ח"כ זאב אלקין
ח"כ זאב אלקיןצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת זאב אלקין, חבר ועדת הביטחון ויו"ר ועדת חוץ והסברה, מתייחס בראיון לערוץ 7 לדיווחים על התכנית האמריקאית-ערבית להקמתה של מדינה פלשתינאית, כפי שדווח בוושינגטון פוסט וקובע כי על ישראל להציב עמדה נחרצת נגד המהלך.

לשאלתנו אם הוא מופתע מהעלאת הרעיון שלמעשה מבקש ליישם את מדיניות הממשל האמריקאי לאורך עשרות שנים, מבהיר חבר הכנסת אלקין כי הוא אינו מופתע, ואף הזהיר בדיוק מתרחיש שכזה. "הזהרתי כבר בשבועות הראשונים למלחמה שאנחנו עלולים למצוא את עצמנו תחת לחץ גובר והולך מהאמריקאים ומהקהילייה הבינלאומית בנושא המדינה הפלשתינאית".

לדבריו "זה מחייב אותנו להעמיד קו מאוד ברור שמזדהים אתו רוב אזרחי ישראל והוא לאו מוחלט לרעיון האווילי וההזוי הזה של הקמת מדינה פלשתינאית. בנוסף צריך להסביר לעולם את מה שמסתירים ממנו, שחמאס נהנה בתמיכה הגדולה ביותר ביו"ש יותר מאשר בעזה. כך מלמדים כל הסקרים. לכן הקמת מדינה פלשתינאית היא הקמת מדינה שחמאס ישתלט עליה בתוך זמן לא רב, בין אם בחירות ובין אם בלקיחת שלטון בכוח כמו שהיה ברצועת עזה. לכן מדינה פלשתינית תהיה מדינת חמאס לא רק בגבול הדרומי אלא על כל שטח מדינת ישראל. לכן להציע דבר כזה זה כמו להציע לאמריקאים אחרי ה-11 בספטמבר להקים מדינת אלקעידה בגבול ארה"ב".

לשאלתנו איך קרה שלמרות הדברים ההגיוניים הללו שהוא אומר האמריקאים, שידועים בחקר הקפדני של כל מדינה בעולם, פועלים בכיוון הפוך, משיב אלקין ומטיל אחריות גם על כתפיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו:

"התפיסה הזו של מדינה פלשתינית השתרשה יותר מדי בשיח הבינלאומי. צריך להודות ביושר שהיו גם תקופות שהנהגת מדינת ישראל, כול זו שמימין במפה, לפחות מהשפה ולחוץ, צידדה ברעיון הזה ואזכיר כאן את נאום בר אילן של נתניהו שהתנגדתי לו עוד כשהייתי בליכוד כי בדיוק מכך חששתי, שייווצר סוג של קונצנזוס סביב הרעיון הזה. היום יש קונצנזוס רחב בישראל נגד מדינה פלשתינית ולא צריך להסתיר את זה אלא להגיד את זה בצורה ברורה ולהסביר לעולם גם למה. לצאת בקמפיין מסודר ולא לחכות עד שיהיה מאוחר מדי כי הסכנה כאן היא לא רק לחץ עלינו לוויתורים נוספים אלא גם בהכרה חד צדדית של האמריקאים או של האו"ם בפלשתינאים כמדינה לכל דבר, וזה יהיה כבר מעשה בלתי חוזר שיהיה לו מחיר מדיני מאוד כבד מבחינתה של מדינת ישראל".

מוסיף אלקין ומחדד את אחריות ההנהגה בישראל ללחצים המופעלים כעת מכיוונה של ארה"ב, ואומר כי "אם פעם קו פרשת המים בין ימין ושמאל היה בעד או נגד מדינה פלשתינית. לצערי אחרי נאום בר אילן ואירועים נוספים קשה לומר ששם עובר קו פרשת המים, וזה חיזק את הקהילייה הבינלאומית במחשבה שזה פתרון כראוי ונכון. דווקא אירועי השבעה באוקטובר הבהירו מה משמעות מדינה פלשתינאית שרוצה להשמיד אותנו ונמצאת על הגבול שלנו, ומה המחיר שאנחנו עלולים לשלם על כך. זה הלקח שאנחנו צריכים להסביר ולהוריד את הרעיון ההזוי הזה מעל השולחן".

בנוסף, אומר חבר הכנסת אלקין, "אנחנו חייבים להיות הרבה יותר אקטיביים ברצועה. אם כל הזמן נתברבר ולא נדע מה אנחנו עושים שם נביא לכך שאו שחמאס יישאר שם בשלטון או שחמאס יעשה עסקה עם אבו מאזן והרש"פ תיכנס לשם פורמאלית אבל חמאס יהפוך לשליט האמיתי על הרצועה כמו חיזבאללה בדרום לבנון. זה ייתן מטרייה מדינית לחמאס ולא יאפשר לנו להוריד אותו לחלוטין מהשלטון ברצועת עזה. לכן דרושה תכנית סדורה לא ליום שאחרי אלא ליום שבמקביל. צריך לייצר מציאות שלב אחרי שלב כדי שהעולם יראה שאין היתכנות להכנסת רש"פ לעזה כי כבר נוצרו דפוסים אחרים ולא ניתן להתקדם למימוש רעיון המדינה הפלשתינית".

האם לשם קמפיין שכזה על ישראל להציג תכנית חלופית? אלקין "לא מקבל את העיקרון שכל דבר חדש טוב יותר מהקיים. יש דברים גרועים יותר מהקיים כפי שלמדנו בשבעה באוקטובר ובהסכמי אוסלו", הוא אומר ומדגיש כי אוסלו הוכיח שמדובר במשהו חדש שהוא לא טוב לא רק לישראלים אלא גם לפלשתינאים שנבנה על גבם משטר מושחת וטרוריסטי המדכא כל קול אחר.

לנוכח דבריו אלה אנחנו שואלים את חבר הכנסת אלקין אם גם העומד בראש סיעתו, סיעת 'המחנה הממלכתי', השר בני גנץ עומד מאחורי הדברים, מאחר ונראה שגנץ דווקא סבור שיש לקדם מדינה פלשתינית ובכך טמון הפתרון ליום שאחרי. האם מדובר במחלוקת בתוך הסיעה? ""יכול להיות", משיב אלקין ומציין כי "כשהחלטנו להתמודד יחד, התנאי שלנו היה חתימה על מסמך מדיני שבו כתוב שחור על גבי לבן אי קבלה של מדינה פלשתינית או של מדינה דו לאומית".

"אנחנו חיבור של שתי מפלגות. המחנה הממלכתי הוא סיעה משותפת. תקווה חדשה היא מפלגת ימין שהוקמה על בסיס האידיאולוגיה המסורתית של תנועת הליכוד לפני שהיא הפכה למשועבדת לאינטרסים של איש אחד. אצלנו ההתנגדות למדינה פלשתינית היא משהו שאנחנו הולכים אתו לאורך כל הדרך בתקווה חדשה. גדעון סער דיבר על זה כשהוא היה בליכוד וגם כשהתפצלנו והקמנו את תקווה חדשה וכנ"ל אני. גם כשנתניהו נשא את נאום בר אילן הייתי נגד מדינה פלשתינית בצורה ברורה והוא מאוד לא אהב את זה, למרות היחסים הקרובים שהיו בינינו אז". אלקין קובע כי את העמדה הזו ממשיך השר גדעון סער להציג בקבינט והוא נושא אותה בכנסת ובוועדת החוץ והביטחון.

האם מדובר במתכונת להיפרדות של הסיעה לקראת הבחירות הבאות? אלקין מעדיף שלא לעסוק בזירה הפוליטית, אך מציין ש"אנחנו מפלגה נפרדת עם אידיאולוגיה ברורה שאף פעם לא היינו מוכנים לוותר עליה ולא נוותר עליה גם לעתיד. מגיע לימין הישראלי להיות מיוצג בכנסת על ידי מפלגה שנוקטת באידיאולוגיה מאוד ברורה. למעשה אנחנו השריד של הליכוד של פעם, כשכולו היה נגד מדינה פלשתינית והתנהל בצורה שונה מכפי שהוא היום והיה מפלגה לאומית ליבראלית".