ההפגנה בירושלים
ההפגנה בירושליםצילום: באדיבות המצלם

כמאה מתושבי הגבעה הצרפתית השתתפו הערב (רביעי) בהפגנה מול מטה "אונר"א-עזה" בשכונת הגבעה הצרפתית בירושלים בדרישה לסגירה וסילוק מיידי של מטה הארגון מהשכונה.

ההפגנה התקיימה ביוזמת יו"ר סיעת 'מאוחדים' בירושלים וסגן ראש העיר, אריה קינג, שמוביל בעשור האחרון את המאבק נגד המשך פעילות אונר"א בירושלים ולאחר שהתקיימה בשבוע שעבר הפגנה בהשתתפות מאות תושבי העיר בדרישה לסילוק מטה אונר"א במעלות דפנה.

"אנחנו קוראים לשר החוץ ישראל כץ להפסיק לאשר את חידוש המנדט של אונר"א", אמר קינג עם פתיחת ההפגנה. "הכנסת והממשלה שותפות לאישור שניתן לאונר"א לפעול בירושלים, בהחלטה שלהן, היום זה יכול להסתיים. הממשלה רק צריכה לקבל החלטה, שלא לחדש את המנדט של אונר"א בירושלים ובכלל בישראל. בנוסף, צריך לקבל החלטה לגרש את האויב ולהחזיר את הנכסים שאונר"א השתלטה עליהם לידי מדינת ישראל. יש במעלות דפנה כמעט 40 דונם, בכפר עקב 85 דונם - שטחים שהם לקחו אותם למרות שהם שייכים לקק"ל."

לדבריו, "חייבים להתחיל לחקור את אונר"א ואת העובדים שלהם פה. שאף אחד לא יטעה, אין שום הבדל בין ערביי עזה לערבי ירושלים, אין הבדל בין אונר"א-עזה לאונר"א ירושלים. אם באונר"א עזה יש אנסים, רוצחים וחוטפים, אז דעו לכם שגם מצד עובדי אונר"א עלולה להתפתח רעה גדולה כי אין הבדל ביניהם. לכן צריך לגרש את אונר"א כמשרד, כארגון וכעובדים".

"אני קורא לראש השב"כ ולמפכ"ל המשטרה להתחיל בחקירה מיידית כנגד עובדי אונר"א חמאס בירושלים, כי אם הם יעשו עשירית ממה שעשו עובדי אונר"א בעזה, הנזק בירושלים יהיה גדול וחמור בהרבה. להגיע מחאן יונס לניר יצחק לוקח 10 דקות, אבל להגיע מג'בל מוכבר לארמון הנציב לוקח 8 שניות, ולהגיע מעיסאוויה לגבעה הצרפתית לוקח 34 שניות – בזמן הזה אף משטרה לא תצליח לעצור את הרוצח, את השוחט, את האנס, את החוטף שעלול להגיע משם", הדגיש קינג.

בהפגנה השתתפה גם פעילת ההסברה והמומחית למשפט בין לאומי, עורכת הדין דבורה סרור פוליטיס, ומועמדת רשימת 'מאוחדים עם אריה קינג' שציינה: "עלינו לשאול את עצמנו למה אונר"א נמצאים בירושלים? הרי ערביי ירושלים לא צריכים את אונר"א – יש להם בתי ספר, טיפולים רפואיים, יש להם את כל השירותים. הסיבה לקיומם כאן היא רק אחת – להשתמש בבתי הספר ובארגונים שלהם כדי לקדם את שנאת היהודים ומלחמה נגד ישראל. יש שטוענים שהם רק ארגון הומניטרי שנוסד כדי ליישב פליטים. אם זוהי מטרת אונר"א, אז זוהי הסוכנות הנחשלת ביותר בהיסטרית העולם, כי ב-75 שנים הם לא יישבו אפילו ערבי אחד. איזה סיבה יש להם להמשיך לקיים את מחנות הפליטים שלהם בעזה וביהודה ושומרון? למה הם לוחצים על מדינה כמו לבנון, שלא מכירה בדור שלישי של פלסטינים שנולדו בלבנון כאזרחי המדינה, לקבל הכרה? ההורים שלי גורשו ממצרים ונשלחו לברזיל בלי לדעת את השפה ובלי סנט אחד בכיסם, הם התיישבו שם בלי שום סוכנות פליטים שתעזור להם והצליחו. וכאן, הם שומרים על הפליטים כנשק נגד היהודים ונגד המדינה היהודית. צריך לסלק אותם מכאן".

שלמה צדיק, תושב ותיק בגבעה הצרפתית, אמר: "אני חי כאן מאז שבנו את הגבעה הצרפתית מהיסוד ולצערי אני רואה שמתפתחת כאן שכונה שמארחת את האויבים הגרועים ביותר של מדינת ישראל ובראשם האויב מספר 1 – אונר"א. אני זוכר את אונר"א עוד לפני ששת הימים, וגם אם חשבנו בעבר שיש בהם צורך, בחמישים השנים האחרונות ברור שאין צורך בהם. אפילו פליט אחד הם לא שיקמו. לא צריך לגרש את אונר"א, אלא לחסל אותה מהעולם, כך יהיה טוב לא רק לעם ישראל אלא לעולם כולו".

חברת הנהלת מנהלת התושבים בגבעת הצרפתית, דינה אלבז-יודין סיכמה: "עיריית ירושלים משקיעה תקציבים גדולים בגני שעשועים ומתקנים, שלבסוף מחזיקים שבועיים-שלושה. מגיעים אנשי הכפרים הצמודים ובכוונה הורסים את המתקנים כדי להראות את הזלזול והבוז כלפי התושבים היהודים. אנחנו נאבקים כדי לגדל פה ילדים, וזהו אתגר גדול מאוד להיות אישה בשכונה. לא הופתענו ממה שקרה לנשים ב-7 באוקטובר, כי את התחושה הזו אנחנו חיים. אנחנו פה בתחושה של צו 8, כי אני לא הולכת פה ברחובות בקלילות. איך קרה, ששכונה ידועה ופלורליסטית כמו הגבעה הצרפתית, עם תושבים רבים שהם לא רק בעד דו קיום, אלא פועלים למענו, מוצאים את עצמם מול שכנים עוינים שלא מקבלים אותנו. שנוח להם, הם מבקשים פרנסה ושלום, אבל שיש פיגועים ומחבלים שרצים באמצע השכונה, בין ילדים ובתי ספר, אף אחד מאותם תושבים ערבים לא עוצר אותם ולא מונע את ההסתה הזו. הם רוצים לגרום לתושבים בגבעה צרפתית וברמת אשכול תחושה שאנחנו לא שייכם לפה, להוריד את מחירים הדירות ולגרום לנו לעזוב. זה לא שייך לדעות ימין או שמאל – אני מדברת רק על איכות חיים, תחושת ביטחון בסיסית שאבדה לנו כתושבים בשכונה".