אבי דיכטר
אבי דיכטרצילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר החקלאות וראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר התייחס הבוקר (שלישי) בריאיון לרדיו 103FM לשיחות הצפויות היום בקהיר ולמבצע בו חולצו שני חטופים משבי חמאס.

בפתח הריאיון נשאל דיכטר אם יש מנוס מכיבוש רפיח. לכך השיב כי "מדובר במימוש היעדים שהקבינט קבע בשבעה באוקטובר, הם לא השתנו עד היום - היעד הראשון היה והינו השמדת תשתיות הטרור הצבאיות של החמאס, ואת היעד הזה הצבא מתקדם בו ולמימושו בצורה באמת מעוררת כבוד. אפילו אנשי הצבא מופתעים מהיכולת שלהם להתקדם ולכן רפיח היא חלק מהיעד הזה, ממימוש היעד".

"ברפיח יש מערכת צבאית של ארגון הטרור החמאס והג'יהאד. ראינו את זה רק שלשום במבצע לחילוץ שני החטופים, איזו עוצמת אש הייתה נגד הכוח שנכנס, ואיזו עוצמת אש נדרשה בעיקר מהאוויר כדי לאפשר יציאה חלקה בלי נפגעים גם לחטופים וגם לכוח. היעד השני, מיטוט היכולת השלטונית של חמאס, הוא מטבע הדברים יותר קשה להשגה, צריך סבלנות. לא בכדי צה"ל הגדיר את שנת 2024 כשנת לחימה בעזה".

"מיטוט היכולת השלטונית של חמאס בעזה זה יעד בר השגה, הוא נקבע ככזה כבר בשבעה באוקטובר. אנחנו עוד לא קרובים לשם מהסיבה הפשוטה שכרגע בעזה מתנהלת מלחמה, תוך כדי אתה לא יכול לייצר משילות אחרת. חמאס מממש את המאסות שלו ברצועה, שבאות לידי ביטוי גם בכוח צבאי, גם בכוח משטרתי כי המשטרה שם היא משטרת חמאס, אפילו הביזה של שיירות הסיוע שעושות את דרכן צפונה, גם הביזה הזו מאורגנת. לא כל ביזה היא מאולתרת, חלק מזה היא ביזה לצורך אנשי החמאס".

על מבצע החילוץ שהביא לשחרור החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר אמר, "ההרגשה היא עילאית כשאתה רואה אירוע כזה לשחרור שני חטופים מתוך 136. באותה נשימה, הלב נצבט מההרוגים שאנחנו מתבשרים על שמותיהם עוד אתמול בלילה. הלב עם המשפחות, אתה מתפלל לשלום הפצועים ואתה מבין שבמלחמה בסדר גודל כזה יש רגעים קשים מאוד, כואבים מאוד ורגעים של התרוממות רוח. סוגיית החטופים בהשלמה ליעדים שאמרתי קודם, המלחמה הזו לא תסתיים בלי שכל החטופים יוחזרו ארצה - אלה שבחיים ואלה שאינם".

"המהלכים הם מקבילים, גם במבצעים ככל שהמודיעין מאפשר את זה והיכולת המבצעית להוציא את החטופים חיים משם הביתה, ובמקביל לזה הנושא של מו"מ לשחרור החטופים במספרים גדולים, בקבוצות גדולות, כפי שהיה בעסקה הראשונה".

בנוגע לעסקת חטופים אפשרית אמר, "העסקה הבאה תהיה על כל החטופים, גם אם יהיו בה פעימות, כי אחרת אתה מתחיל לתת לחמאס אוויר לנשימה כשהם יבינו שהם יכולים לשחק ולתעתע בנו - אני חושב שהמלחמה הזו תהיה מורכבת יותר, בעייתית יותר וקשה יותר להשגת היעדים".

"מטבע הדברים אין לי שום כוונה לתת לצד של חמאס או מטעמם שום מידע שיכול לעזור להם במו"מ עם האנשים שלנו. הדרישה שלי היא ברורה וחדה, ללכת להסכם על החזרת כל החטופים. זו הדרישה, זו העמדה שלי, אני מקווה שהיא תהיה גם העמדה של מדינת ישראל. באיזה מתכונת, מחירים, זו סוגייה למו"מ".

"אני חושב שכל סיכוי כלשהו, גדול או קטן, נכון להתקדם ונכון לשלוח את האנשים הכי טובים ורלוונטיים. אתה שולח למו"מ כזה את הטובים ביותר מפני שהחזרת החטופים זה באמת נושא הכי נוגע לתוך הלב של כל אחד מאיתנו, אבל בסופו של דבר אתה רוצה להבטיח שכשהם נושאים ונותנים, הצד השני, של האויב, המרצחים, אנשי החמאס, מבינים שעתידם בעזה הולך להיראות אחרת מהשישה באוקטובר".

על שאלת היום שאחרי אמר דיכטר, "לדעתי זו טעות חמורה מאוד להודיע היום מה ישראל רוצה שיהיה בעזה ביום שאחרי, זה לשחק לידיים של האויב ואין שום הצדקה לזה. גם אם אנחנו מגובשים, יודעים, מתכננים, מתואמים, על מה שאנחנו רוצים שיהיה בעזה ביום שאחרי - תוך כדי מלחמה אין שום הגיון מבצעי והצדקה מדינית למכור את המידע הזה, במיוחד לא לחמאס".

"החמאס צריך להבין שהוא נמצא תחת לחץ אדיר שלנו, שרידותו נמצאת בסכנה תמידית. כשאתה מסתכל על הפרסומים של הפלסטינים על 28 אלף הרוגים, אנחנו יודעים לסמן מחצית מאלה מחבלים. זו פרופורציה שלא קיימת באך מלחמה שאני מכיר, יחס של 1 ל־2 מחבלים אל מולא זרחים. אחרי שבעה באוקטובר למדנו שמה שאנחנו קוראים 'בלתי מעורבים', צריך לעשות תיקון להגדרה הזו".

"להתגבש זה הכרחי, לפרסם זו תהיה טעות. אני יכול להבטיח דבר אחד - עזה לא יכירו אותה לאחר שהמלחמה תסתיים, לא העזתים, לא הישראלים ולא כל מי שהיה בעזה לפני כן. איך היא תנוהל, מי ובאיזו מתכונת, זו טעות לפרסם את זה תוך כדי מלחמה. זה מחליש אותנו ולא מחזק אותנו. היעד שלנו לפגוע בהם, להחליש אותם".

"אחרי השבעה באוקטובר, מתקפה שלא הייתה מאז הקמת המדינה, בנבזות הכי גדולה, בסוגייה הזו כל מחבל צריך להבין שתדמו בראשו. זו הסיבה שבאופן מפתיע לחלק מהאנשים פתאום יש כמעט 2000 מחבלים עצורים. טעות לומר איך ישראל רוצה לראות את עזה מנוהלת ביום שאחרי המלחמה. חובה להתגבש בנושא הזה, טעות להודיע את זה לאויב".

בנוגע לגבול הצפון אמר כי "הסיפור של הצפון הוא סיפור קשה מאוד. מה שאנחנו רואים לאורך עוטף עזה של חזרה של חקלאים לעבוד ממש עד קו הגבול לאורך עזה בזריעת חיטה, תפוחי אדמה ועוד, ואתה רואה שבגבול הצפון בגלל המציאות האחרת והיותר מסוכנת, שם קשה מאוד לחזור לשגרה כלשהי. פה הצורך למצוא פתרון הוא מאוד מאוד דחוף מצד אחד ומאוד בעייתי מצד שני. הם פתחו בהתשה לעבר הצפון כדי לחזק או להזדהות עם חמאס בעזה".

"נכון להיום הם כמעט עם 200 הרוגים, זו לא המציאות שהם רצו, ולכן גם להם חשוב למצוא פתרון. אנחנו רוצים להבטיח שהישראלים שיחזרו, יחזרו למקום בטוח. הסכם יכול להבטיח את זה".

על הטחת האשמות ברמטכ"ל בישיבות קבינט אמר, "האמן לי שהערה קנטרנית מכאן או משם, זה לא מה שמזיז את הרצי ממקומו".