חיה ממן
חיה ממןצילום: באדיבות המצולמת

היא התקשרה אליי בשעת ערב מאוחרת. שמעתי את המצוקה בקולה ואמרה לי: "אני חייבת שתעזרי לי עם הבת שלי. אני לא יכולה לשאת את הכאב הזה יותר".

הכאב הזה של בן או בת, אח או אחות שמנסים ולא מצליחים להגיע לזוגיות הוא לא פשוט, כאמא לתשעה ילדים, אני מבינה אותו מאוד. "מה הסיפור?", שאלתי.

והיא אמרה לי: "הבת שלי בת 33 וכבר למעלה מעשר שנים בדייטים וכלום לא קורה. אני רואה מהצד שהיא מנסה, שהיא יוצאת, אבל זה לא ממשיך. לפעמים אני חושבת שזה באשמתה, ואני נעה בין רחמים לתסכול ולכעס".

"לכעס?" שאלתי.

"כן", היא ענתה לי, "כל המשפחה מנסה לעזור. אנחנו מציעים הצעות, ומדובר בהצעות טובות, אבל פוסלת אותן על הסף או נותנת כל מיני תירוצים והסברים מוזרים, בלי להיפגש אפילו פעם אחת. כשהיא כן נפגשת, היא שוללת במהירות ולא מאפשר לקשר להתפתח. אני מרגישה שאי אפשר להעיר או להאיר לה. היא לא מוכנה לקבל ביקורת".

אני חושבת עליה כאימא ומתמלאת באמפתיה, קשה לראות את הילדים שלנו נכשלים שוב ושוב, לפעמים זה גם פוגע בנו באופן אישי - אף אחד לא רוצה את הבת או הבן שלנו?

מרוב שהמחשבה הזו קשה לנו, אנחנו מעדיפים להתמקד במחשבה שהם פשוט מביאים את זה על עצמם.

אני שומעת את התסכול והכעס מהצד השני של הקו ומבינה שהאימא הזו פשוט לא מבינה מה עובר על הבת שלה. שאלתי אותה שאלה פשוטה: "את יודעת מה עובר עליה? האם חשבתם פעם שהיא ממש לא אשמה? שייתכן שהיא מנוהלת על ידי חסמים בלתי מודעים?", לא כולם יודעים כי התת מודע מנהל 95% אחוז מההחלטות שלנו.

שיתפתי אותה בכמה סיפורים מהקליניקה שלי, כדי להמחיש לה כיצד אמונות מגבילות אותנו ופחד או ריצוי מנהלים אותנו. ושבעבודה ממוקדת על אותם חסמים מתרחשים לעתים קרובות קסמים של ממש ב"ה. לצערי לא תמיד. אבל מה שבטוח לא עוזר זה עמדה הורית לא נכונה.

הסדנה מתקיימת בזום לייב בלי נסיעה ובלי חנייה. 4 מפגשים | מוצאי שבתות החל מט"ו אדר א' לפרטים והרשמה לחצו כאן

נכון, הילדים גדלו, אבל התפקיד שלנו כהורים רק התעצם. והוא שונה לחלוטין מכל מה שהכרנו עד עכשיו בילדות ובגיל ההתבגרות.

גם אני כאם עברתי מסע לא פשוט עם חלק מילדיי, כשליוויתי אותם בדרך לזוגיות שלהם.

וזו הסיבה שהחלטתי לפתח תוכנית ייחודית עבור ההורים של מבקשי הזוגיות. לתת להם ידע וכלים שיאפשרו להם להיות הורים טובים ומועילים יותר באתגר הזה. לאפשר להם להבין את עולמם של מבקשי הזוגיות, איך להתנהל איתם בחכמה, מתוך רגישות וכבוד, ואיך למצוא ערוץ פתוח שיאפשר ניהול שיחה כנה ושיתוף.

לאחר התגובות המדהימות אחרי הסדנה הראשונה הבנתי שחייבים להמשיך בכך, וסדנה נוספת עולה לאוויר. עכשיו כשחלק ניכר מהבנים חזר הביתה אפשר להתפנות קצת ולסייע לבנים ובנות שלנו להמשיך במסע אל הזוגיות המיוחלת.

אני מזמינה אתכם להצטרף לתוכנית ייחודית בשבועות הקרובים מהספה אצלכם בבית עם מיטב אנשי המקצוע בתחום, שם תקבלו את כל הכלים להורות מדויקת לילדים בשלב חיפוש האהבה.

סדנה ממוקדת של 4 מפגשים בהנחיית חיה ממן ובהשתתפות הרב י.צ רימון, משה שרון, חיים פלק ורחלי הומינר.

הסדנה מתקיימת בזום לייב בלי נסיעה ובלי חנייה. 4 מפגשים | מוצאי שבתות החל מט"ו אדר א' לפרטים והרשמה לחצו כאן