ג'ורג'יה מלוני
ג'ורג'יה מלוניReuters/ROMA/Sipa USA

ראש ממשלת איטליה ג'ורג'יה מלוני נכנסה לתפקידה לפני כשנה אחרי שנים של חוסר יציבות פוליטית בארץ המגף.

מלוני התקבלה בחשש רב בבריסל שהסתכל בחשדנות על המנהיגה החדשה שהייתה בעברה חברה בתנועה ניאו פאשיסטית.

למרות היותה אשת ימין, מהיום הראשון התחיל להתבהר כי מלוני מגיעה בגישה אחרת. בניגוד למנהיגים כמו ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן או מארין לה פן הצרפתייה, מלוני לא תחזקה יחסים קרובים עם מוסקבה והייתה מהקולות הבולטים ביותר נגד החלטת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפלוש לאוקראינה.

בתוך האיחוד, מלוני הצליחה להגיע בגישה מפויסת שהניבה לה פוליטית באופן אישי פירות רבים וכן למדינתה.

בעברה נחשבה מלוני לדמות המתנגדת לכוחו העצום של האיחוד, אך ביצעה שינוי כשהפכה לראש ממשלה והביאה לכך שאירופה נאותה להקשיח את תנאי ההגירה.

מהלך שהפך את מלוני בולטת מאוד באיחוד בשבועות האחרונים היה היכולת שלה לשכנע את ויקטור אורבן לתמוך בהעברת תקציבים לאוקראינה.

אורבן שכועס על האיחוד ונחשב ל"ילד הרע" בבריסל שלא אוהב את "חלוקת המתנות" לקייב.

באיחוד האירופי החליטו להקים פסגת חירום בשבוע שעבר, שם מי שהצליחה לרכך את אורבן הייתה מלוני, שגם קרובה אליו אידיאולוגית.

על פי הפרסום בניו יורק טיימס, מלוני ישבה עם אורבן זמן ממושך, כששעה אל תוך השיחה, הרגיש אורבן בנח לשתף אותה בתסכול שלו מבריסל ומתחושתו כי באיחוד נותנים לו כתף קרה בשל דעותיו הפוליטיות.

במקום לכעוס על אורבן כפי שעשו מנהיגים אחרים, מלוני שיתפה את אורבן כי גם היא הרגישה כך באוקטובר 2022, אז נבחרה לראשות הממשלה באיטליה.

במקום להתייחס באותו האופן שאורבן מתייחס, מלוני בחרה דווקא לשתף פעולה עם האיחוד האירופי, דבר שהביא לדבריה למצב בו בריסל לא הייתה יכולה שלא לכבד את דעתה ולא לשתף אותה במהלכים כמנהיגה של מדינה החברה באיחוד.

לדבריה, ההתנהלות שלה אפשרה הפשרה של כספי פיצויים מתקופת הקורונה שיועדו לאיטליה הוקפאו. הונגריה עצמה מתמודדת בשנים האחרונות עם סנקציות של האיחוד בשל השינויים שביצע אורבן במערכת המשפט והתקשורת.

במהלך השנה האחרונה הלך לעולמו גם סילביו ברלוסקוני, ראש ממשלת איטליה לשעבר שהריץ את מפלגתו בבחירות האחרונות והתחרה על קהל דומה לשל מלוני.

ברלוסקוני היה חבר בקואליציה של מלוני, אך גישתו הפרו רוסית הקשתה על מלוני. מאז מותו, מלוני מסתדרת בקלות רבה יותר לנהל את השיח שלה נגד השליט הרוסי.

בעוד פחות מחצי שנה יתקיימו הבחירות לפרלמנט האירופי וגם נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין צפויה להתמודד לכהונה נוספת.

ככל הנראה, מלוני, שבעברה הייתה מתנגדת גדולה של פון דר ליין, צפויה למנף את כוחה הפוליטי ולתמוך בה, או לכל הפחות לא לתמוך במועמד אחר.

בשנה הקרובה ייקבע האם מלוני תצליח למנף את כוחה הפוליטי באיחוד האירופי ואם תצליח להביא את הכח הזה גם פנימה לאיטליה עצמה.