הרצוג וחברי הצוות המשפטי
הרצוג וחברי הצוות המשפטיצילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום (רביעי) את הצוות המשפטי המייצג את מדינת ישראל בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג, נגד תביעתה של דרום אפריקה הטוענת כי ישראל מפרה את אמנת הג'נוסייד, ומבצעת פשעים במסגרת המלחמה בעזה.

במפגש נכחו היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה למשפט בין-לאומי גיל-עד נועם, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה לניהול ותפקידים מיוחדים שרון אפק, היועץ המשפטי של משרד החוץ טל בקר, נציגים מהצוות המשפטי - מצה"ל, משרד החוץ, המטה לביטחון לאומי, משרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים, וכן נציגי צוות בית הנשיא.

"אני מבקש להודות לכם על עבודה יוצאת מן הכלל. ייצגתם את ישראל בגאון ובכבוד, בצורה מקצועית ומרשימה. נעשתה פה עבודה ענקית בלוח זמנים קצר, על ידי עובדי מדינה טובים שבטובים, עם עורכי דין נפלאים נוספים. צפינו בכולכם פועלים יחד כמו תזמורת שאפשר להתגאות בה, ולראות עד כמה גם הטיעונים נאמרו בצורה נכונה ונכוחה, וכמובן עד כמה אנחנו צודקים", אמר הנשיא לחברי הצוות.

הוא הוסיף "אין מלחמה צודקת יותר מזו, מהמערכה שיצאנו אליה כדי להגן על עצמנו ולהפעיל את זכות ההגנה העצמית שניתנת לכל עם ולכל מדינה. הסדר העולמי אחרי מלחמת העולם השנייה, שקבע כללים מסויימים של המשפט הבינלאומי, עובר ערעור עמוק בדור האחרון, וניצול ציני - ניצול ציני לרעה - שבא לערער את זכות קיומה של מדינת ישראל".

"המהלכים האלה בגזרה הבינלאומית-משפטית נועדו לפגוע בזכויותינו כמדינה ובזכות העם היהודי למדינה עצמאית ריבונית משלו; ונכנסו לכאן מוטיבים אנטישמיים וסילוף נוראי של עובדות ושל טיעונים. אבל עמדתם בכך בגאון. יש לנו מערכה ארוכה מאוד לפנינו. אנחנו צריכים להפעיל את כל הכלים, בין היתר גם את הסיוע ההומניטרי שאנחנו מספקים לאזרחים בעזה ולאזרחים בלבד; שכחלק מהכלים הללו במערכה הוא חשוב בצורה בלתי רגילה, כמשקף סולם ערכים ואת המחוייבות של ישראל לדין הבינלאומי. אני מבקש לאחל לכולכם הצלחה רבה במשימות הבאות, שהולכות ונערמות. בכל מיני מדינות בעולם מנסים לבוא עלינו לכלותנו בצורות שונות, ואתם - יחידת עילית מובחרת של השירות הציבורי, שנאבקים בתופעה הנוראה הזאת", סיכם.

גלי בהרב-מיארה אמרה כי "הקפדה על עקרונות הדין הבינלאומי ודיני המלחמה היא בראש ובראשונה עניין ערכי. צבא ששומר על כללי הדין הבינלאומי ועל דיני הלחימה, הם ערכיה של מדינת ישראל - מדינה יהודית ודמוקרטית השומרת על הכללים הללו כעניין ערכי קודם כל".

לדבריה, "התביעה בהאג היא אירוע בלתי נתפס, שבו מדינת ישראל נתבעת בגין ביצוע פשע של ג'נוסייד. אלה טענות היוצרות עולם הפוך, ואתם הצלחתם להפוך את התמונה ולהביא את תמונת המצב האמיתית בהקשר הנכון, בהקשר של הזכות של המדינה להגן על עצמה ולהביא להשבת החטופים. ומכאן הערכתי אליכם באופן אישי - על המקצועיות והמסירות, תוך התארגנות בפרק זמן קצר מאוד - באופן מכובד ומעורר השתאות. אני מודה לכם על זה. זו המערכה שהתנהלה בזמן המערכה שמאתגרת את זכותנו הבסיסית להגן על עצמנו".

"עוד נכונו לנו עלילות בהקשר הזה, ואנחנו נצטרך את כולכם שם; ואני פשוט יודעת שאנחנו נמצאים בידיים מקצועיות וטובות מאוד של עובדי ציבור מעולים ומסורים. בסופו של דבר הבקשה של דרום אפריקה להגביל את חופש הפעולה הצבאי של מדינת ישראל נדחתה, ועל כך תודה לכולם. שוב תודה לנשיא על הגיבוי התמיכה ועל האירוע הזה", סיכמה היועמש"ית.