סאבלימינל בשומרון
סאבלימינל בשומרוןצילום: אליחי מנחם

צמד הראפרים האגדי סאבלימינל והצל ביקרו בשומרון, וצילמו בו יחד עם הזמר רביב כנר, את הקליפ החדש שלהם לשיר: "זה עלינו" בגבעות השומרון.

סבלימינאל והצל קיימו סיור בשומרון עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן ובעקבות הסיור החליטו לצלם את הקליפ בנופי השומרון הירוקים.

סבלימינל (קובי שמעוני) והצל (יואב אליאסי) התרגשו מאוד מצילום הקליפ בשומרון. הצל אמר לדגן לאחר הסיור וצילום הקליפ: "השומרון מבחינתנו זה שליחות. הייתי תל אביבי מנותק לקחת אותי לסיור, שינית אותי לגמרי. זו האמת, הייתי ימני, אוהב, אבל עד שאתה לא מריח את זה, אתה לא מבין. השומרון - המקום הכי יפה בארץ".

סאבלימינל כתב גם הוא מסר מיוחד ומרגש בעקבות הביקור, על עתיד המדינה: "העתיד שלנו תלוי במולדת".

"זו לא סתם אמירה", הסביר סאבלימינל - יעקב שמעוני. "זו אמירה עם שורש עמוק והמון משמעות. ההבדל בין יהודי היום, ליהודי מלפני 80 שנה, הוא העובדה שהתגשמו הנבואות והתחוללה התקומה המחודשת של עם ישראל, ושל שפת הקודש במולדת שלנו, ארץ הקודש, ירושלים - ציון - ישראל. זה הרי נס גלוי ששורדי השואה ושורדי הפרעות, הגירוש והאונס, היהודים מלמעלה ממאה מדינות, הצליחו לבסוף לחזור הביתה ולהקים לנו מדינה, לאחד שורות ולשון.

והם שמרו על זהותם ועל תורתם, ועל המסורת היהודית. זאת למרות שנטמעו בתוך תרבויות ומדינות ועמים שונים. למרות כל זאת, עדיין הזהות היהודית, התרבות, הערכים והמוסר היהודי היו ונשארו מעל הכל".

מאחורי הקלעים של צילום הקליפאולפני אתרוג

סאבלימינל השווה בין דור מקימי המדינה ולבין המתיישבים ביהודה ושומרון: "הדור הקודם היה דור של גיבורים, שבנו לנו בידיים בית נגד כל הסיכויים. דור שהצליח להפריח שממה וקרא להקים מאחזים והתיישבות - אז לא קראו לזה התנחלויות כמילת גנאי… הרי מה הם בעצם כל הקיבוצים וכל התנועה החלוצית גאוות ישראל, מה הם אם לא מתנחלים. אני מבקש לעשות תיקון, הטלוויזיה מייצרת את האופנה והטרנד, וממש וכמו שאמר איש חכם ואהוב לפני - הגיע הזמן לשנות את הטרמינולוגיה".

סאבלימינל הרים על נס את אנשי הציונות הדתית: "שלוקחים חלק משמעותי מאוד, ואולי אפילו מובילים בנשיאת הנטל כשזה מגיע לצבא, לשטח. אני רואה אותם יום יום, חייבים לעשות תיקון וריפוי עצמי אמיתי, ולהפסיק לפצוע את האחים שלנו, הם תותחים אמתיים, הם משמר הגבול האמיתי, הם החלוצים של המילניום הזה, הם מפריחי השממה ואנשי האדמה ומלח הארץ.

הם חיילים ומפקדים ושומרים על הארץ מתוך אידיאולוגיה ומוסר, וגם כי אין שום אפשרות אחרת, החיים של כולנו על הכף - והם הראשונים בחזית. אני מחזיק מאנשים כמו יוסי דגן, ואשכרה מעריץ אותו על פועלו בשומרון. הלוואי ויביא לבניה של שכונות וערים חדשות בשומרון, כנ"ל ביהודה ובגוש עציון. זה מרכז הארץ ! מכל חלון בבית שלי בתל אביב, רואים את השומרון, לוקח לי 12 דק להגיע לשם ברכב (ולאולפן שלי בתל אביב 40 דק).

יש מחסור בדירות במרכז, ויש ביקוש מטורף לדיור בר השגה, השומרון זה הפיתרון! תודה לאנשים כמו גגו קלוגמן שבונה עכשיו בשומרון שכונה חדשה - נווה קדמא. פעם בראשי היתה מצטיירת ההתיישבות כמו איזה קרוואן או מבנה ארעי, אבל לא זה המצב, בהתישבויות בשומרון יש שכונות חדשות עם בתים, וילות, ומבנים ומרכזי תעשייה שלא יביישו גם ערים כמו תל אביב או ירושלים. זו בושה וחלם של ממשלות ישראל לדורותיהן, שלא מקדמים תנופת בניה והתיישבות צעירה מטורפת במרכז הארץ", אמר.

"זה הבית שלנו, גורל הילדים שלנו באמת תלוי במדינה שהקימו לנו הורינו, אסור לנו להיות החוליה הפרוגרסיבית החלשה בשרשרת! אנחנו עם הנצח והדור הצעיר שנלחם את מלחמת העצמאות השנייה שלנו - מלחמת חרבות ברזל הוא דור של אריות ולביאות, ועוד יצמחו מהם מנהיגים אדירים לעם ישראל. עוד תראו…".

סאבלימינל סיים בקריאה לציבור: "אני ממש מפציר בכם, כולכם. לכו לסיור בשומרון - תראו בעיניים. אין שום פיסת קרקע שם שלא רואים בה את ההיסטוריה שלנו, הגיע הזמן לחזור הביתה".

יוסי דגן ראש מועצת שומרון אמר על דבריו של סאבלימינל: "מרגש ששני הכוכבים האהובים במדינת ישראל שהביאו הרבה כבוד למוזיקה הישראלית החליטו לצלם את הקליפ החדש שלהם דווקא כאן בשומרון, דבר שמחזק אותנו, את התושבים, ומעלה את המורל, דווקא בשעת מלחמה. אנחנו מודים להם ואוהבים אותם".

צילום: אליחי מנחם
צילום: אליחי מנחם