נסראללה ומאסק
נסראללה ומאסקצילום: רויטרס

בניגוד לסנקציות שהוטלו על ארגוני הטרור, דיווח כי נסראללה, החות'ים וארגונים נוספים שילמו לרשת החברתית X שבבעלות אילון מאסק עבור "וי כחול".

הדברים פורסמו במסגרת דו"ח של "Tech Transparency Project", שם עולה כי 28 חשבונות של ארגוני טרור ומנהיגיהם, שילמו לרשת החברתית X בתמורה לשירותי פרימיום הכוללים וי כחול, גישה לאפשרויות מתקדמות וחשיפה גבוהה יותר.

בריאיון לניו יורק טיימס אמרה קייטי פול, מנהלת Tech Transparency Project, כי "הופתענו לגלות ש-X מספקת שירותי פרימיום למגוון רחב של קבוצות שארה"ב הטילה עליהן סנקציות בגין טרור ופעילויות אחרות שפוגעות בביטחון הלאומי".

"מדובר בסימן נוסף לכך ש-X איבדה את השליטה בפלטפורמה שלה", הוסיפה.

בעבר טוויטר העניקה בחינם לדמויות ציבוריות תווי אימות, אך מאז רכש מאסק את החברה ושינה את שמה ל-X, הדבר הפך נגיש לכל אדם שישלם עבור השירות.

בנוסף, כל מנוי של הרשת החברתית יכול לכתוב ללא מגבלת התווים שיש למשתמש שלא משלם וכן מקבל חשיפה גבוהה יותר.

בדו"ח של Tech Transparency Project נכתב כי "ארה"ב מטילה סנקציות על יחידים, קבוצות ומדינות הנחשבות כאיום על הביטחון הלאומי".

"נראה שרשת X של אלון מאסק מוכרת שירותי פרמיום לכמה מהם. חשבון עם סימן ביקורת כחול הנושא את שמו ותמונת הפרופיל של חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה, מציין גם שהוא 'אימות מזהה', שירות שרשת X מציע למנויי פרמיום כדרך למנוע התחזות. רשת X דורשת משתמשים להגיש תעודה מזהה שהונפקה על ידי הממשלה וצילום סלפי כדי לקבל אימות בדרך זו, אם כי לא ברור אם נסראללה אכן עשה זאת".

בתגובה לדו"ח מסרו ראשי רשת X כי "הצוותים שלנו בחנו את הדו"ח וינקטו בפעולה במידת הצורך. אנו תמיד מחויבים להבטיח שאנו שומרים על פלטפורמה בטוחה ומאובטחת".