לקוחות בחברת Zaks Investment Management, המחזיקה במניות מקדונלד'ס, אישר כי ההפסדים האחרונים קשורים אכן למלחמה בישראל.

"ההשפעות של המלחמה על הרווחים יהיו הדאגה הגדולה ביותר שלנו. נראה שזו הולכת להיות בעיה שנמשכת גם אחרי הרבעון הבא או אולי אפילו שניים", אמר מאלברי.

גם ענקית הקפה סטארבקס הודיעה בשבוע שעבר על הפחתה בתחזית המכירות השנתית שלה, בין היתר בשל פגיעה במכירות ובתנועה בסניפי הרשת במזרח התיכון.