ח"כ רוטמן וח"כ גלעד קריב
ח"כ רוטמן וח"כ גלעד קריבצילום: ערוץ כנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, המשיכה היום (שלישי) להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ ישראל אייכלר וחברי כנסת נוספים, לתקן את חוק התקשורת המבקש לעגן את סמכות ועדת הרבנים ולהבטיח 'קומה כשרה' בענף הסלולר.

היו"ר ביטן חזר על עמדתו מהישיבה הקודמת, לפיה הוא נגד כפייה דתית אבל גם נגד כפייה חילונית.

ח"כ גלעד קריב התייחס להצעת החוק ואמר כי החופש ליציאה מקומה כשרה לא קיים. בנוסף, העביר שאלות למשרד התקשורת. סמנכ"ל ההנדסה במשרד, מימון שמילה, השיב להן במהלך הדיון.

שמילה הסביר, כי לוועדת הרבנים יש ממשק שהיא יכולה להעביר לחברות הסלולר מספרים שהיא רוצה לחסום. מי שעושה את החסימה בפועל זה חברות הסלולר. המחשב יודע לבדוק שהבקשה תקינה ואז מבצע".

ח"כ קריב שאל "האם ועדת הרבנים יכולה לחסום מישהו מפורשי גור כי זה לא בא לה טוב? מה הקריטריונים לחסימה?".

שמילה הסביר כי "חברות התקשורת לא בוחנות כל סיבה, אלא מוודאות שיש סיבה כתובה ולאחר מכן חוסמת. הספקים לא חוסמים מספרים שאסור לחסום לפי הרגולציה, כמו מספרי מדינה ומוסדותיה ומוקדי סיוע המוגדרים בחוק".

ח"כ יוראי להב-הרצנו שאל אם זו לא פגיעה בחופש העיסוק. שר התקשורת שלמה קרעי השיב, "בשם כל הנימוקים של פגיעה בחופש הזה ובחופש זה אתם מנסים לפגוע בחופש הקהילה".

היו"ר ביטן ביקש להכניס את המנגנון הזה להצעת החוק. ח"כ קריב הוסיף ושאל "האם אפשר לחסום מנוי שעיקר השימוש שלו הוא תקשורת פרטית? אם כן זה כוח בלתי מוגבל של ועדת הרבנים. מחר לא ירצו לתת קווי סיוע ויעוץ לנשים מוכות של הקהילה הגאה".

ביטן השיב כי "לא תהיה גם כפייה חילונית במישרין או בעקיפין. נכניס לחוק תהליך אם מישהו יתלונן לגוף המקצועי במשרד התקשורת והוא יבין שצריך נהלים יעשו נהלים. אי התאמה לקבוצה זה שיקול, אחרת בשביל מה עושים קבוצה? אחרי שיהיה נוסח נדון על זה".

במהלך הדיון התייחס גם ח"כ שמחה רוטמן להצעה, ואמר כי מנסים לייצר משהו בעייתי. הוא הזהיר ממצב שחוסמים מספר של החבר הכי טוב שלו, למשל, רק כי עבר לפלג אחר בחסידות מסוימת.

במהלך הדיון ציין ח"כ קריב כי במשך שנה נחסם המספר של משרד התקשורת עוד ציין ח"כ קריב כי גם המספר של לשכת הגיוס נחסם. ח"כ רוטמן אמר כי גם המספר להתפקדות למפלגת הציונות הדתית נחסם.

היו"ר ביטן אמר כי מקובל עליו שצריך להיות תהליך ערעור ושמירה לחצי שנה על המספר.

שר התקשורת התייחס לכל הדברים שנאמרו בדיון ואמר כי "ההתערבות הייתה שהנדל החליט לא לאפשר להם לעשות את זה.

"אני מודה לחברי הכנסת גם אלו שמתנגדים לחוק עולים דברים חשובים חלק נכנסים לנוסח. קרוב ל-20 שנה החרדים התנהלו כקהילה שיודעת מה טוב לה, כמו שעובדים מתאגדים. בא השר הקודם הכריח את משרד התקשורת לתת פרשנות מעוותת ושינה את המצב מבטלים את הכפייה הזו מכל סוג".

ח"כ רוטמן שאל את השר קרעי האם הוא תומך בחסימת הטלפון של הציונות הדתית ואמר כי זה מה שקרה כשמישהו קיבל החלטה שרירותית.

קרעי השיב שהחוק חשוב, דמוקרטי וליברלי. קרעי השיב, "החוק חשוב, דמוקרטי וליברלי".