דונלד טראמפ וג'ו ביידן
דונלד טראמפ וג'ו ביידןצילום: רויטרס

ארגון "פרויקט הגדולה הנשיאותית" פרסם דירוג של כל נשיאי ארה"ב לדורותיהם, מהם עולה כי הנשיא הטוב ביותר בהיסטוריה של ארה"ב הוא אברהם לינקולן.

הסקר נערך בין התאריכים 15 בנובמבר עד 31 בדצמבר, בקרב חברים נוכחיים ובעבר במחלקה לפוליטיקה של נשיאים ומנהלים באגודה האמריקאית למדעי המדינה, שנחשבת כארגון המוביל של מומחים למדעי החברה בפוליטיקה נשיאותית.

משתתפי הסקר התבקשו לדרג כל נשיא בארה"ב בסולם של אפס עד מאה על "גדולתם הכללית", כאשר אפס הוא "כישלון", 50 נחשב כ"נשיא ממוצע" בעוד ציון מאה ניתן ל"נשיא נפלא".

לינקולן זכה בציון גבוה במיוחד של 95.03 שהציב אותו במקום הראשון. מיד אחריו נמצא פרנקלין דלאנו רוזוולט עם ציון של 90.83 ואת המקום השלישי תופס ג'ורג' וושינגטון עם ציון של 90.32. טדי רוזוולט נמצא במקום הרביעי ברשימת נשיאי ארה"ב הטובים ביותר עם ציון של 78.58 ותומאס ג'פרסון הוצב במקום החמישי עם ציון של 77.53.

הנשיא המכהן ג'ו ביידן תופס את המקום ה-14 ברשימת הנשיאים עם ציון של 62.7, כאשר קודמו ברק אובמה עומד במקום השביעי הרשימה.

ומי סוגר את הרשימה ונחשב לנשיא הכי פחות טוב בהיסטוריה של ארה"ב? המומחים בחרו בדונלד טראמפ,, מועמד הרפובליקני לנשיאות 2024, והעניקו לו ציון של 10.92 בלבד. לפניו נמצאים ג'יימס ביוקנן עם ציון של 16.71, אנדרו ג'ונסון עם 21.56 ופרנקלין פירס עם 24.6.

בסקר ניתן לראות בבירור את החלוקה בין דמוקרטים ורפובליקנים. משתתפי הסקר הדמוקרטים הציבו את הנשיא אובמה במקום השישי ואת הנשיא ביידן במקום ה-13, בעוד משתתפי הסקר הרפובליקנים העניקו לאובמה את המקום ה-15 בלבד ולביידן את מקום 30 הנמוך.