השר בצלאל סמוטריץ' במליאת הכנסת
השר בצלאל סמוטריץ' במליאת הכנסתצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מנה בפתיחת דיוני התקציב בוועדת הכספים שלושה אתגרים לקראת תיקון תקציב 2024.

הוא פתח את דבריו בדיון, "האתגר הראשון הוא לתמוך את כל הצעדים הביטחוניים והאזרחיים של המלחמה. באתגר הזה הנהגתי מדיניות מרחיבה. הוספנו עשרות מיליארדי שקלים לצבא למענים לצרכים הביטחוניים כולל כדי לנצח".

"בנוסף, פתחנו את התקציב בתשעה מיליארד שקלים שהלכו לתכנית המילואים. לראשונה, תכנית מקיפה ומעמיקה שהוכנה בשיח מלא עם המילואימניקים וארגון נשות המילואימניקים. יש שם מענקים מוגדלים, הגדלת שכר, חופשות משפחתיות, ייעוץ זוגי ומשפחתי ועוד המון צעדים שמציבים את המילואימניקים בראש סדרי העדיפויות".

בנוגע לשיקום חבל התקומה, אמר סמוטריץ', "יש הרבה תקציבים לשיקום של חבל התקומה וזה לגמרי חלק מהניצחון שלנו. יש בנוסף מענה מלא לצרכים האזרחיים, לחינוך, לרווחה ולבריאות".

הוא המשיך, "האתגר השני הוא לעשות את כל מה שאמרתי עכשיו באחריות פיסקאלית וביצענו צעדי התכנסות גם בתוך התקציב הנוכחי של 2024. זה משקף ומסמל לשווקים אחריות והבנה שיש צרכים ואנחנו עושים אותם אבל אנחנו מוצאים את האיזונים הנכונים ומבצעים אותם".

"האתגר השלישי הוא לעשות את זה באחדות", אמר סמוטריץ'. לדבריו, "אני מאמין בזה לא כאמירה מהשפה ולחוץ. תקציב תמיד שנוי במחלוקת כי הוא משקף סדר עדיפויות. קואליציה מביאה את סדר העדיפויות שלה אבל אני אמרתי שבשום פנים ואופן לא עושה את זה במלחמה. סינוואר יושב בבונקר וכשהוא רואה את המלחמות הללו הוא שואב עידוד. אני אמרתי שצעדי ההתכנסות בתקציב יתחלק כמו טל אצל כולם שאף אחד לא ירגיש את זה חזק מדי. יהיו כאלה שיצעקו על תקציב הישיבות ויהיו שיצעקו על תקציב התאגיד. אתם תראו שאין קיצוץ בדברים לא חשובים. יש חשוב יותר וזה דורש שינוי סדרי עדיפויות וזה דורש קיצוץ כואב וכל הסקטורים חוווים אותם. השתדלתי שיהיה מאוזן".

"יש מלחמה צריך לשלם אותה. לא פגענו בשכבות אוכלוסייה מסוימות אלא השתדלנו לעשות את זה רחב. זה לקח יותר זמן ולצערי איחרנו בהגשת התקציב לכנסת ואני לא מקל ראש, חשבתי שהיה נכון לעשות תיקון חקיקה אבל היועמ"שית חשבה אחרת".

לסיום אמר כי "התקציב היה טוב כשהעברנו אותו בסוף מאי ועכשיו אנחנו עושים תיקון שנותן רוח גבית למלחמה על כל צרכיה, כולל צעדים אזרחיים במדיניות מרחיבה. נשתדל לשמור על האחריות הלאומית שלנו וכמה שרק אפשר להימנע מדריכה על מוקשים. אנחנו נלחמים יחד מול הנאצים של דעאש חמאס בעזה והאתגר הכלכלי הוא האתגר השני בחשיבות אחרי הביטחון. אני מבקש ומתחנן שנעשה את המלחמה הזו יחד".