שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון
שר החוץ הבריטי דיוויד קמרוןצילום: רויטרס

בריטניה הודיעה כי הטילה סנקציות על ארבעה מתנחלים בעקבות מה שהיא מכנה "מעשי תוקפנות ואלימות נגד פלסטינים בגדה המערבית".

הארבעה הם משה שרביט, צבי בר יוסף, עילי פדרמן וינון לוי - נגדו גם ארה"ב הטילה סנקציות בתחילת החודש.

יצויין כי אחיו של שרביט, הראל, נפל בקרב במלחמה. בנוסף, פדרמן הוא לוחם צה"ל שנפצע בקרב וחזר להילחם.

בבריטניה טענו כי "שניים מבין אלו שיוטלו עליהם הסנקציות היום – משה שרביט וינון לוי – פגעו גופנית בחודשים האחרונים בבני אדם, איימו על משפחות באיומי אקדח, והשחיתו רכוש במסגרת מאמץ מחושב וממוקד שנועד לעקור קהילות פלסטיניות.

אחד המאחזים הבלתי חוקיים, שהוקם על ידי צבי בר יוסף, תואר על ידי תושבים פלסטינים מהאזור כ"מוקד של הפחדה ואלימות שיטתיות".

על ההחלטה להטיל סנקציות נגד בר יוסף אמרו בלונדון כי בר יוסף הוא "מתנחל שמנהיג את מאחז 'חוות צבי', שמאז הקמתו ב-2018 השתמש באיומים ובאלימות כלפי תושבים פלסטיניים מקומיים, לרבות איומים באקדח, פעמיים, על משפחות צעירות שערכו פיקניק".

על ההחלטה להטיל סנקציות נגד פדרמן אמרו כי "היה מעורב במספר רב של תקריות נגד רועי צאן פלסטינים בגבעות של דרום הר חברון".

שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון אמר כי "הסנקציות שמוטלות היום מטילות מגבלות על המעורבים בכמה מהפרות זכויות האדם המזעזעות ביותר. עלינו להיות ברורים לגבי מה שמתרחש כאן. מתנחלים קיצוניים מאיימים על פלסטינים, לעיתים איומים בנשק, ומגרשים אותם בכוח מהאדמה שחוקית שייכת להם. זו התנהגות בלתי חוקית ובלתי מקובלת".

"על ישראל לפעול באופן משמעותי יותר כדי לעצור אלימות מתנחלים. פעמים רבים רבות מדי אנחנו רואים שהתחייבויות שניתנו ומטלות שניתנו אינן ממולאות ואינן מבוצעות עד הסוף. מתנחלים קיצוניים שמסמנים אזרחים פלסטינים כמטרות ותוקפים אותם, חותרים תחת הביטחון והיציבות באזור, הן עבור הישראלים והן עבור הפלסטינים".

שרביט הגיב, "לפני כחודש וחצי אחי הראל שרביט הי"ד, אשר היה שותף לדרך והתגורר יחד איתי בחווה בקעת הירדן נפל בקרב בעזה בהגנה על העם היהודי בארצו. בחווה אנחנו עוסקים בהתיישבות, בציונות, בשמירה על אדמות המדינה ובהגנה על הגבול המזרחי - בקעת הירדן".

"לצערנו בזמן שאנו מקריבים את היקר לנו מכל, ישנם פעילי שמאל קיצוני שעוסקים בהוצאת דיבת הארץ, העם וחלוציו, אשר פועלים בחו"ל כנגד ההתיישבות והעם בישראל. לא רק ההתיישבות מפריעה לפעילי השמאל ולבריטניה אלא גם פעילות צה"ל בעזה וביו"ש, רדיפת היהודים בידי הגבלות וצווים בינלאומיים זו האנטישמיות החדשה. אנחנו נמשיך בעשייה, בטוב ובדרכו של הגיבור הראל הי"ד. עם ישראל ינצח!", הוסיף שרביט.

ח"כ צבי סוכות כתב: "התחתית של התחתית - ארגוני השמאל הקיצוני נלחמים באחים שכולים ופצועי צה"ל. הארגונים האיומים הללו הולכים בזמן מלחמה ומבקשים ממדינות העולם לשלול רכוש מאחים שכולים ופצועי צה"ל. ללא ראיות, ללא משפט וללא אף הליך הוגן - סנקציות רק בשם עלילות של ארגוני שמאל".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התייחס להודעה ואמר כי "הצו המדובר חושף בלבול מוסרי חמור. לא שמענו על צו שהוציאו הבריטים נגד אלפי תושבים עזתים שנטלו חלק בטבח, באונס ובביזה נגד יהודים, כאשר מנגד מנסים הבריטים לייצר דה-לגיטימציה להתיישבות ולמתיישבים הגיבורים, המחרפים את נפשם מתחילת המלחמה במאבק מול אויב שקם לבצע טבח בגברים, נשים וילדים - אך ורק בשל היותם יהודים".

לדבריו, "הניסיון לפגוע במתיישבים יקרים, בהם, לוחם צה"ל שנפצע וחזר להילחם ברצועת עזה, ואח שכול, הוא שיתוף פעולה עם ה-BDS, במסגרתו מחבקים את הטרוריסטים ומאשימים את הקורבנות. כל זאת ללא הליך משפטי בסיסי, רק על בסיס רשימות חיסול של תנועות שמאל קיצוניות. אנו לא נירתע מתמיכה במתיישבים המסורים הללו, שכל חטאם הוא סירובם להיכנע לטרור".