ילד בוכה, אילוסטרציה
ילד בוכה, אילוסטרציהצילום: iStock

לאחרונה נקלעתי לבית כנסת מפואר. אך אליה וקוץ בה: עלוני החול החביבים עליי לא היו שם. במקום זאת, עמדו שם מספר עלונים מהסוג השני; אלו שאין בהם כתבות מרגשות או ידיעות חדשותיות.

נו, אתם מכירים אותם: העלונים מהסוג השני שלא תמיד בא לנו לקחת אותם. כי מה יש להם כבר לחדש לסקרנות ולאיפה הם כבר מסוגלים להוביל את הרגש שלנו?

העלונים 'מהסוג השני' כוללים בעיקר דברי קודש מסוגים שונים ומבקשים לעורר אותנו. אך מי רוצה להתעורר בצורה הזאת? אולי בבני ברק זה הולך. שמעתי ששם הם עובדים יפה. לי זה הרגיש מזה זמן רב כמו לקרוא משהו ש'לא מעניין לקרוא'. מכיוון שהשעה הייתה כשרה ומסביבי לא הסתובבו יותר מדי אנשים שאני מכיר, תפסתי את העלון שמצאתי; דף בודד, צבעוני והתחלתי לנסות לקרוא.

היה שם סיפור שאני לא ממש זוכר שעסק בעניין הנוגע לכל אחד מאיתנו : 'פרנסה משמיים'. הסיפור היה כתוב בצורה קצת שונה מהמקובל ב'עלונים החביבים עליי', אך המשכתי לקרוא. עם צליחת השפה, התקדם הסיפור במהירות ולפתע מצאתי את אישוני עיניי לחים. כמות המשקעים לא הראתה סימנים של חולשה והמשיכה לזלוג על לחיי. זה היה די מוזר לדמוע בבית כנסת שאין לי בו כיסא וחיש קל הסתרתי פניי בכפיי.

אבל המשכתי לקרוא. לא היה אפשר אחרת. הסיפור ריגש אותי עד מאוד ונגע בליבי בצורה שאף סיפור לא הצליח לגעת, מזה זמן רב. כי ככה זה כשמדברים אליך בשפת הלב ובדברים שמעסיקים אותך באמת בחיים: אתה מתרגש. להשערתי, אפילו מפרסם הסיפור לא דמיין שאשכרה ישב לו בחורצ'יק בבית כנסת לא מוכר ויבכה בזכותו, יקבל חיזוק לתחושותיו וימשיך הלאה מחויך כאילו קבל חיבוק מחזק ונדיר ממישהו שיודע מהו אומר.

אנו חיים בעולם תוכן מגוון בו כל אחד מנסה 'לרגש' אותנו. כשמישהו מנסה 'לרגש' אותנו - מומלץ, לפני הכל, לבחון מדוע הוא רוצה 'לרגש אותנו'. אם לא הספקתם לבדוק את מטרת 'המרגש התורן' - אפשר לחפש אותה גם אחרי שהתרגשתם. מה המרגש רצה להשיג פה? (ואולי כבר השיג). ברוב הפעמים, מדובר ברווח כספי ישיר או עקיף, תנועת גולשים, טראפיק בלע"ז או תשומת לב. האדם שאינו מוכר לנו בעליל האוחז בתקן 'המרגש התורן שלנו' - רוצה משהו.

כשהפכתי את העלון המדובר ראיתי שכתוב שם 'לעילוי נשמת' מישהו. אתם יודעים איך זה, ככה זה בעלוני קודש. ושמחתי. מאוד שמחתי. כי הרווח היחיד של כותב הסיפור בעלון החינמי המרגש היה מה שקיבלתי: חיזוק וחיבור לעצמי. זהו.

'מקום בעולם' הוא מגזין חודשי מודפס לנוער דתי שנוסד כדי לחזק את הנוער המיוחד שלנו שחשוף לעיתים לכל כך הרבה דברים 'אחרים' - אך לא מספיק מבין את העולם הדתי שבו הוא חי, מעבר ל'חוקים' ול'מסגרת'. כל אחד ברשת או בטלוויזיה מנסה לסקרן, למשוך ו'לרגש' את הנוער. לגרום לו לרצות לקנות או להתחבר ל'משהו' או 'מישהו'. ואנחנו ב'מקום בעולם' אומרים ככה: נועדנו לסקרן את הקורא הצעיר - כדי לחבר אותו למטרת העל: הערכים של הציבור הדתי.

זה הרווח המשמעותי שלנו, הרבה יותר מכל דבר אחר, גם אם לא כתוב לנו מאחורי העלון 'לעילוי נשמת'. לכן, התשלום על המגזין ל-2 חודשיים ניסיון - עומד על 2 ש"ח בלבד! וגם אחרי חודשיים המחיר מאוד נמוך ביחס לתוכן שמקבלים עד הבית. תעשו מנוי, תתרגשו ממישהו שקושר את הסקרנות של הנוער - לעולם הערכים שלנו ולא למשהו זר.

להזמנת מנוי עכשיו לחצו כאן >>