השרה אורית סטרוק
השרה אורית סטרוקצילום: ערוץ 7

שרת ההתיישבות אורית סטרוק העבירה מכתב לחברי הקבינט המדיני ביטחוני שידונו בפיילוט להכנסת פועלים פלסטינים במכתב הביעה התנגדות נחרצת לפיילוט.

סטרוק כתבה כי "על בסיס הניסיון העגום ורב-השנים, אני מציעה, שטרם קבלת החלטה, תבקשו להציג בפניכם את רישומי פיגועי הרמדאן וחג הקורבן ביומני צה"ל, המשטרה והשב"כ".

"אין לי ספק שרישומים אלה יעידו על הסיכון הגדול שטמון בכל הקלת-תנועה לערביי יו"ש בחודש הרמדאן, הן הקלות בתוך יו"ש והן בתחומי ישראל הקטנה. זהו סיכון שאל-לכם לתת לו יד".

בהמשך "הציעה" סטרוק, "הצעתי היא, שה'פיילוט' יהיה הפוך - ראשית, יוכיחו ערביי יו"ש לאורך כל הרמדאן וחג הקורבן שבסופו, שהם מתנזרים מפיגועים. כדי להקל עליהם לעמוד בכך, יש לוודא שלא ינתנו שום הקלות-תנועה, שכן מידי שנה הקלות אלה יוצרות כר נוח לביצוע פיגועים (ומבוטלות לאחר ששילמנו בדם)".

"אם יעמדו ב"פיילוט" הזה, ניתן יהיה לשקול "פיילוט" של הכנסת פועלים. כמו כן, אני קוראת לכם להפסיק את האפלייה-לרעה של אזרחי ישראל תושבי יו"ש, בכל הנוגע להכנסת פועלים מערביי יו"ש לתוך אוו סמוך ליישוביהם".

נציין כי גורם ביטחוני ביו"ש הביע בשיחה עם ערוץ 7 ביקורת על המתנגדים בהתיישבות להכנסת פועלים פלסטינים לצורך המשך הבנייה ופיתוח ההתיישבות הישראלית ביו"ש. לדבריו, האבטלה הגואה מאז השבעה באוקטובר בקרב הפלסטינים שעבדו עלולה לדרדר אותם לפעילות חבלנית עויינת בשל לחץ כבד שמפעילים אותם ארגונים אלה ביו"ש על האוכלוסייה האזרחית.

בנוסף הוא מציין כי אפשר להכניס פלסטינים תוך שמירה מוגברת ועל פי קריטריונים של השב"כ "אני רק מזכיר שכרגע הבנייה בהתיישבות מוקפאת יותר מתקופתו של אובמה וגם על הנתון הזה צריך לחשוב".