שר הביטחון יואב גלנט קיים היום (שני) ביקור בימ"מ וקיבל סקירה על הפעולה שבוצעה הלילה לחילוץ החטופים פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70).

לאחר מכן, שר הביטחון קיים שיח עם לוחמי היחידה, ושיבח אותם על פעולתם הנחושה לחילוץ החטופים מלב רצועת עזה.

גלנט הדגיש כי ההצלחה במאמץ המבצעי לשחרור החטופים מקדמת גם את המאמצים הנוספים להשבתם. "הגעתי לכאן על מנת להצדיע לכם ולהגיד לכם תודה רבה. התוצאה מרשימה מאוד, זו היכולת של היחידה שפועלת לאורך שנים, והיכולת לשתף פעולה עם השב"כ, עם צה"ל וראיתי את ההתחברות גם לשייטת וגם לחיל האוויר, כל התהליכים האלה ממש כמו בספר וזה הבסיס".

"בסוף אתם ראש החץ אבל אתם צריכים לפעמים איזה טיל שייקח אתכם למטרה, מעצם הפעולה הזאת, נוצר היפוך בחשיבה שלנו וגם בחשיבה של החמאס: חמאס פגיע, חמאס חדיר ואפשר להגיע לכל מקום ולעשות כל דבר וזה נעשה בצורה מאד ברורה וחדה, הציבור היום מבין שיש על מי לסמוך", הוסיף שר הביטחון.

הוא הדגיש כי "לא ירחק היום ויהיו עוד מבצעים, אנחנו בוטחים בכם ומאמינים בכם ואני חושב שלפי כמות ההודעות שאני קיבלתי, על דבר שאני לא קשור אליו, אני בסך הכל אמרתי כן, אני רואה את כמות האהדה שיש, זה נתן אוויר בריאות לציבור בישראל, על דבר שהוא מאד חשוב, ציפור הנפש של הרבה מאד אנשים ובצדק, של כל העם בישראל. יש לנו חטופים ואנחנו צריכים להגיע אליהם, אז אתם רובם לא נביא בדרך הזאת, את רובם נביא, אני מקווה, בתהליכים של הסכמה. אבל כמה פעמים עוד נדרש לזה ובאיזה נסיבות, מי יודע. לכן יש לעניין הזה ערך עצום, וכל השקעה ביחידה היא השקעה משתלמת".

"הקיום שלנו כאן תלוי בהרתעה. הסמל של האירוע הזה לא יכול להיות איך שנראה ניר עוז, הסמל של האירוע הזה צריך להיות עזה הרוסה, ח'אן יונס הרוסה, תת קרקע, על קרקע, מחבלים מתים – זה הסמל. אני מודה לכם, אתם בחזית הלחימה ואתם מייצגים רוח מיוחדת", סיכם גלנט.

תיעוד רגעי המפגש של פרננדו מרמן ולואיס הרדובר צה"ל

מוקדם יותר ביקרו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקרו ביחידת הימ"מ ופגשו את הלוחמים שהשתתפו במבצע החילוץ של החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר ברפיח שבדרום רצועת עזה.

נתניהו אמר בביקור: "אנחנו ביום של שמחה שמהולה בעצב. שמחה על שחרור חטופינו ועצב על נפילת לוחמינו. אבל אני רוצה להגיד לכם שהשחרור של לואיס ופרננדו זהו אחד ממבצעי החילוץ המוצלחים בתולדות מדינת ישראל". נתניהו סיפר: לפני כמה ימים אישרתי את המבצע, כמה שעות אחר כך חשבתי על שלושה דברים: על קדושת המשימה. על הסיכונים מול הסיכויים, וחשבתי עליכם, על הלוחמים. חשבתי מה יקרה ברגע המכריע, כי מניסיון אני יודע, שברגע הפריצה הפער בין ניצחון לאסון הוא מילימטר".

ראש הממשלה הוסיף כי "ב-01:40 לפנות בוקר, אני רואה אתכם שמים את המטען וכעבור שניות אני שומע 'החטופים בידינו'. חיסלתם את החוטפים, את המחבלים, עשיתם את דרככם חזרה לארץ ללא פגע - מבצע מושלם, ביצוע מושלם. אני גאה בכם, בשב"כ ובצה"ל. עבדתם כמכונה משומנת".

השר בן גביר התייחס בביקור למשא ומתן על עסקת החטופים, וציין: "בימים האלה שמדברים על עסקה, ויש כאלה שרוצים עסקה מופקרת, אני סומך על ראש הממשלה שלא תהיה עסקה מופקרת, ושאנחנו נלחמים עד הסוף כדי להכריע, אפשר להחזיר אותם. בהקרבה, במסירות ובנחישות, אפשר להחזיר אותם הביתה".

צה"ל פרסם יותר תיעוד מהאוויר של המבצע המשותף עם השב"כ ויחידת הימ"מ בלב רפיח, במהלכו חולצו פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) אשר נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7 באוקטובר.

השניים נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7 באוקטובר, יחד עם בת זוגו של לואיס, קלרה מרמן, האחות גבריאלה ליימברג ובתה מיה ליימברג, ששוחררו בעסקה עם חמאס בחודש נובמבר.