אנטרקטיקה
אנטרקטיקהצילום: iStock

ארגון "המכון לחקר התקשורת במזרח התיכון" הממוקם בוושינגטון, פרסם תרגום של הצהרה שהעניק מפקד הצי האיראני בכלי התקשורת באיראן, בו טען כי "אנטרקטיקה היא שטח איראני".

הוא אף הצהיר כי איראן מתכוונת להציב באנטרקטיקה כוחות צבא ולבצע פעילות צבאית ומחקרית במקום. "יש לנו זכויות קניין בקוטב הדרומי. יש לנו תוכניות להציב את הדגל שלנו שם, ולבצע עבודה צבאית ומדעית", אמר מפקד הצי האיראני, האדמירל שחראם איראני, בסוף חודש ספטמבר האחרון.

רשת "פוקס" שדיווחה על הציטוט מדבריו של מפקד הצי האיראני, פנתה לדובר מחלקת המדינה בארה"ב בשאלה האם ביטול ההקפאה על כספים איראניים בסך 6 מיליארד דולר בקרנות המוחזקות בקטאר, עליה הודיע הממשל לאחרונה, עלולה לשמש את איראן להקמת בסיס צבאי באנטרקטיקה.

"לא ניתן להשתמש בכספים של איראן המוחזקים בקטאר לפעילויות כלשהן באנטרקטיקה. הכספים הללו יכולים לשמש רק לרכישת מוצרים הומניטריים, כלומר מזון, תרופות, מכשור רפואי ומוצרים חקלאיים", אמר דובר מחלקת המדינה.

נשיא איראן, איברהים ראיסי, כבר לעג לבית הלבן לאחר שחרור הכספים ואמר כי "איראן תשתמש בכספים בכל מקום שתצטרך". יונה ג'רמי בוב, מחבר הספר "היעד טהרן", אמר כי מדובר בהמשך ההתגרות של איראן במדינות המערב ובראשן ארה"ב, יחד עם שאיפות ההתרחבות שלה לאזורים נוספים ברחבי העולם והגברת האיום על המערב.

"התוכניות העתידיות של איראן לנסות להרחיב את הנוכחות הצבאית שלה וההשפעה שלה גם לאנטרקטיקה לא רק תפר את המוסכמות הרב-צדדיות בנושא, אלא תמשיך את מגמת התוקפנות של המשטר על פני הגלובוס. בין אם באמצעות הטרור שלה בכל יבשת או הפיראטיות המשתוללת שלה בזירה הימית, הרפובליקה האסלאמית ממשיכה להראות מדוע היא מהווה סכנה ליציבות העולם, ומדוע תפקידם של ישראל והמוסד בבלימתה מהשגת נשק גרעיני נותר קריטי. בכל פעם שטהרן מרחיבה את המחושים שלה לאזור חדש כדי לשבש את הסדר שמקדם המערב, ניתנת לארה"ב ובעלות בריתה הזדמנות נוספת לקחת את האיום הגרעיני ברצינות רבה יותר. אנטרקטיקה עשויה להיראות איום רחוק, אבל אם המערב מתנהג בצניעות כפי שעשה כשאיראן העיפה לאחרונה את פקחי הנשק הגרעיני, הרפובליקה האסלאמית רק תתחזק במסלול אחר", אמר יונה בוב ג'רמי.