שיר חדש מבית היוצר של עובדיה חממה, מתוך אלבום חדש שבדרך. אלבום מלחמה שנכתב, הוקלט, ויוצא לאור בהקשר הרחב של פרעות שמחת תורה תשפ"ד וכל מה שקדם להן בשנה זו.

"זהו שיר שנכתב מזמן", מספר חממה, "בעולם אחר, לפרויקט אחר, אבל מוצא את עצמו רלוונטי מאד ל'אלבום המלחמה' שבדרך. אלבום שמקפל בתוכו את התמונה הרחבה מאחורי פרעות השבעה באוקטובר 2023.

לא ניתן להכחיש את הקשר, בין הקרע שנקרע בעם, לבין ארגון הטרור שמזהה את שעת הכושר. "להישאר ביחד" הפך להיות אחד הסלוגנים הבולטים לכל אורך המלחמה, וכצורך קיומי של ממש לימים שאחרי...

לשירים כידוע יש חיים משל עצמם. שכבות ורבדים של משמעות מצטברות עם השנים. גם השיר הזה שנכתב ונוצר במקור כשיר אישי לחלוטין, הופך ברבות הימים, לדבר בשפה לאומית רחבה. הצורך באחדות, בלהישאר ביחד, זה לא רק צורך קיומי, אלא גם צוואה חיה של חיילנו הגיבורים ושל משפחות החיילים הקדושים שנהרגו.

השנה השחורה אופיינה בקרע הגדול בעם. להישאר ביחד, זו הצוואה של ההולכים בראש המחנה. הם רוצים לחזור משדה הקרב בעזה משירות מילואים ארוך ולראות בעורף את אותו עם מאוחד שפגשו בשדות הקטל, באותו טנק, נגמ"ש או צוות מסתער באגרוף זעם עוצמתי ולא באצבעות השונות הבודדות והשבירות.

בֵּינֵנוּ, אֵיזֶה עוֹד סִיכּוּי אַחֵר יֵשׁ

וְאֵיזֶה עוֹד סִכּוּן אַחֵר שָׁוֶה לָקַחַת

וְאֵיזֶה נִיצָּחוֹן גָּדוֹל מִזֶּה יָכוֹל לִהְיוֹת?!

לְהִשָּׁאֵר בְּיַחַד!

זה לא רק ש"יחד ננצח", אלא עצם הניצחון, הוא חזרתנו להיות שוב יחד, כאחד!

אט אט בפרספקטיבה המתבקשת, היצירתיות נעורה. שאלות נשאלות ותובנות מתגבשות. יש צורך ויכולת להביע את החושך והאור במילים ומנגינות שמתבהרות לכדי אלבום שלם שמתהווה, ומתוכו מאירים השירים בתכונתם וייחודם, לכל זמן. ראויים לציון השותפים של עובדיה בעיבוד היצירה הזו, הקוסמים: שלומי שבן, מורן בר און וארז לב ארי, כמו גם השותפים המרגשים להגשת השיר: נטלי טיטנבאום ואוהב חממה.