ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ללא קרדיט

עם ישראל ניגש במרץ רב להקים את המשכן. עם של עבדים מצא בתוכו מומחים להכנת כל חלקי המשכן, הקטנים עם הגדולים, מקרשים במשקל של טונה חתוכים במידות מדויקות - ועד לחוטי כסף וזהב משולבים זה בזה להכנת בגדי הכהונה ואת הפרוכות ואת היריעות.

לא רק מומחים עסקו בכל הנושאים האלו אלא גם עובדים פשוטים, ואפילו נשים נקראו למלאכה, למשל כדי לטוות את חוטי הצמר משיער העיזים.

מקצוע הבניין הוא מקצוע רציני. אגב, בננו הוא מהנדס וברור לי שהוא יבנה את בית המקדש. מלאכת הבנייה כוללת בתוכה למעשה מלאכות רבות ושונות, שכולן תפקידם להקים בית תקין ומתפקד על כל חלקיו. סביבת העבודה ותהליכי העבודה במפעלים רגילים קבועים פחות או יותר, אך סביבת העבודה ותהליכי העבודה באתרי בנייה משתנים בקצב מהיר על פי שלבי העבודה השונים והמקומות המשתנים. אחת מתוצאות הלוואי של הפעילות הזאת היא מחלות תעסוקתיות שקשורות באופן ספציפי לעבודות האלו. בענף הבנייה מדובר בעיקר על תאונות של נפילות מגובה, ובסיכונים בטיחותיים רבים שפחות שייכים לבניין המשכן והכנת כליו.

נוסף לפגיעות מנפילות ומתאונות בתוך אתרי העבודה נפגעים פועלים רבים מהלחץ והחרדה שבעבודה הזו, וכן מפגיעות בעור כתוצאה מטיפול בחומרים חריפים או חמים במיוחד. נוסף על כך קיימות פגיעות מחמת העבודה בשמש הקופחת, וחשוב לשמור על אמצעי הזהירות המתאימים גם במחיר האטה מסוימת בקצב העבודה. גם בעבודת הקודש של בניין ארץ ישראל חשוב לשמור על בטיחות בעבודה, והחזון של עבודה עברית חייב לכלול גם עבודה בטוחה ונקייה בכל התחומים.

גם ברפואה, צריך להיזהר מ'תאונות עבודה'. מחקר אוסטרלי מצא עלייה של 12% במספר הטעויות הרפואיות כאשר צוות חדר הניתוח הוסח על ידי טלפונים חכמים במהלך הניתוח; תביעה בארה"ב מעודדת את ארגוני הרופאים להגדיר בדיוק כיצד להימנע משימוש במהלך פרוצדורות רפואיות, כמו בנהיגה .והנה שתי דוגמאות המובאות במאמר-

כירורג כלי דם התאמן תוך כדי הניתוח בשליטה בשפה הספרדית לקראת מבחן שעמד לעבור, וחשב כי המטופלת הורדמה. אלא שהמטופלת הייתה למעשה ערה (למרות זריקת הטשטוש שקיבלה) והבינה את דבריו של הרופא, משום שהיא דוברת ספרדית בעצמה. היא התרעמה על כך שהרופא התעסק באיפון שלו ובלימוד השפה באמצע הניתוח שלה, ולמרות שהניתוח עבר בשלום היא התלוננה על כך, והרופא ננזף והוזהר.

מקרה נוסף שתואר במאמר: רופאה מתמחה נכנסה לחדר הטיפולים במרפאת החוץ של בית החולים, בעודה מדברת עם מישהו בנייד שלה. היא התחילה בפרוצדורה הרפואית, ובאמצע הטיפול לצורך דילול דם בחולה הוסחה דעתה שוב עקב שיחה של חבר שהזמין אותה למסיבה. עקב כך היא לא השלימה את הטיפול כראוי, והמטופל נזקק בהמשך לניתוח לב פתוח כדי לסלק דם שהצטבר סביב קרום הלב. האמת היא שאלו סיפורים הזויים אבל צריך להבין שזה אפשרי.

רפואה זה עניין רציני. ובניין הארץ זה עניין רציני. ובניין המקדש בקרוב בימינו יהיה פרויקט רציני בין אם ייפול מהשמיים ובין אם נבנה את היסודות מבראשית. בעזרת ה'- שנזכה כבר לראות זאת בעינינו.