אל על
אל עלצילום: דוברות אל על

אירוע ביטחוני בטיסה של חברת אל על מפוקט שבתאילנד לשדה התעופה בן גוריון.

גורמים עוינים ניסו כפי הנראה הלילה (ראשון) להשתלט על רשת הקשר של המטוס ולהסיט אותו מיעדו לכיוון אחר. המטוס הגיע ליעדו ונחת בשלום. כך דווח בכאן חדשות.

בדיווח נאמר כי ניסיון ההשתלטות התרחש כשהמטוס עבר מעל אזור בו פעילים המורדים החות'ים. עם זאת גורמים בסומליה טוענים כי ייתכן שהישות 'סומלילנד' שחתמה לאחרונה על הסכם שנוי במחלוקת עם אתיופיה, היא זו שאחראית לאירוע.

עוד נאמר כי ההנחיות שניתנו לצוות היו שונות מהנתיב והיה חשש כבד שמנסים לגרום נזק למטוס או להוביל אותו לאזורים בעייתיים ולצד זאת חשש לחטיפה מהקרקע.

הצוות שהבין שמשהו לא תקין לא ציית להנחיות ועבר לאמצעי קשר חלופיים לאחר מספר דקות. במקביל בדק צוות הטייסים מול בקרות אוויריות אחרות במרחב את הנתונים והבין שמנסים להטעות אותו.

מחברת אל על נמסר בתגובה: רשות התעופה האזרחית המקומית של סומליה פרסמה לאחרונה עדכון לכלל חברות התעופה העולמיות באשר להפרעות צפויות בקשר באיזור זה. גם טייסי אל על עודכנו בנושא, והונחו להשתמש בדרכי תקשורת חלופיות במקרה כזה.

נדגיש כי ההפרעות אינן מכוונות למטוסי חברת אל על וכי לא מדובר באירוע בטחוני. ההפרעה לא השפיעה על מהלך הטיסה התקין הודות למקצועיות הטייסים שהשתמשו בדרכי התקשורת החלופיות ואפשרו את המשך הטיסה במסלול המתוכנן.