אדמס עם לוטן פיניאן, תושב קיבוץ בארי בסיור
אדמס עם לוטן פיניאן, תושב קיבוץ בארי בסיורצילום: באדיבות סילבן אדמס

היוזמה המרגשת של הפינלתרופ היהודי. סילבן אדמס, איש העסקים והפילנתרופ היהודי, מי שמשמש כבעלים של קבוצת הרכיבה הישראלית המקצוענית, Israel Premier-Tech והביא לארץ שלל אירועים ספורטיביים בינלאומיים בראשם מירוץ ה-גי'רו ד'איטליה ב-2018 שיצא לראשונה מגבולות אירופה, נרתם לטובת תושבי עוטף עזה.

ביום חמישי האחרון הגיע אדמס לביקור מיוחד בעוטף לראשונה מאז אירועי הטבח ב-7 באוקטובר, ביוזמתו והובלתו של משרד החוץ הישראלי. במהלך הסיור נחשף אדמס למראות הקשים בקיבוצים והיישובים אשר נפגעו אנושות במתקפת ה-7 באוקטובר ולעדויות ממקור ראשון של ישראלים שחוו את תופת הטרור של מחבלי חמאס, וכמעט איבדו את חייהם באותה שבת שחורה.

הסיור בעוטף עזה נערך על רקע פניות שקיבל אדמס מקיבוצים ויישובים רבים, במטרה לסייע בשיקום, חיזוק ופיתוח הקיבוצים שחוו הרס וחורבן בקנה מידה בלתי-רגיל.

את הסיור פתח אדמס סמוך לקיבוץ רעים, במקום בו התרחש פסטיבל הנובה. אדמס נחשף למיצג לזכר נרצחי הפסטיבל, לתמונותיהם וסיפוריהם של הנרצחים, ונפגש עם ניצולה מהמסיבה אשר חשפה בפניו את עדותה הכואבת ואת רגעי האימה בהם כמעט איבדה את חייה.

בהמשך הגיע אדמס לקיבוץ בארי, סייר בין חורבות הקיבוץ והבתים השרופים, נפגש עם התושבים והמשפחות אשר שרדו את הטבח, ונחשף לסיפורים האישיים הכואבים.

אדמס, שרק לפני חודשיים הודיע כי יתרום סכום של 100 מיליון דולר לאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע בכדי לחזק את איזור הדרום, הודיע היום (שני) כי הוא בוחן הקמת תשתית של מסלול אופניים ייחודי בעוטף עזה.

כבר במהלך הסיור בקיבוץ בארי, בחן אדמס שטח במסגרת תוכניתו להקים מסלולי אופניים מיוחדים לזכר הנרצחים ועבור הדור הצעיר של יישובי עוטף עזה, בהובלת קבוצת האופניים המקצוענית שבבעלותו- Israel Premier Tech. אדמס הדגיש את כוונתו לסייע בשיקום העוטף, והוסיף כי הוא מאמין שכדי להשיב את התושבים לעוטף עזה יש צורך לייצר תשתית של מבנים ומתקני ספורט אטרקטיביים, לצד הבטחת צורכי הביטחון.

"מפלצות הרוע של חמאס הגיעו לכאן במטרה לענות, לאנוס, לפגוע, לחלל, לחטוף את אחינו ואחיותינו, ולהרוס כל מה שרק אפשר. אך בדבר אחד הם לא הצליחו. הם גרמו לעם היהודי להתאחד, ולא רק בישראל, אלא בכל רחבי העולם. אנו נמשיך לשמור על ערכינו היהודים, ונמשיך להוות מקור של טוב עבור כל העולם. עברנו טרגדיות איומות בעבר, לכל אורך ההיסטוריה, אך תמיד קמנו מהן חזקים יותר. גם מהטרגדיה הזו נקום חזקים יותר, ועוד נבנה מחדש את המקום הזה. אנחנו כאן כדי להישאר".

עוד אמר אדמס, "אנו נשקם את העוטף, ונהפוך אותו למקום טוב ועוצמתי אפילו יותר. אנו נחזיר את החיים לקהילה היפה הזו. עלינו לעשות זאת במהרה. אני פונה לממשלה, בבקשה, אל תיקחו את הזמן. צריך לפעול עכשיו. ככל שתושבי העוטף יחזרו לביתם מהר יותר, כך הם יוכלו להתחיל מחדש. עלינו להשקיע בדרום, אין חשוב מזה. אני מבקש מכולם להצטרף אליי, בואו נבנה מחדש את המקום הזה, גדול יותר, טוב יותר, חזק יותר".

מי שינסה לקדם עם אדמס את מסלול האופניים הייחודי הוא רמי גולד, חבר קיבוץ בארי שבנה וקידם מגוון מסלולי רכיבת אופניים בכל רחבי הארץ והצטרף גם הוא לסיור ביום חמישי האחרון.

זו לא הפעם הראשונה בה אדמס לוקח חלק פעיל בעזרת רכיבת אופניים במסע ההסברה עבור ישראל, כאשר רק לפני חודש, יזם זה אירועי רכיבה סולדריים בהשתתפות אלפי רוכבים בכ-40 ערים ברחבי העולם, בקריאה לשחרור 136 החטופים הישראליים מידי חמאס בעזה, זאת לציון 100 ימים בשבי.