ינון וספיר לוי הם תושבי חוות מיתרים שבדרום הר חברון. ינון גילה לפני מספר ימים שארה"ב הכניסה את שמו לרשימה השחורה עליה מוטלות סנקציות כלכליות. היום (רביעי) הם ביקרו בכנסת על מנת לספר את סיפורם לחברי הכנסת.

בראיון לערוץ 7 מספרים ינון וספיר כי לכל האירוע התוודעו אך לפני מספר ימים כאשר קיבלו שיחת טלפון מכתבת מכלי תקשורת כלשהו שביקשה מינון תגובה על כך שביידן הכניס את שמו לרשימה. "חשבתי שזו טעות. לא האמנתי לדבר הזה, שביידן מתעסק בי. אמרתי לה שנראה לי שיש לה טעות, אבל אחרי כמה דקות הגיעו אליי הרבה הודעות והבנתי שזה נכון".

תרמו למאבק המשפטי של 'חוננו' נגד הצווים

הטענה שהוא מסוכן נשמעת בעיניו מופרכת. "טוענים שהרבה מתנחלים מסוכנים", הוא אומר. "כואב לארגוני השמאל האנרכיסטיים שגרמו לדבר הזה שאנחנו שומרים על אדמות המדינה שלנו". ספיר מצידה מתקשה להבין את עצם הסמכות שארה"ב נוטלת לעצמה להתערב בענייניה הפנימיים של ישראל. "אני קוראת לממשלה להגן עלינו מפני סנקציות זרות ואני לא מבינה למה הבנק משתף עם זה פעולה בכזו שמחה".

על הביקור בכנסת אומרת ספיר כי התחושה היא שיש אוזן קשבת למצוקתם מכיוון מאוד מסוים של המפה הפוליטית, אך "מעבר לזה אין לנו אוזן קשבת. אין לנו למי לפנות ועם מי לדבר. גם כשאנחנו פונים לא מחזירים לנו תשובות".

שניים מאחיה של ספיר נפצעו מאז פרוץ המלחמה. אח אחד נפצע ב'נובה' ומיד עם החלמתו התגייס למערכה ואח שני נפצע מירי נ.ט. בחאן יונס. אתמול האח שנפצע נכנס לרשימת הסנקציות הבריטיות.

על משמעות הסנקציות עבורם כזוג מספרת ספיר כי כבר למחרת חשו בכך עם שיחת הטלפון שקיבלו מהבנק שהודיע להם שהחשבון שלהם מוקפא ולא יוכלו לבצע בו כל פעולה וכרטיסי האשראי שלהם נחסמים. הוראות הקבע בהם הם משלמים למוסדות החינוך של הילדים בוטלו. "כל התנהלות כלכלית שלנו נחסמה", היא אומרת. "אני לא יכולה ללכת למכולת ולקנות אוכל ומטרנה עם כרטיס אשראי. כך כל פעולה הכי בסיסית שיש".

תרמו למאבק המשפטי של 'חוננו' נגד הצווים

האם ינון מתחרט על משהו מהתנהלותו? "ממש לא. בדיוק ההיפך. אנחנו רואים רק את החיזוק שאנחנו מקבלים מעם ישראל בעקבות כל הדבר הזה. הצו של ביידן הוא נגד כל מי שמפריע להקמת מדינה פלשתינית. אנחנו רק הסיפתח של הסיפור הזה. ז מתחיל להתפשט לאט לאט. עוד נראה את זה הרבה יותר".

"אני מקווה שהמדינה תדע כבר עכשיו לתת תרופה למכה לפני השיא תהיה הרבה יותר גדולה. אנחנו עכשיו ברגע קשה אבל אני בטוח שבתוך לא הרבה זמן נדע להסתדר גם בדרכים אחרות אם הבנקים לא ירדו מהעץ הגבוה שהם טיפסו עליו. נהיה חזקים", הוא אומר ובאשר לסטטוס המשפטי שלו, מה שאולי הוביל אותו לרשימה המדוברת, הוא מספר:

"הייתה תלונה של פלשתינים שהתלוננו במשטרה על כמה דברים. הייתי בכמה חקירות והמשטרה הבינה שאין שום בסיס לדברים האלה והשתחררתי אחרי שעה או שעתיים. לא נשאר שום דבר פתוח או בתהליך".

ספיר מספרת על החווה בה הם מגדלים בדרום הר חברון כמאתיים כבשים ובנוכחות של העדר הם שומרים על אדמות המדינה מזה כשלוש שנים. "כשבאנו להקים את החווה זה היה בתוך תב"ע ומסודר עם המת"ק", מדגיש ינון ומיין כי "כבר אז באו ערבים ועמדו מול הכלים. מבחינתם הכול שלהם. כל מקום שהם נמצאים שלהם. אין הבדל בין אדמות מדינה לאדמות סקר או אדמות פרטיות. מבחינתם הכול שלהם. הם מקבלים עזרה מחברי כנסת שגם בעיניהם אין הבדל בין השטחים השונים".