הסרת שיער
הסרת שיערSensica

כבר לפני אלפי שנים היה נהוג להסיר שיער באמצעות תער, דבש או נוזל צמיגי דומה שסייע בתהליך. אומנם גם כיום השתמרו שיטות דומות, כגון שימוש בשעווה חמה - אך מבין כל השיטות הידועות הנמצאות בשימוש, הסרת שיער באמצעות קרני אור הפכה לשיטה פופולרית ומוצלחת במיוחד.

למרות שיש מספר שיטות להסרת שיער באור, כולן מבוססות למעשה על אותו עיקרון פיזיקלי: קרני אור מסוגים מסוימים מחממות את שורש השערה, עד שפיגמנט המלנין בשורש נהרס לחלוטין.

התוצאה היא הפסקת מחזור הצמיחה של השערה שטופלה - זאת ככל שיש ניגוד גדול יותר בין המלנין הכהה לצבע העור. במקום לבזבז זמן על גילוח, אפילציה או קרמים ייעודיים, פשוט נותנים לפיזיקה המודרנית לעשות את הקסם שלה.

המומחים של חברת סנסיקה מסבירים אודות ההבדלים בין השיטות השונות.

הסרת שיער בלייזר (LHR)

קרן הלייזר היא המצאה מודרנית יחסית, המיוחסת לפיזיקאי אלברט איינשטיין שהגה אותה בתחילת המאה ה-20. עם זאת, רק בשנות ה-60 נוצרו מכשירי הלייזר הראשונים במעבדה, ומאז כבר הכול היסטוריה. הלייזר משמש אותנו למגוון רחב של שימושים, כולל שימושים רפואיים ואסתטיים.

קרן לייזר נוצרת באמצעות הגברת פליטת האור באורך גל אחד בלבד. הגברה זו מייצרת עומס אנרגטי גבוה הממוקד בצורת קרן אור צרה המסוגלת לטפל בכל שערה בנפרד (Laser Hair Removal). היעילות של קרן הלייזר נקבעת בהתאם למספר פרמטרים הפועלים במשולב: צבע (אורך הגל), משך הפליטה (פולס), עוצמה (וואט) וכן הלאה.

ככל שקרן הלייזר פועלת באורך גל קטן יותר, כך גדל כושר החדירה שלה לעומק העור (בממוצע). ככל שהפולס ארוך יותר, כך קרן הלייזר מתאימה לטיפול בעור ובשיער כהים יותר. ככל שעוצמת הפולס גבוהה יותר, כך הסרת השיער תהיה יעילה יותר.

עם זאת, מכיוון שמדובר במקור אור חזק ומסוכן - השימוש בו מותר בדרך כלל רק לגורמים מוסמכים. כמו כן בממוצע מדובר בטיפול יקר יותר במכונים מקצועיים, שעשוי להגיע במצטבר לאלפי שקלים ומעלה.

הסרת שיערSHR

גם פה מדובר בשיטה המבוססת על לייזר, אך בניגוד ללייזר רגיל שפועל ברוחב פס צר יחסית, שיטת SHR (קיצור של Super Hair Removal) מפיקה מספר רוחבי גל במקביל. בתוך כך החימום נעשה באופן הדרגתי ונוח בהשוואה ללייזר, זאת באמצעות פולסים מהירים יותר. כמו כן, בניגוד לייזר - לרוב מדובר בטיפול שאינו מצריך משחות או ג'לים לאלחוש.

עם זאת למרות שמדובר בלייזר מרוכך יותר, גם SHR מחייב בדרך כלל טיפול על ידי גורמים מקצועיים בלבד. גם פה עלויות הטיפול עשויות להצטבר לכדי אלפי שקלים בממוצע.

הסרת שיער IPL (אינפרא אדום)

בעבר, טיפולי הסרת שיער ב-IPL נקראו גם בשם הסרת שיער באינפרא אדום - זאת על שום השימוש בקרני אור הקרובות יותר לטווח זה של הספקטרום. מכשירי IPL (קיצור של Intense Pulsed Light) מייצרים פולסים של אור בטווח רחב של רוחבי גל, מה שמאפשר לטפל בסוגים רבים של יותר צבע עור ושיער.

מכיוון ש-IPL הוא למעשה קרני אור "מרוככות" יותר בהשוואה ללייזר או SHR, יש לבצע טיפולים בתדירות גבוהה יותר. לדוגמה, מכשירי הסרת השיער של סנסיקה מצריכים טיפול שבועי. עם זאת, מכשירי ה-IPL מגיעים גם בגרסה ביתית קלה ונוחה לשימוש, בחיסכון משמעותי של אלפי שקלים; זאת במקום לרוץ למכונים ולקוסמטיקאים.

מאמר זה אינו מהווה המלצה או תחליף לקבלת ייעוץ מקצועי.