דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס הערב (חמישי) למבצע הצבאי שהחל בבית החולים נאסר בחאן יונס.

הגרי חשף תיעוד מחקירת מחבל חמאס, שהודה: "עשרות פעילי חמאס היו בבית החולים נאסר בחאן יונס במהלך המלחמה. לפחות עשרה חטופים הוחזקו שם".

המחבל תיאר בחקירה איך פעילים מטעם חמאס "שמרו על השערים והכניסות של הבניינים בבית החולים". לדבריו, "היו שם עשרות פעילים בזמן המלחמה והם עשו שמירות. הם היו בחלק של אחת המחלקות, לצד חדרים שהיו בהם הרבה חוסים. זה ניצול של האזרחים. מנצלים את האזרחים כדי לשמור על עצמם, מגנים אנושיים, ככה קראו לזה".

תצלום אווירי של בית החולים 'נאצר'דובר צה"ל

"אנחנו לא נכנסים לבתי חולים ללא סיבה", הבהיר הגרי. "בבית החולים נאסר נמצאים כ-400 חוסים בלתי מעורבים, ובדיוק מהסיבה הזו מחבלי חמאס והג'יהאד בחרו להסתתר שם אחרי הטבח שחלקם השתתפו בו".

לדבריו, "מחקירות של מחבלים ועדויות של שחזרו - אפשר לקבוע כי הוחזקו בעבר חטופים בשטח בית החולים. בנוסף היה בידינו מידע שבמתחם הוחזקו גם גופות חטופים".

"כוחות מיוחדים של צה"ל פועלים בשעות האחרונות במרחב בית החולים נגד תשתיות הטרור של חמאס ועורכים סריקות למציאת חטופים. אך טרם נמצאו ממצאים, ואנחנו עדיין סורקים", הוסיף הגרי.

אינפוגרפיקה של ירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל מבית החולים לפני חודשדובר צה"ל

"עד כה נעצרו במרחב בית החולים עשרות מחבלים מעורבים בטרור, ומצאנו אמצעי לחימה רבים, בהם רימונים ופצצות מרגמה, בשטח בית החולים".

בין המחבלים שנעצרו בבית החולים היו מחבלים שלקחו חלק בטבח בשבעה באוקטובר. הגרי מנה את שמות המחבלים שנעצרו ואשר לקחו חלק בטבח.

מחבלי חמאס שנתפסו בבית החולים נאסר בחאן יונס שהשתתפו בטבח ב-7 באוקטובר, צילום: דובר צה"ל
מחבלי חמאס שנתפסו בבית החולים נאסר בחאן יונס שהשתתפו בטבח ב-7 באוקטובר, צילום: דובר צה"ל

בנוגע למצב בגבול הצפון, אמר הגרי כי "אנחנו ממשיכים לשמור על היערכות גבוהה בצה"ל. בתגובה לירי לעבר קריית שמונה וצפת תקפנו באופן נרחב בלבנון אתרים צבאיים, חמ"לים ותשתיות של כוח רדואן".

הוא הוסיף, "אנחנו ערוכים חזק מאוד בצפון במגננה ובהתקפה, ומוכנים וערוכים לפגוע באיומי הטרור של חיזבאללה. אנו פועלים באופן נחוש לשינוי המציאות הביטחונית, עד שנייצר תנאים לחזרת התושבים לצפון".