לוחמים בעזה
לוחמים בעזהצילום: דובר צה"ל

בית המשפט המחוזי בבאר שבע התיר היום (שני) לפרסם חלקים מכתב האישום שהוגש נגד אדם שהתחזה לקצין והצליח להשיג מידע סודי.

כתב האישום הותר לפרסום לאחר בקשה ומאבק של ח"כ אלמוג כהן שהבהיר כי ימשיך להילחם עד ששמו של הנאשם יותר לפרסום.

כתב האישום שהותר לפרסום

הנאשם התחזה לקצין בדרגת סרן והוא נכח בהערכות מצב ובמרכז שליטה. הוא נחשף למספר החטיבות שגויסו לאחר שסייע בבירור סטטוס גיוס כוחות החטיבות השונות.

באישום מתואר שהנאשם "גייס" את עצמו למילואים על אף שלא קיבל צו 8. הוא יצר קשר בוואטסאפ עם עוזר קמ"ן וביקש להתגייס לשירות מילואים. כשהגיע לבסיס אוגדה הוא הציג את עצמו ואמר לנוכחים שם שהוא איש מודיעין. אותו איש אמר לנאשם כי אינו מכיר אותו.

הנאשם הצליח להיות נוכח בהערכות מצב, במרכז שליטה ואף ישב סביב שולחנו הערכת מצב באגף המבצעים. הוא צילם חיילים שהיו במקום וכן מסכי מחשב צבאיים. במהלך היום הוא המשיך לבקש לסייע, אך קצין התעלם מבקשתו ולא שלח אותו לפיקוד הדרום.

למרות הסירוב, על פי כתב האישום, בסופו של דבר הוא הצליח לפגוש באדם שלקח אותו לשם ולהיכנס לבסיס. בזמן ששהה שם הוא ענד על כתפיו דרגת סרן - על אף שידע שדרגתו היא סגן. בערב השתתף בהערכת מצב על אף שאינו מוסמך לכך, פנה לאחד המשתתפים ושאל במה הוא יוכל לסייע - תוך שהוא מציג את עצמו כקמ"ן מבצעים.

בהמשך, קצינת ביטחון מידע נתנה לו את מכשיר הטלפון שלה כדי שיכניס את מספרו לרשימת אנשי הקשר. שלא באישורה, הוא שלח ממנה שתי הודעות על מספרי הרוגים ופצועים בטבח של חמאס.

הוא כתב, לעצמו, "נשמח שתראה בחמ"ל איך אפשר לייעל את העבודה", ובהודעה נוספת - "תגיד לנו מה לעשות כשמקבלים דיווחים סותרים מהשטח".

על פי כתב האישום, באמצעות ההודעות האלה, שכביכול נשלחו מהקצינה, הוא הציג את עצמו כמי שמוסמך לפעול בתחומים האלה בחמ"ל פיקוד הדרום.

למחרת הוא פגש באדם אחר שיש לו היכרות מוקדמת איתו והציג את עצמו כמי שיש לו פתרונות לאתגרים מבצעיים, כדי שישכנע אותו לקבל גישה למידע נוסף. אותו אדם סקר בפניו את הפערים הקיימים באג"מ. סמוך לאחר מכן ביקש הנאשם מאותו אדם שיחתום לו על מסמך אישור כניסה לש"ג.

בהמשך, הצליח בעורמה לכתוב פורמט במחשב שאישר כי הוא סרן במיל' שמונה לקמב"ץ משימות ומבצעים מיוחדים בחמ"ל מפקד פיקוד דרום. הוא הדפיס את המסמך וביקש מהאדם שאחראי לחתום עליו - תוך שטען בכזב שקצין אחר אישר שיחתום. כך הוא קיבל במרמה "מכתב מינוי" כוזב.

באותו יום הוא שוחח עם חייל מילואים על חומרים שמסווגים כסודי וסודי ביותר, וגם הקליט את השיחה. לאחר מכן ניסה לקבל מסמך הסמכה נוסף, אך לא הצליח בכך, ואז כתב מסמך נוסף שמאשר כי הוסמך "לפתוח תא מיוחדים בחמ"ל ולשמש כמפקדו. תפקיד התא לשמש זרוע ארוכה חשאית וכן ליזום משימות מיוחדות פורצות גבול במרחב. בסמכותו של הנ"ל לגייס כל חייל וקצין למילואים מכל יחידה וכן להשתמש בכל יכולת נדרש על מנת לבצע את המשימה".

לאחר מכן הוא הצליח לקבל כתב מינוי כוזב נוסף. הוא שוחח עם אזרחים, הציג את עצמו כמי ששייך לפיקוד, ונחשף למידע מסווג כסודי וכסודי ביותר לשומר סוד, ושוב הקליט את השיחה בטלפון.

ב-11 באוקטובר הוא נפגש באקראי עם אדם אחר, והזדהה כאיש מילואים ומודיעין אשר מרכז את תחום המבצעים המיוחדים בשגרה. הוא גם גרם לכך שאנשים אחרים יגיעו לפיקוד דרום, מבלי שהורשו להיכנס פנימה, בהם טייס F-16 לשעבר.

הוא הציג את עצמו בש"ג כאחראי, כדי לאפשר את כניסתם לבסיס. לאחר מכן הוא הפגיש אותם עם אדם נוסף, הציג אותם בכזב כחיילים ויזם שיחה שבמהלכה שוחחו על מידע שסווג סודי וסודי ביותר.

הוא שוב הקליט את השיחה בטלפון הנייד, וחשף את השניים האחרים לתוכנה - על אף שלא היו מוסמכים לכך. הדבר חזר על עצמו פעמים נוספות, כולל שליחת ידיעה סודית בוואטסאפ לאדם אחר ששירת איתו בעבר.

בכתב האישום מתואר גם כי בין 7 באוקטובר עד 15 באוקטובר, נכח הנאשם במקומות רגישים כולל מפקדות, חדרי מבצעים, חדרי מלחמה ודיונים שלא היה מוסמך להשתתף בהם וכמובן שלא הוזמן אליהם וכי אין לו אישור ביטחון מידע.

הוא הצליח להשיג, לאסוף ולרשום ידיעות סודיות תוך שהוא מתעד את הדברים בצילומים בטלפון הסלולרי שלו ידיעות סודיות על סדרי כוחות הביטחון, אמצעים קיימים בשימוש צה"לי, אמצעים חסרים, הסברים על יכולות מסוווגות ועוד.

ב-15 באוקטובר הוא נעצר והוא עומד לדין בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ידיעה סודית, ריגול חמור וכניסה למקום צבאי.

הוא השיג, אסף ורשם במחברתו ידיעות סודיות ותיעד בטלפון הסלולרי שלו ידיעות סודיות אודות סדרי כוחות הביטחון, אמצעים קיימים בשימוש צה"לי, אמצעים חסרים, הסברים על יכולות מסווגות ומיידעים מודיעיניים עד דרגת סודי ביותר ושומר סוד, כשאינו מוסמך לכך.