עורך הדין אלדד רבינוביץ, תושב כפר התימנים בירושלים ומועמד מפלגת 'ירושלים בנועם' לבחירות המקומיות, התארח באולפן ערוץ 7 והתייחס לסוגיות החמות שעל הפרק ואיך הופכים את ירושלים ליהודית יותר.

בראשית השיחה מבהיר רבינוביץ את חוסר הנוחות שבקיום בחירות בעת מלחמה, "ממש עכשיו חזרנו מהחזית וזה לא זמן נוח לבחירות, אבל אין ברירה. זו המציאו שנכפתה עלינו. ירושלים צריכה שינוי ואנחנו באנו לעשות אותו".

את השינוי המיוחל, מבחינתו, הוא רוצה להביא במספר תחומים. "כל אחד רוצה שהילדים והילדות שלו יחיו בביטחון. כל כבישי ירושלים חפורים בשנים האחרונות, ואני תוהה מי מפקח על העבודות האלה?! יש חברות קבלן שמביאות סדרנים ללא כל פיקוח. חייבים להיות יכולים לדעת שכשהילדים עוברים מתחת לכף של טרקטור שנמצאת באוויר - היא לא תרד עליהם".

"הסדרנים הללו הם אנשים שהעבר שלהם לא נבדק. איך אפשר לדעת שבלילה הוא לא יורה זיקוקים על שוטרים או זורק בקבוקי תבערה על יהודים?! לא יכול להיות שאדם ייתן שירות מטעם העירייה, אפילו באמצעות חברת קבלן, מבלי שיש לו תעודת יושר מהמשטרה. צריך לדעת שהוא לא ניסה לפגוע ביהודים, שלא בנה באופן בלתי חוקי ושלא עשה משהו שיכול לסכן אותנו. שאין לו מניע לפגוע בנו. עד היום הנושא הזה לא טופל ואנחנו נרים את הכפפה. זה אפשרי ובעזרת ה' אנחנו נטפל בכך" הוא מדגיש.

חשוב היה לרבינוביץ להרחיב את מושג זהות היהודית גם לדברים שלפעמים לא נתפסים כך. "צריך להבין שאנחנו רוצים את ירושלים יהודית - לא רק מבחינת שמירת השבת במרחב הציבורי, קדושת הכותל וכבוד הרבנות - אלא שירושלים תהיה עם רוב יהודי ותהיה מקום טבעי ובטוח לכל יהודי. צריכה להיות ריבונות ישראלית מלאה וכל ירושלים אמורה להתנהל לפי החוק הישראלי. זה לא כל כך עובד היום. זה אומר שאני צריך להיות יכול להסתובב בבטחה בכל מקום בירושלים, ואנחנו דורשים לשמור את העיר יהודית בכל המובנים", מציין רבינוביץ.

גם תחום המשילות בירושלים דורש שינוי מהותי לדעת רבינוביץ. "במזרח ירושלים פועלות הרבה עמותות שנותנות שירותים לאוכלוסייה הערבית במקום העירייה, במקומות שלצערי קשה לעירייה להיכנס. מדובר בעמותות תפקידן לטפלות באוכלוסייה ועושות "העצמה קהילתית", נותנות שירותי בריאות וחינוך ועוד. אבל לא בודקים את העמותות האלה לעומק, איזה מסרים הם מחדירים לאוכלוסייה? לא תמיד אלו מסרים לטובת ירושלים יהודית. חשוב שהעירייה תדרוש מכל עמותה שמבקשת תקציב עירוני לחתום על מסמך שבו היא מכירה במדינת ישראל ובירושלים יהודית".

לצד זאת הוא מבקש גם לשים דגש על תקציבים לחינוך ולתרבות עבור הציבור הדתי-לאומי - שלדעתו לוקים בחסר כיום. "שמנו לב שהרבה מאוד מתקציבי התרבות בירושלים לא מגיעים לציבור הדתי. לציבור החרדי יש את האפיקים שלו, לציבור החילוני יש את האפיקים שלו, ודווקא הציבור הדתי-לאומי לא נהנה מתקציבים מועילים. צריך לבצע שינוי בתחום הזה ולמקד את התקציבים במה שמדבר לציבור שלנו"...

לשאלה כיצד הוא רואה את ירושלים בעוד עשר שנים עונה רבינוביץ: "ירושלים צריכה לעבור שינוי, להתחדש ולהתפתח. צריך לדאוג לרוב היהודי ולאופי היהודי של העיר, צריך לדאוג שתהיה בנייה רבה. זכינו לגור בירושלים, אנחנו מתפללים על ירושלים, אנחנו חולמים על ירושלים, עכשיו הגיע הזמן גם לעשות בשביל ירושלים. בעזרת ה' נעשה ונצליח".