אילן מאור ודודו סעדה
אילן מאור ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את אילן מאור, אביו של סרן איתי מאור הי"ד, מפקד מחלקה בגדוד 51 בפלוגה רובאית בחטיבת גולני. נפל בקרב גבורה במוצב מש"א ארז בשמחת תורה. בן 23 בנופלו.

איתי היה בן בכור לארבעה אחים, גדל בראש העין, למד בבית הספר צורים ובישיבת גבעת שמואל והמשיך למכינת עוצם של הרב רפי פרץ, שם בנה את עצמו. כשמו כן היה : איתי - ראשי תיבות 'ארץ ישראל תורת ישראל', זו היתה המהות שלו. הוא יכל להתגייס במסלול הסדר דרך עצמונה, אבל בחר להתגייס למסלול בשירות מלא למרות הקושי, רצה להיות במקום משפיע. אנחנו יודעים שלא היה לו קל. הוא כתב במחברת שלו: "שוב מגיעה שבת, וקשה לי. אני לבד". איתי היה מנהיג, מוביל, אכפתי, השקיע בחייליו כמו גם באחיו ובמשפחתו. דואג לכולם, קשוב, משתף ואכפתי. היה מפקד לחיילים שהוא כמו אח גדול. אתמול ביקרו אצלנו חייליו שיצאו מעזה, היה מרגש מאוד. איתי היה בביקור בית גם אצל החיילים שנהרגו יחד איתו, ההורים כל כך התחברו אליו, התרשמו ממנו לטובה".

אילן מספר: "בחג ראשון של סוכות היינו באילת לכבוד החופשה של איתי, ויומיים אחרי חזר לצבא. הוא התקשר בערב החג להגיד שבת שלום וחג שמח, דיבר עם אשתי ועם הילדים - אני כבר הייתי בבית הכנסת. זו היתה השיחה האחרונה איתו".

"איתי שירת בקו עזה במוצב מש"א ארז הקרוב ביותר לגבול רצועת עזה מחוף זיקים, היה מהבודדים שצפה תרחיש אימה כמו שקרה בשמחת תורה. הוא השאיר כמה מחברות שהיו מעין יומן אישי. במחברת שלו ב-23 באוגוסט 2023 איתי כתב: 'חמאס מתאמנים לפשיטה בהפתעה'. גם הלוחם שלו דביר לישה ז"ל הזהיר לגבי תרחיש דומה. מוצב מש"א ארז לא נכבש, מוצב קטן עם לוחמים גדולים. הלוחמים שם הקריבו את נפשם בשביל להציל את חבריהם. סיפרו לנו שהם קיבלו קריאה שיש חדירת מחבלים מכיוון נתיב העשרה, יש סרטון שרואים אותם יורים במחבלים, חלקם נהרגו וחלק ברחו. הם יכלו לחזור לבסיס, ליסוג ואולי להינצל, אבל הם התקדמו, ראו עשרות מחבלים ומבינים שיש אירוע גדול. הם הסתערו על המחבלים ונלחמו בגבורה. הנהג שלו החליט לחזור לבסיס וכך הוא ניצל. הוא בא אלינו וסיפר לנו על הדקות האחרונות שלו".

"באנו לסיור במקום בו נהרג, יחד עם משפחות החיילים האחרים שנהרגו יחד. הבן שלי נהוראי החליט לשחזר את התמונה האחרונה שלהם על הטנק, שצולמה ממש כשבוע לפני שנהרגו. היה לא קל להגיע למקום ולדעת שפה הבן שלך נפל, אבל מצד שני מה שמחזק אותי זה הגבורה שהייתה שם. הם נלחמו בגבורה והצילו רבים".

"השכול קשה. אנחנו משתדלים לחזור לפעילות מלאה, לקום כל בוקר ולחשוב מה איתי היה מצפה ממני שאני אעשה וזה מה שמחזיק אותי יום יום. זה גם המסר שאני מעביר לאשתי ולילדים לחזור לפעילות כמה שיותר מהר, להתחזק ולהתמודד עם השכול. האבל הכבד הזה הוא אבל לאומי זה לא משהו רק אישי. צריכים לראות איך אנחנו מחזקים אחד את השני, איך אנחנו נותנים כוח לעם ישראל ולהמשיך הלאה".

"אנחנו מנציחים את איתי בכמה דרכים. יש לנו שיעור שבועי קבוע אצלנו בבית, עשינו גיוס המונים לספר תורה - גייסנו את מלוא הסכום תוך עשרה ימים. יש לנו תורם של פק"ל קפה שיחולק לחיילים, ובתכנון לעשות עגלת קפה נגררת שתגיע לסיומי קורס וסיומי מסלול ונחלק שתיה חמה וכיבוד לחיילים".

"אתמול בלילה שוחררו שני חטופים ואני חושב שזה מה שצה"ל צריך להמשיך - לחסל את החמאס. צריך להחזיר את השקט לדרום, שאנשים יחזרו לבתיהם עם שקט וביטחון, להחזיראת הביטחון לעם ישראל כולו בדרום וגם בצפון. נתאמץ עוד קצת כולם ביחד ובסוף נגיע למטרה".

יהיה זכרו ברוך.