הפגנה סוערת בירושלים
הפגנה סוערת בירושליםצילום: Chaim Goldberg/Flash90

ארגון 'בצלמו' הגיש אתמול תלונה למחלקה לחקירות שוטרים נגד השוטר שמשך בפאותיו של מפגין חרדי בבית שמש.

המקרה אירע בשבוע שעבר כשמפגינים מחו נגד נתיחת גופתו של הנער החרדי חיים שמואל מאיר ויצהנדלר ז"ל שאותר ללא רוח חיים בביתו בשכונת חפציבה בבית שמש.

בתיעוד שנחשף נראים שוטרי מג"ב מפנים מפגינים שחסמו כביש בבית שמש כשאחד מהם נראה כשהוא מושך בחוזקה בפאותיו של מפגין ובועט בו בעוצמה.

בתגובה הורה מפקד מג"ב ניצב יצחק בריק להרחיק את השוטר.

חרף הרחקת השוטר, פנה ארגון 'בצלמו' בתלונה למח"ש. "מדובר ללא ספק באלימות משטרתית חמורה ללא כל צורך וניתן היה לפנות את הכביש באמצעות הזזה או הרמה של המפגין מבלי להפעיל אלימות ובוודאי שלא אלימות קשה מעין זו", נטען במכתב התלונה.

עוד נאמר: "נוסף על כך, משיכה בפאותיו של מפגין הינה השפלה ויתירה מזו, אף ביזוי דתו וזאת מאחר והפאות הינן סממן דתי מובהק.

"כאן המקום להדגיש כי בהנחיות המשרד לביטחון פנים מיום 24.5.22 יצאה הנחיה ברורה ולפיה אין למשוך בשום מצב בזקן או בפיאות אלא כמובן במקרה חירום אין כל ספק שלא היה מדובר פה במקרה חירום אלא בחסימת אוטובוס . לא אמבולנס או או כל מקרה קיצוני אחר , ומקרה זה מהווה הפרה ברורה של ההנחיות. "נוכח האמור אבקש לפעול בדחיפות לאיתור השוטרים האלימים, להעמדתם לדין והדחתם מתפקידם".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לתיעוד: "בשבוע שעבר התקיימו בעיר בית שמש הפגנות במספר מוקדים על רקע ההחלטה בעניין נתיחת הגופה של הנער החרדי שמואל מאיר ויצהנדלר ז"ל. במהלכן מספר רב של מפגינים הפרו את הסדר הציבורי תוך שאינם נשמעים להנחיות השוטרים שפעלו להשבת הסדר הציבורי במקום".

"במהלך הפעילות", אמרו במשטרה, "מפגין אשר חסם בגופו כביש ומנע את זרימת התנועה במקום פונה על ידי מספר שוטרים וזאת לכאורה תוך הפעלת כוח בצורה שאינה הולמת את ערכי הארגון. לאור כך, החליט מפקד משמר הגבול להרחיק את השוטר המעורב מפעילות מבצעית עד לסיום בירור פרטי האירוע".