נסראללה היום
נסראללה היוםצילום: צילום מסך

שר החוץ האיראני אמיר עבד אל-להיאן נועד אמש ביירות עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, מנהיג הג’יהאד האיסלאמי זיאד נח’אלה ובכיר בחמאס אוסאמה חמדאן.

בפגישה עם נסראללה אמר עבד אל-להיאן, כי איראן מעוניינת ש"ההתנגדות" (כלומר חיזבאללה) תהיה צד מרכזי ביוזמות המדיניות המוצעות כדי להמחיש את חשיבותה בפלסטין ובאזור. לדבריו, כל יוזמה מדינית חייב לדאוג לאינטרסים של העם הפלסטיני ועליה להיות מוסכמת על כל הארגונים הלוחמים בישראל.

במסיבת עיתונאים שערך בביירות אמר עוד שר החוץ האיראני, כי ללא סיוע אמריקני ישראל אינה יכולה להמשיך במלחמה ולו שעה אחת נוספת, וכי העובדה שישראל לא הצליחה לשחרר ולו חטוף אחד מלמדת על היכולות הגבוהות של ארגוני המאבק הפלסטיניים.

הוא ציין, כי הארגונים הפלסטינים לוחמים בכל הכוח, ואיראן תוסיף לסייע להם, ובמקביל בתיאום איתם היא מתמקדת בפתרונות מדיניים למשבר כדי להביא להפסקת "ההשמדה ההמונית" ברצועת עזה.

שר החוץ האיראני האשים את ישראל בחתירה לגרש את הפלסטינים מרצועת עזה למצרים ומאיו"ש לירדן, בציינו כי איראן פועלת לסכל תוכנית זו.

ובתוך כך בכיר בחמאס אומר כי התקפה של צה"ל ברפיח משמעותה פיצוץ המו"מ על עסקת חליפין. בשיחה עם ערוץ אל-אקצה אמר הבכיר בחמאס, כי נתניהו מנסה לחמוק מיישום עסקת חליפין באמצעות ביצוע "השמדה המונית" ויצירת משבר הומניטרי חדש ברפיח.

"מה שנתניהו והצבא הנאצי שלו לא הצליחו להשיג במשך יותר מארבעה חודשים הם לא לעולם לא ישיגו ככל שתימשך המלחמה", אמר.

מדבריו של שר החוץ האיראני ניתן להתרשם, כי איראן חותרת למנוע את המשך המערכה הצבאית כדי להציל את חמאס ולאפשר לה יכולת לחזור לשלוט ברצועת עזה לאחר סיום המלחמה ונסיגת כוחות צה"ל.