ג'ייסון גרינבלט לערוץ 7: הקמת מדינה פלסטינית? זה מהלך מזיק ומסוכןערוץ 7

ג'ייסון גרינבלט, ששימש בתפקיד השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, ביקר באחרונה בכפר עזה לצד הפעיל הפלסטיני סאמיר סיניג'לאווי.

"סאמיר הוא חבר טוב שלי," מסביר גרינבלט. "יותר מדי אנשים ברחבי העולם אומרים שישראל משקרת או מגזימה. רציתי לשמוע ישירות מפלסטיני מה הוא חושב על הטבח המזעזע ואני רוצה שהעולם יידע שיש פלסטינים שמוכנים להגיד את דעתם הקשה נגד מה שקרה".

הוא התייחס לסוגיית הסקרים המראים תמיכה רחבה בטבח בחברה הפלסטינית. "הייתי רוצה לחשוב שסאמיר הוא לא הצדיק היחיד בסדום. אני לא מאמין גדול בסקרים ומאמין מאוד בשיח. אני מקווה שכשישמעו את הזעזוע מסאמיר ואחרים - יבינו את האמת על מה שהתרחש ב-7 באוקטובר".

לדעתו, השיח סביב מדינה פלסטינית מצד הממשל האמריקני, מוטעה ובעייתי. "הייתי המום לשמוע שמחלקת המדינה בוחנת אפשרות להכריז על מדינה פלסטינית עצמאית. אני חושב שזה מזיק ומסוכן. מדינה פלסטינית היא מושג מסוכן מלכתחילה, כי אף אחד לא יודע מה זה אומר, והוספת 'עצמאית' רק מנפח את הדבר ונותן לפלסטינים לגיטמציה לעשות את מה שעשו בעזה - גם ביהודה ושומרון".

גם הסנקציות של ממשל ביידן נגד ארבעה מתיישבים היו, לדברי גרינלבט, צעד שגוי. "למרות שאני לא מסכים עם המעשים הקיצוניים שחלק מהישראלים ביצעו, אני חושב שלהטיל עליהם סנקציות זה לא נכון וניכר שהדבר נעשה לגריפת רווח פוליטי - כשהנשיא ביידן איבד הרבה תמיכה בעמדתו בנוגע למלחמה נגד חמאס".

עד כמה השפיעה המלחמה על הסכמי אברהם? "אני חושב שהאזור הזה מעוניין להישאר על הנתיב לשלום. אמנם אין ספק שהלכנו מה צעדים אחורה - אבל כולם מבינים שיהיה כאן טוב יותר ובטוח יותר אם נמצא פיתרון שבו הישראלים והפלסטינים יוכלו לחיות".

לגרינבלט יש גם עצות כיצד לפעול ביום שאחרי המלחמה. "זה יהיה מאתגר במיוחד לבנות מחדש את עזה. בעוד שישראל צריכה לדעת שמדינות המפרץ אינן בשום עמדה להציע דרישות, יש לפנות אליהן כשותפות לשיקום עזה כך שזה לא ייפול נטו על ישראל. עכשיו זה גם הזמן לדבר על השאלה האם ישראל מתכוונת ברצינות לשפר את המצב עבור הפלסטינים תוך שמירה על ביטחונה ומתוך הבנה ברורה שלא יהיה יותר משהו דומה לחאמס".

הוא מאמין שמהלך כזה יועיל גם לממשל ביידן: "אני רק יכול לדמיין כמה לחץ יש על הממשל האמריקני. אני אמנם לא מסכים עם כל מה שביידן עשה, אבל הוא עמד מאוד חזק לצד ישראל, ואנחנו צריכים לתת לו את הכלים שהוא צריך כדי לדחות את הביקורת ולעזור לו לעזור לישראל".

במידה וטראמפ ייבחר שוב הוא לא שולל אפשרות לשוב ולכהן כחלק מצוותו. "מוקדם מדי לומר אם אחזור לבית הלבן. אני יודע שהנשיא טראמפ רוצה לחזור, ואם תצוץ שוב ההזדמנות לעזור באמת להשפיע על המדיניות במזרח התיכון, יהיה לי קשה להגיד לא".

הראיון המלא באנגלית:

צפו בביקור של ג'ייסון גרינבלט וסאמיר סיניג'לאווי בכפר עזה: