רותם כהן
רותם כהןצילום: ערן לוי

הזמר רותם כהן הגיב לבקשה שהופנתה אליו מצה"ל להוריד מהאוויר את הקליפ לשירו "מי ששונא אותך ימות" שהוציא בעקבות המלחמה.

"צילום הקליפ אושר מראש על ידי דובר צה"ל, וראוי לדייק כי נדרשנו להסיר אותו בשל הדימוי הבינלאומי שיכול להיווצר על שיתוף פעולה של צה"ל איתי, אך לא נדרשנו לשנות את מילות השיר כפי ששמעתי וקראתי. אני עומד מאחורי כל מילה בשיר שלי שמטרתו לחזק את הלוחמים בחזית ואת הלוחמים בעורף (עם ישראל כולו) ולחזק את המסר שאני רוצה להאמין שלגביו אנחנו מאוחדים - זה או אנחנו או הם", אמר כהן.

הוא ציין כי "ימי מלחמה הם ימי בירור ודיוק של מושגים רבים. בשגרה היומיומית הרגילה, לעיתים הכול מטושטש, אך בימי מלחמה הדברים מתבהרים באופן מובהק וברור. טוב ורע, אור וחושך, אויב ואוהב – כל המושגים הללו מובנים לנו הרבה יותר "בזכות" המלחמה הזו. אנחנו בצד של הטובים ואויבנו הרשעים בצד של הרעים. אין יותר פשוט ומובן מזה".

הזמר הוסיף כי "להסביר במילים שיר, זה דבר שאף פעם לא עשיתי, אבל אם זה מסובך, יאללה זורם. ראשית, השיר מבטא את התחושה של רבים בעם ישראל שהפסקנו להתנצל על עצם קיומנו. אויבנו הם לא יריבים בליגת האלופות ולא בפיינל פור, הם רוצים לעולל לנו שוב ושוב את מה שעשו ב7/10, אונס, התעללות, שריפת תינוקות, עריפת ראשים ורצח המוני. ומשכך, מי ששונא את עם ישראל, אנו מאחלים לו דבר מאוד פשוט ומתבקש- למות. מי שיש לו בעיה עם זה, כדאי לו לבדוק את עצמו".

"שנית, השמחה המתבטאת בקליפ מבטאת את התחושה הפשוטה על כך שאנו מנצחים. אנו כואבים את רגעי השפל, שבורי לב על כל גיבור שהולך מאיתנו, על החטופים היקרים, אך עדיין צומחים ומנצחים. והצמיחה הזו של העם גורמת לנו לנחת לפחות בחלק הזה של הסיפור וכך גם התחושה שאנו בצד הנכון של ההיסטוריה כפי שהיו לוחמי דוד המלך, לוחמי בר כוכבא, המכבים וכיום לוחמי צה"ל הגיבורים של עם ישראל. האופן שבו מתקבל השיר בעם ישראל, מבטא הזדהות עם מסריו", סיכם.