שקיפות
שקיפותFREEPIK

אין ספק כי הריון חדש זו בשורה משמחת, הרי במסגרת הבשורה הזו זוג הורים עתידיים וצעירים בקרוב יזכו להגשים את החלום ולהביא לעולם ילד. אמנם, יש לא מעט בדיקות רפואיות אותן כל אישה הרה אמורה לעבור, כך שיהיה ניתן לשלול מצבים מסוימים אצל העובר או לחילופין, לזהות אותם מוקדם ככל הניתן על מנת שיהיה אפשר להתאים טיפול ובכך בעצם להבטיח את בריאותו של העובר מבעוד מועד. אחת הבדיקות החשובות ביותר ברשימה זו היא ללא כל ספק בדיקת שקיפות עורפית. אז מהי בדיקת שקיפות עורפית, האם היא מומלצת לכל הנשים ההרות ומה עוד עליכן לדעת עליה? בכתבה זו, החלטנו להסביר לכן כל מה שחשוב לדעת על בדיקת שקיפות עורפית עבור נשים הרות וכל הסובב סביב נושא זה.

אז מהי בדיקת שקיפות עורפית

בעת בה אנו מדברים על בדיקת שקיפות עורפית , חשוב קודם לכן להבין כי לכל עובר יש מעין שכבת נוזל דקה באזור העורף, כאשר שכבה זו נעלמת בערך לקראת השבוע ה-15 של ההיריון, וזו הסיבה העיקרית לכך שהבדיקה המדוברת נערכת בין השבוע ה-133 לשבוע ה-13. במסגרת בדיקה זו, שנערכת באמצעות מכשיר אולטרסאונד, מודדים את עובי הנוזל במילימטרים, והמטרה העיקרית כאן היא למדוד שני דברים - את גודל העובר, ואת עובי שכבת הנוזל בעורף. כאשר מדובר על עובר בריא, כמות הנוזל תהיה קטנה, ואילו במקרים בהם מדובר על עובר שסובל מתסמונת דאון או ליקויים גנטיים אחרים מכל סוג שהם - הנוזל בדרך כלל יצטבר לכמות גדולה יותר. אולם, ככל שהעובר גדול יותר, כך שכבת הנוזל עשויה להיות עבה אך עדיין תקינה, ולכן מבצעים את שתי המדידות.

האם צריך לצום לפני הבדיקה?

חשוב מאוד להדגיש כי אין כל צורך לצום לפני בדיקת שקיפות עורפית, אלא אם כן הרופא אמר לכן אחרת.

מתי מקבלים את התוצאות?

בדרך כלל, מקבלים את התוצאות של בדיקת שקיפות עורפית מיד עם תום הביקור.

אז האם בדיקה זו מומלצת לכל הנשים ההרות?

על אף שמדובר על בדיקה שהמטרה העיקרית שלה היא לשלול תסמונת דאון בעובר, חשוב מאוד לציין כי משרד הבריאות ממליץ לערוך את הבדיקה הזו בכל הריון ובכל גיל, גם במקרים בהם אין סיכון גנטי מוגבר של תסמונת זו עבור ההיריון שלכן.

שורה תחתונה

בדיקות רבות הן חלק בלתי נפרד מהריון מוצלח שכן, הבדיקות האלו יכולות לעזור לכן להבין מהו המצב של העובר, האם הוא בריא ובכך בעצם תוכלו לשלול מצבים מסוימים או לחילופין, לזהות אותם מוקדם ככל הניתן על מנת שתוכלו לקבל ייעוץ גנטי שיסייע לכן לצלוח את ההיריון בשלמותו. בדיקת שקיפות עורפית היא חלק בלתי נפרד מאותן בדיקות, והיא מומלצת לכל הנשים ההרות באשר הן.