ההאמרים בצאלים
ההאמרים בצאליםצילום: דובר צה"ל

כלי רכב מבצעיים, כ-150 כלי נשק ועשרות אלפי כדורים, אלו ההערכות בדבר היקף הגניבות ו'היעלמויות' של ציוד צה"לי מאז השבעה באוקטובר.

מכת הגניבות בצה"ל תמיד הייתה בכותרות מדי פעם בפעם, לרבות גניבות שבוצעו בשטחי האש של צה"ל בבסיס צאלים שבנגב ובסיסי האימונים של צה"ל ברמת הגולן. תחמושת, חלקי רכבים קרביים ואף לעתים נשקים של ממש, הם רק חלק מאותה תופעה הולכת וגוברת.

עם זאת, נראה כי במהלך מלחמת חרבות ברזל התופעה קנתה לה אחיזה משמעותית. לפי מידע שהגיע לערוץ 7, מאז השבעה באוקטובר נגנבו מצה"ל מספר האמרים, כ-150 כלי נשק ועשרות אלפי כדורים. אך בחודש שעבר נתפס בידי כוחות צה"ל תושב היישוב הבדואי חורה כאשר הכניס לרכבו 900 כדורי 5.56, המשמשים לירי נשק קל (תבור או M-16). מסתבר שאותו גנב עבד באחד מבסיסי צה"ל בדרום הארץ, וככל הנראה ניצל את קרבתו לארגזי התחמושת על מנת להפיק מהם תועלת אישית.

בתאריך ה-10.12 דווח כי כ-20 אלף כדורי M16 נגנבו ממשאית של צה"ל שהובילה תחמושת. על פי דיווח בכאן חדשות, התחמושת נגנבה ארבעה קילומטרים מבסיס צאלים, לכאורה בזמן שהמשאית עצרה ברמזור. הגנבים, על פי החשד, עלו על המשאית בזמן עצירה וגנבו ממנו כאמור מעל 20 אלף כדורי M16. מפקד מחוז הדרום במשטרה ניצב אמיר כהן הנחה להקים צוות חקירה מיוחד יחד עם גופי הביטחון השונים לחקור את אירוע הגניבה.

רק בשבוע שעבר נתפס תושב שדרות בן 28 בידי בלשי המשטרה ושוטרי משטרת קריית גת, כאשר ברכבו נמצאו לא פחות מאשר פגז טנק נפיץ נגד טנקים 120 מ"מ, פצצת מרגמה נפיצה 60 מ"מ, ו-2 פצצות תאורה למרגמה.

זאת ועוד, לאחרונה אף פורסם כי המשטרה עצרה תושב חדרה כבן 30 בחשד במסגרת שירות המילואים בעזה גנב כלי נשק של מחבלי הנוח'בה. על פי הדיווח, את הנשק הוא החזיק בפנימיית ילדים בחדרה בה הוא משמש כמדריך. השלל שהביא מעזה כלל נשק ארוך מסוג קלצ'ניקוב, סכיני קומנדו וכלים נוספים. בחקירתו טען "זו מזכרת מהמלחמה", אך השוטרים חושדים כי הוא התכוון למכור את כלי הנשק. נציין כי בעבר מי שהצליח להוריד את כמות הגניבות היה הרמטכ"ל הקודם אביב כוכבי שנלחם בתופעה.

תגובת דובר צה"ל: מאז פרוץ המלחמה התקבלו במצ"ח דיווחים על חוסרים שונים. הדיווחים שהגיעו, התקבלו בשל אירועי פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר, בהקשר פערי רישום וארגון במהלך הגיוסים וכן בנסיבות פליליות. עם שחרור חלק מהכוחות, מתבהרת תמונת המצב באשר לציוד החסר, וחלק מהציוד שדווח כחסר, אותר. יובהר כי כל אירוע שמדווח למצ"ח נבדק, ובהתאם לנסיבות תיפתח חקירה פלילית. מטבע הדברים, לא ניתן לפרט על ממצאי חקירות שמתנהלות.