מחמד דראושה
מחמד דראושהצילום: ללא

ה-7 באוקטובר שינה את חיינו. הטבח הנפשע שביצע חמא"ס באותו יום פגע בכולנו. הוא ערער את שגרת החיים וגם את החיים המשותפים בתוך גבולות מדינת ישראל.

הוא פגע ברבים במובן הכי קרוב ואישי. בין אלו שנפגעו גם משפחתי ואני. בן דודי האהוב עווד דראושה, נהג אמבולנס שהיה בארוע "נובה" חילץ פצועים עד שנרצח על ידי חמא"ס בעוד שהחזיק בתחבושות שלא הספיק לשים על פצעיהם של הנפגעים. למרות כל אלו, אני מתעקש על דרכי. אני נחוש להמשיך ולקיים במדינת ישראל, חיים משותפים שוויוניים, יהודים וערבים, יחד.

מזה כ-40 שנה שאני עובד למען קידום חברה משותפת בין יהודים וערבים אזרחי ישראל, מתוך אמונה שבידינו היכולת לייצר סיפור הצלחה שיעזור לציבור הערבי להשתלב במדינה, ושזה יעזור למדינה לחיות בדו-קיום גם במרחב המזרח תיכוני, על בסיס היכרות מעמיקה, כבוד הדדי, ופיתוח שותפויות וערכים משותפים המציאות העכשווית היא ללא ספק אתגר גדול למאמצים הללו. גם ברמה הכללית, וגם ברמה האישית, היכולת לקדם את החזון הזה לנוכח מלחמה ומתח מתמיד מאתגרת. הדבר משפיע ללא ספק גם על הדרך בה אנחנו מתבטאים, ולמרבה הצער, מביא גם לשגגות.

לפני כשבועיים השתתפתי בכנס של פורום ארגוני השלום בישראל, ולצערי מעדתי בלשוני. הטחתי דברים קשים בציונות הדתית. מדברי השתמע כאילו הציונות הדתות בכללותה היא ארגון טרור.

אינני חושב כך. אני עובד בשיתוף פעולה ויחסי ידידות גם עם בני הציונות הדתית, שנים ארוכות. אני מאמין בכנות, שלבני הציונות הדתית ולערבים אזרחי ישראל יש יכולת לכונן שיח ושיתוף פעולה למרות הבדלי דעות מהותיים. בדברי אלו כיוונתי אך ורק לאלו שמדינת ישראל רואה בהם פורעי חוק אל מול פלסטינים ואלו שתוקפים פלסטינים בגדה המערבית בניגוד לחוק ושלא כדין.

טעיתי בשימוש לא מוצלח ולא נכון במילים, ועל כך אני מצטער. היו כאלו שתירגמו את דבריי להסתה לאלימות כנגד הציונות הדתית, דבר שאין בו אמת. אני אדם מכבד חוק, ולטעמי רק המדינה מוסמכת להפעיל כוח כנגד מי שמתארגן באופן מחתרתי כדי לפגוע באחרים.

יצא לי במרוצת השנים שלי לעבוד עם רבים מהציונות הדתית, שאיתם פיתחתי קשרי ידידות ועבודה פוריות. ולמדתי לכבד את זהותם, ודרך חייהם, ובמיוחד להעריך את אהבתם לארצנו המשותפת. מהיכרות איתם, אני לא חושב שהציונות הדתית בערכיה האמיתיים תומכת בטרור.

כולי תקווה להמשיך בעשיה למען קידום חברה משותפת המושתתת על כבוד הדדי, לגיטימציה של כל חלקי הציבור בישראל, דיאלוג כנה, ואינטרסים משותפים. אני מתחייב בפני עצמי ובפני החברה הישראלית, היהודית והערבית, להמשיך לתרום את חלקי בדרך חיובית ותוך שיתוף פעולה עם כולם.

הכותב הוא מנהל אסטרטגיה במרכז גבעת חביבה לחברה משותפת, תושב אכסאל